W dniach 27 luty-1 marca Zamek Cieszyn świętował będzie okrągłe, 10. Urodziny. Takiej okazji nie wolno przegapić. Będzie się działo! Zresztą sami zobaczcie co w programie.
10 lat temu, w niewielkim, 35-tysięcznym Cieszynie, na pograniczu polsko-czeskim, rozpoczął swoją misję Zamek Cieszyn (na starcie: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości). Powstało nietypowe centrum przedsiębiorczości, promujące wzornictwo i ułatwiające do niego dostęp, ale również chroniące i popularyzujące rzemiosło. W odpowiednim miejscu i czasie spotkało się grono osób, które połączyła wspólna idea i konsekwencja w jej urzeczywistnieniu. Dzięki temu, już od dekady, Zamek łączy ludzi, środowiska, pomysły, partnerów projektów…. Inspiruje, daje wiedzę i narzędzia, a także odwagę do podejmowania wyzwań i wprowadzania zmian. Nie ma gotowych recept i odpowiedzi na wiele pytań. Ale jedno jest pewne: projektuje możliwości.
„Design Alive” zaprasza do siebie!
Redakcja „Design Alive”, która od początku związana jest Cieszynem i patronuje 10. Urodzinom Zamku, zaprasza w ramach jubileuszu na dzień otwartych drzwi (27.02, w godz. 16.00-21.00, redakcja mieści się w kamienicy przy ul. Głębokiej 34/4). Następnego dnia, w ramach Design Alive Talks, odbędzie się spotkanie z m.in. dyrektor Zamku Cieszyn Ewą Gołębiowską (28.02 godz. 12.00, Zamek, sala konferencyjna) – poprowadzi je Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”.
A oto, co jeszcze w Zamku Cieszyn będzie się działo w dniach 27 luty – 1 marca w ramach jubileuszu (szczegółowy program na www.zamekcieszyn.pl):
Wystawa: „Projektujemy możliwości!”
Zamkowe hasło przyświeca urodzinowej opowieści, która wpisuje się w całą przestrzeń, także dość zaskakujące miejsca. Zwiedzajcie uważnie… Najnowsza historia Zamku jest wielowątkową narracją. Jej główne rozdziały to obszary eksplorowane przez Zamek w ciągu wieloletniej już działalności. Zamkowa opowieść ma także wiele mniej widocznych, często osobistych wątków, a wszystko to pomaga spojrzeć na Zamek, jakim był wczoraj i jakim będzie jutro.
Wystawa: „Dizajn tuStela”
– Jesteśmy lokalnymi patriotami, którzy wciąż z niekłamanym zadziwieniem i zachwytem odkrywają potencjał i siłę swojego regionu. Dlatego zapraszamy na drugą, poszerzoną odsłonę wystawy opowiadającej o firmach i twórcach pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego oraz tych, którzy wybrali to miejsce na mapie jako swoją artystyczną i życiową przystań. Chcemy również uświadamiać odbiorcom, że historia projektowania nie zaczęła się w ostatniej dekadzie, a jej rozdziały piszą również ludzie tuStela (tzn. po cieszyńsku: „stąd”) – czytamy w zaproszeniu.
Wystawa: „Dizajn u źródeł”
Zamek Cieszyn to również po prostu… zamek, miejsce o bogatej tradycji i historii, od których nie możemy się odwracać. Wierzymy, że można z nich nie tylko czerpać pełnymi garściami, ale trzeba też czytać je „na nowo”. Dlatego współpraca rzemieślników i projektantów staje się tak żyznym polem do poszukiwań i eksperymentów międzypokoleniowych, a nawet międzykulturowych. Ta część wystawy pokazuje 10-letnie doświadczenia Zamku, łączącego rzemieślników i projektantów, dzięki czemu udaje się wydobywać inne, świeże smaki tradycji, co zawdzięczamy m.in. takim projektom jak: Craft. Old for New, Wool design. Carpathians, OpolskiETNOdizajn…
Wystawa: „Projektowanie… do usług”
Centrum seniora, szkoła rodzenia, izba celna – pola aktywności projektantów ciągle się poszerzają. Coraz częściej angażują się oni w procesy, których celem nie jest nowy produkt, czy projekt przestrzeni, ale dobrze funkcjonująca usługa. Na wystawie można zobaczyć przykłady usług stworzonych przez zespoły projektantów związanych z Zamkiem. Ulepszone usługi warszawskiego centrum seniora, firmy budowlanej z Bielska-Białej, czy szkoły rodzenia z Tychów pokazują korzyści, jakie firmy i instytucje publiczne mogą osiągnąć dzięki świadomemu usprawnianiu usług.
Wystawa: „Graduation Projects 2014”
Od 10 lat Zamek we współpracy z „2+3D” pokazuje prace dyplomowe absolwentów uczelni projektowych, początkowo jedynie z Polski, z czasem także z Czech, Słowacji i Węgier. Dla większości z nich to pierwsza, tak poważna prezentacja ich umiejętności i pomysłów, będąca przepustką do zawodowego życia. W tej części wystawy chcemy również przypomnieć warsztaty, szkolenia i inne zamkowe inicjatywy, dzięki którym młodzi projektanci mogą uczyć się zawodu od najlepszych.
Rozmowy: „Siła w dizajnie!”, 27.02, godz. 11.30, sala konferencyjna Zamku
Jaką rolę może odegrać dizajn w regionie niekoniecznie kojarzonym z innowacją i kreatywnością? Jak skuteczniej wspierać przedsiębiorców oraz jak wykorzystać rozwój gospodarczy do wdrażania społecznej zmiany? Jaka powinna być w tym rola państwa, a jaka lokalnego samorządu? Dlaczego warto budować markę regionu razem z projektantami porozmawiają: prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas, projektantka Zofia Oslislo-Piekarska (ASP Katowice), projektant i wykładowca Michał Stefanowski (ASP Warszawa, SPFP), projektant Andrzej Śmiałek (ERGO Design). Z gośćmi rozmawia dziennikarka Anna Dudzińska (Radio Katowice).
Rozmowy: „Siła w usługach!”, 27.02, godz. 13.30, sala konferencyjna Zamku
W krajach rozwiniętych prawie 80 proc. dochodów tworzą usługi. Dzięki nim firmy i instytucje publiczne mogą uzyskiwać korzyści społeczne i przewagę nad konkurencją. Pod warunkiem, że… są dobrze zaprojektowane. Zapraszamy do rozmowy o projektowaniu usług: jak skutecznie przeprowadzić takie procesy, co naprawdę jest celem – komfort użytkownika czy zysk firmy? O przygodzie związanej ze świadomym projektowaniem usług będą rozmawiać: strateg Rafał Kołodziej (Greenhat, School of Form,), projektantka Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), urzędnik Lech Uliasz (Urząd M. St. Warszawy) i moderatorka Lubomira Trojan (Zamek Cieszyn).
Rozmowy: „Siła w tradycji!”, 27.02, godz. 16.00, sala konferencyjna Zamku
Zderzenie starego z nowym, znanego i nieoczywistego bywa fascynującym polem doświadczeń. Styk tradycji i dizajnu, spotkanie rzemieślnika i projektanta, wymiana warsztatu i idei daje szczególnie interesujące efekty. O wartości tkwiącej w tradycji, o jej znaczeniu dla współczesnego projektowania, o możliwości wdrażania innowacyjnych produktów porozmawiają: gospodarz i regionalista Józef Michałek (Oddział Górali Śląskich Związku Podhalan), projektantka Agnieszka Mazur (projekt Nowe Rzemiosło), historyk sztuki i dizajnu Krystyna Łuczak-Surówka (ASP Warszawa) oraz antropolog Lubomira Trojan (Zamek Cieszyn).
Design Alive Talks: „Peryferie”, 28.02, godz. 12.00, sala konferencyjna Oranżerii
Zaproszeni goście to twórcy, animatorzy i aktywiści z Cieszyna i jego najbliższych okolic. To osobowości znane i dobre w swoich dziedzinach, jeśli nie wybitne. Działają z dala od wszelakich centrów, co często było ich świadomym wyborem. Ewa Trzcionka i Ewa Gołębiowska spróbują dowiedzieć się, jakie znaczenie dla kreatywności ma miejsce, w którym żyjemy i tworzymy oraz czy peryferie stają się nowym centrum.
Rozmowy: „Siła w młodych!” 28.02, godz. 15.30, sala konferencyjna Oranżerii
Spotkanie kilku pokoleń – wykładowców i doświadczonych projektantów oraz ich studentów, laureatów tegorocznej i wcześniejszych edycji „Graduation Projects”. Porozmawiamy o ścieżkach kariery młodych, spojrzymy, jak zmieniają się obszary ich zainteresowań i możliwości oddziaływania na rzeczywistość. Przypomnimy te zamkowe inicjatywy, które jak Letnia Szkoła Designu, czy warsztaty typograficzne, pozwalają uczyć się od najlepszych oraz budować środowisko projektowe regionu. Rolę gospodarza spotkania będzie pełnił Jacek Mrowczyk (ASP Katowice, Rhode Island School of Design w Providence). W rozmowie wezmą udział: Marcel Benčík (ASP Bratysława), Tomasz Bierkowski (ASP Katowice), Czesława Frejlich (2+3D), Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), Agata Kulik-Pomorska (Malafor) oraz (naj)młodsze pokolenie projektantów.
Warsztaty: „Zostań artystą znaku”
Ręczne projektowanie znaków, bez użycia komputera? Z takim przewodnikiem po świecie projektowania graficznego, jak Karol Śliwka, wszystko jest możliwe. Finał w Muzeum Drukarstwa, które stanie się pracownią introligatorską dowodzoną przez Karola Franka. Efekt: notes z autorskim znakiem na okładce.
28.02, warsztaty graficzne
I część: Karol Śliwka
godz. 10.00-12.30, sala konferencyjna Zamku
II część: Karol Franek
godz. 13.00-14.00, Muzeum Drukarstwa, ul. Głęboka
udział: 40 zł
Warsztaty: „Postaw Patyczaka na nogi”
Słynne porcelanowe naczynia Bogdana Kosaka, którym „wyrastają” nogi z gałęzi lub ołówków. Podczas urodzinowych warsztatów tylko od was będzie zależało, na czym postawicie swojego Patyczaka. A możliwości jest naprawdę wiele… 28.02, warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem, godz. 10.00-11.30; 12.00-13.30; 14.00-15.30; Modelarnia Ceramiczna Bogdana Kosaka, udział: 40 zł
Warsztaty: „Projektuj w zabytkowej drukarni”
Niepowtarzalna okazja zaprojektowania i wykonania kartki na zabytkowych maszynach w Muzeum Drukarstwa, które jest jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. O tym wyjątkowym miejscu opowie Karol Franek. 28.02, warsztaty graficzne z Karolem Frankiem połączone ze zwiedzaniem Muzeum Drukarstwa, godz. 11.00-12.00; Muzeum Drukarstwa, udział: 10 zł
Warsztaty niedzielne, od 5 do 105 lat:
„Random Foods”
Warsztaty z Tomkiem i Gosią Rygalik, łączące projektowanie, kulinaria i druk 3D; godz. 12.00-15.00, sala konferencyjna Zamku, udział: 40 zł (dzieci do lat 10 wstęp wolny)
„Niespodziewana wełna”
Warsztaty z Agnieszką Mazur inspirowane rzemiosłem, godz. 14.00-17.00, sala konferencyjna Oranżerii, udział: 20 zł
„Nie-zwykłe klocki”
Kreatywna zabawa drewnianymi klockami firmy Pilch, godz. 11.00-12.00, 13.00-14.00, sala ekspozycyjna Zamku (I p.), udział: 5 zł
Wycieczka: „Cieszyńska moderna”
Cieszyn znany jest z historii (i designu!), ale mało kto wie o jego modernistycznej architekturze. Zwłaszcza, że kryje się ona również w uliczkach Czeskiego Cieszyna. Na objazdową wycieczkę szlakiem moderny zaprasza Irma Kozina, historyk sztuki, profesor UŚ w Katowicach. 28.02, godz.12.00-14.00, udział: bezpłatny, zbiórka: 11.45 obok jelonka
Wycieczka: „Przekrocz Olzę. Śląsk wytarty z pamięci?”
Nieznane i zapomniane jest Zaolzie. Mało kto chce o nim mówić, a i ono samo do głosu się nie wyrywa. Przekroczmy zatem Olzę, by odkrywać miejsca, których historia nie jest prosta. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Jot Drużycki, etnograf i dziennikarz, autor książki „Hospicjum Zaolzie”.1.03, godz. 9.00-16.00, start: udział: 40 zł, zbiórka 8.45 obok jelonka
Imprezy towarzyszące: „Projektowanie w drodze”
Jacek Mrowczyk mieszka w Krakowie, a pracuje w Katowicach. Pokonuje tygodniowo w obie strony 365 km, rocznie ponad 10 000, głównie autobusem. Pavel Noga mieszka pod Cieszynem. Uczy w Ostrawie i Brnie. Trasę do Brna przemierza pociągiem (384 km tygodniowo), do Ostrawy autem (160 km tygodniowo), co razem daje ponad 15 000 km rocznie w drodze. Dojazdy to dla nich czas, w którym wymyślają i realizują projekty. Prezentacja nie ma charakteru retrospektywnego, jest raczej zapisem części dorobku, który pokazuje różnice i podobieństwa obu twórców. Na wystawie zobaczyć można m.in. projekty publikacji i plakaty powstałe w ciągu ostatnich 10 lat. 27.02-31.03, antresola Zamku, wernisaż: 27.02, godz. 17.35
Imprezy towarzyszące: „Drugie śniadanie. Social Business Project”
Spotkanie poświęcone modelom współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami społecznymi, projektantami i biznesem. Czy można wspólnie wypracować długofalową strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (csr)? Jak zarabiać na dizajnie? Ile to kosztuje? Jak dizajn wpływa na społeczne zmiany ? Wstęp za okazaniem zaproszenia. 28.02, godz. 10.00, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, ul Wałowa 4
Imprezy towarzyszące: „Owca,Owca Podkładowca!”
Wiercenie, szlifowanie, wbijanie, filcowanie, cięcie, czyli warsztat edukacyjno-wytwórczy dla osób w każdym wieku. W prawdziwej stolarni, samodzielnie, wykonasz swojego Podkładowcę. Dowiesz się, jak i z czego powstaje filc, kto wcześniej nosił wełnę a także gdzie rośnie buczyna i z czego owcy uszy się wycina! Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: biuro@welldone.co 28.02, godz. 11.30, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, ul Wałowa 4
Imprezy towarzyszące: „Osikowe wariacje”
Warsztaty plecionkarskie Stowarzyszenia Serfenta prowadzone przez Osikową Dolinę. Narzędzia i technologia pozostały niezmienne. Surowiec – wióry strugane z drewna osikowego – choć wydaje się delikatny, jest bardzo trwały i daje ogromne możliwości poszukiwania nowych form. Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: bwserfenta@o2.pl Warsztatom towarzyszy wystawa polskiego i norweskiego plecionkarstwa: „Viva Basket – 11 tysięcy kilometrów”. 28.02, godz.12.00-15.00; Centrum Warsztatowe Parostatek, ul. Zamkowa 1
Imprezy towarzyszące: „Prace na papierze”
Afirmacja porażki, uwielbienie dla nonsensu i constans sytuacji kryzysowej* to znaki rozpoznawcze twórczości Janusza Łukowicza – na wystawie „Prace na papierze” ujawnią się one wszystkie w niespotykanej dotychczas lirycznej formie. Janusz Łukowicz, konceptualista, twórca sytuacji nieoczywistych, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najbardziej znaną realizacją Janusza Łukowicza i symptomatyczną dla artysty jest neon Kryzys z wyciętych ze styropianu liter i choinkowych lampek. 28.02-29.03, wernisaż: 28.02, godz. 18.00, Galeria Szara, ul. Srebrna 1
Więcej na: www.zamekcieszyn.pl