12 słów mistrza na 12 fotografiach

„12 słów mistrza” – to tytuł wystawy poświęconej polskiemu kompozytorowi, który pozostawił po sobie wielkie dzieła, na zawsze wpisane w historię światowej muzyki i kultury. Tematem wystawy jest życie Krzysztofa Pendereckiego. Tę wielką postać sportretował znakomity fotograf Bartek Barczyk. Jego prace oglądać można w katowickim NOSPR.

Już na samym wstępie warto dodać, że wystawa potrwa jedynie do 29 grudnia. Nie warto więc zwlekać i wybrać się do Katowic. To znakomita okazja, by poznać też bliżej zjawiskowy budynek NOSPR-u, z którym Penderecki był tak blisko związany. Budynek zaprojektowany przez srudio Tomasza Koniora jest swoistym hołdem złożonym wielkiemu kompozytorowi.

Ceniony architekt nierozłącznie związany jest ze Śląskiem. Gmach NOSPR-u jest więc zanurzony w dawnym kontekście Katowic. Filary z cegieł, chropowate na powierzchni, gładkie i jaskrawoczerwone we wnękach, przypominają okna familoków górniczego osiedla Nikiszowiec.

W środku wciąż jest tu prawdziwa fabryka harmonii materiałów: betonu, marmuru i drewna. Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zielony labirynt z grabu. Taki gatunek drzew doradził bowiem projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog.

Nie powinno też dziwić, że sam Tomasz Konior został zaproszony do współpracy przy przygotowaniu przestrzeni ekspozycyjnej wystawy, która zabiera nas w krótką, choć poruszającą podróż w głąb duszy Maestra. Nad koncepcją wystawy pracował również Dominik Koroś z Konior Studio.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Opowieść o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego

Zatrzymana w kadrach, których autorem jest Bartek Barczyk. Pomagają one zrozumieć fragmenty rozmów z artystą, prowadzonych przez Aleksandra Laskowskiego. To bowiem dzięki temu znakomitemu dziennikarzowi, propagatorowi muzyki klasycznej oraz autorowi licznych książek i publikacji w tej dziedzinie, narodził się pomysł „napisania” interdyscyplinarnej biografii Mistrza.

Czas czy Forma. Tak też brzmią tytuły poszczególnych fotografii, które otwierają przed zwiedzającymi wystawy — głębokie pole do interpretacji słów i obrazów, a przez to podjęcia próby poznania samego Mistrza. I choć zdjęć jest 12, to wystawę zamyka 13. ekspozycja — Klaster: epilog bez zdjęcia. Bez zdjęcia, gdyż tego obrazu trzeba poszukać w muzyce…

Wystawę zwiedzać można do 29 grudnia 2023 r. 

Bartek Barczyk

Fotograf, miłośnik muzyki klasycznej. Na swych fotografiach udokumentował życie zawodowe oraz prywatne tak wybitnych postaci, jak Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Jest oficjalnym fotografem Krystiana Zimermana. Od 4 lat współpracuje także z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Fotografuje architekturę i wnętrza, współpracuje m.in. z takimi pracowniami jak: Tremend, WXCA, Konior Studio, czy Medusa Group.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na styku dwóch sztuk

Na styku dwóch sztuk

Warszawa | 21 sierpnia 2024

Bartek Barczyk opowiada o intymnych relacjach między fotografią a architekturą