Muzeum Guggenheima udostępniło ponad 200 katalogów o sztuce. Do pobrania za darmo!

Słynne nowojorskie Muzeum Guggenheima (Solomon R. Guggenheim Museum) udostępniło ponad 200 katalogów wystaw, które można bezpłatnie pobrać z jego archiwów!

Najstarsze udostępnione archiwa pochodzą z 1936 roku. Jest to jeszcze z okresu przed przeniesieniem muzeum do ikonicznego budynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w 1959 roku.

Zbiory zawierają największe nazwiska w sztuce nowoczesnej i współczesnej:. Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky, Gustav Klimt, Egon Schiele, Edvard Munch. Wiele z udostępnionych katalogów związanych jest z wystawami, które uznano za kamienie milowe w rozwoju historii sztuki XX wieku. Wśród nich znalazł się też polski akcent.

To katalog z 1970 roku z wystawy Wojciecha Fangora, który jak dotąd był jedynym polskim twórcą, który w Muzeum Guggenheima miał swoją indywidualną wystawę.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

W archiwach słynnego nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej znajdziemy więcej takich perełek i polskich akcentów. Archiwum można przeszukiwać według artysty, roku, medium i stylu lub ruchu artystycznego. Materiały można pobrać w kilku formatach, w tym na Kindle i w formacie pdf.

Trzeba się zarejestrować, aby je pobrać, jednak strona oferuje również opcję, która pozwala kliknąć książkę i wirtualnie przewijać jej strony bez logowania.

Link do archiwum Guggenheima można znaleźć tutaj.

Solomon Guggenheim rozpoczął kolekcjonowanie dzieł sztuki abstrakcyjnej w 1929. Jego doradczynią była niemiecka malarka Hilla von Rebay. Początkowo Guggenheim wystawiał kolekcję w swoim mieszkaniu, jednak ze względu na stale rosnącą liczbę obiektów w 1937 roku założył Fundację Solomona R. Guggenheima, której celem było gromadzenie, przechowywanie i badanie sztuki współczesnej.

Jedynym polskim artystą, który miał wystawę w Muzeum Guggenheima, był Wojciech Fangor. Wystawa odbyła się w 1970 roku i pokazano na niej 37 nowatorskich płócien artysty.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: