Łódź Design Festival, po trzech latach przerwy, powróci do swojego „matecznika”, czyli obiektów przy ul. Tymienieckiego 3. Dawne hale fabryczne zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a w latach powojennych Uniontexu, zmieniły się nie do poznania.
Po raz ostatni zaniedbane hale gościły festiwal w 2010 roku. Wszyscy, którzy zapamiętali rozpadające się, zimne i wilgotne obiekty prawdopodobnie nie od razu rozpoznają zrewitalizowaną przestrzeń na którą składa się kilka pofabrycznych obiektów. Oficjalnie pierwsi goście pojawili się tutaj w maju, gdy uroczyście zainaugurowano działalność Art_Inkubatora, zarządzanego przez Fabrykę Sztuki.
Wszystkie budynki poddano rewitalizacji, odnowiono elewacje, a w przestronnych wnętrzach, choć gruntownie wyremontowanych, udało się zachować fabryczny klimat – zachowano oryginalne drewniane podłogi, słupy żeliwne a nawet fragmenty starego dachu, choć pełni on raczej funkcję reliktu – nad jego pozostałościami wznosi się już nowy dach, strukturalnie nawiązujący do swojego „poprzednika”. Pomiędzy budynkami znajduje się wysokie przeszklone patio, stanowiące nowy element architektoniczny, pełniący zarówno funkcję nowej przestrzeni jak i łącznika między dwoma historycznymi budynkami. W budynkach Art_Inkubatora dostępne są multifunkcjonalne przestrzenie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Systemowe oświetlenie i nagłośnienie, umożliwia organizację wydarzeń artystycznych i wystaw. Sala widowiskowa pozwala na organizację spektakli, koncertów, spotkań, wykładów czy konferencji. W Inkubatorze będzie można też korzystać z pracowni ogólnych, pracowni ceramicznej i fotograficznej. – Dla nas istotną społecznie strefą jest kawiarnia, która organizuje dodatkową aktywność wokół Fabryki Sztuki – dodaje Maciej Trzebeński, dyrektor naczelny Fabryki Sztuki.
– Zmieniła się funkcja przestrzeni, bo w starych fabrykach pojawiła się zupełnie nowa wartość. Zachowany została jednak jej wielofunkcyjny charakter. W Art_Inkubatorze, który powstał z myślą o wsparciu podmiotów z sektora kreatywnego, twórczość spotyka się z przedsiębiorczością – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
Aktualnie pod adresem Tymienieckiego 3 mieści się kilka instytucji. Tu ma siedzibę miejska instytucja kultury Fabryka Sztuki, którą powołały do życia Fundacja Łódź Art Center i Stowarzyszenie Teatralne Chorea (przeniosło się do Łodzi z Gardzienic) wraz z Urzędem Miasta Łodzi. Jest to jedna z pierwszych tego typu instytucji, funkcjonująca jako partnerstwo publiczno-prywatne. I choć każda z działających tu instytucji ma nieco inny charakter, inne cele statutowe i organizuje inne działania to właśnie Fabryka Sztuki animuje całą przestrzeń. Działa tu synergia w klasycznym wydaniu i w modelowej postaci. – Chodzi o ty, by działania były zintegrowane, aby nie konkurować ze sobą, zależy nam aby pracować razem, co odbywa się z korzyścią dla wszystkich – deklaruje Michał Piernikowski.
Trzebeński podkreśla, że realizacja projektu utworzenia Art_Inkubatora w ramach Fabryki Sztuki nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia ze strony Urzędu Miasta Łodzi i Funduszy Europejskich.
Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się między 9 a 19 października. „Design Alive” jest patronem imprezy. Więcej na: www.lodzdesign.com.