Grupę projektową panGenerator poznaliśmy już między innymi przy okazji „dźwiękowego graffiti” The Wall of Sound czy instalacji APPARATUM. Najnowszy projekt podtrzymuje zwyczaj zaskakiwania odbiorców sztuką nowych mediów na najwyższym poziomie.
The Shimmering Pulse, najnowsza interaktywna „inforzeźba” panGenerator, znajduje się na lotnisku Bao’an w Shenzhen. Jest to 13-milionowa chińskiej metropolii będącej centrum technologicznym tego kraju. Projekt składa się z 451 autorskich kinetycznych modułów zaaranżowanych na powierzchni heksagonalnej struktury o średnicy 4 metrów. Każdy z modułów indywidualnie reaguje na światło rzucane z projektora umieszczonego powyżej. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna synchronizacja wszystkich elementów i animacja całej powierzchni. Światło przekładane jest na ruch obrotowy dysków, które wirując, rozwierają się dzięki sile odśrodkowej. Ujawniają przy tym subtelnie opalizujące wnętrze kontrastujące z czarną powierzchnią obiektu.
Rzeźba w abstrakcyjny sposób reprezentuje zmieniające się w ciągu dnia natężenie ruchu w 9 dzielnicach Shenzhen dzięki danym dostarczanym w czasie rzeczywistym przez Tencent – mecenasa projektu i największą korporację IT w Chinach. Inspiracją, jaka towarzyszyła artystom z panGenerator była estetyka stadnych, emergentnych zachowań zwierząt – lśniących ławic ryb i stad ptaków (tzw. murmuracja), w których indywidualne zachowania poszczególnych osobników przekładają się na spójną i dynamicznie zmieniającą się formę całości – podobnie jak indywidualne zachowania mieszkańców miast tworzą zsynchronizowane wzorce ruchu i specyficzny puls całego miasta.
panGenerator to grupa projektowa i artystyczna działająca na polu eksperymentalnego designu i sztuki nowych mediów. Grupa łączy w swoich działaniach projektowanie przestrzenne, graficzne, interaktywne i dźwiękowe, tworząc samodzielnie autorskie rozwiązania technologiczne – od zaawansowanego programowania po projekty układów elektronicznych i elektromechanicznych.
Więcej na: www.pangenerator.com