Falujące żebra. SitagWave – czwarta ikona SITAG

Swarzędz | TEKST PROMOCYJNY

16 stycznia 2015 | Design | Rzeczy |

Natura od zawsze była przedmiotem fascynacji projektantów. Próby konstruowania ergonomicznych, płynnych struktur przypominających dzieła ewolucji były i są nadal podejmowane. Czasami udaje się w nich otrzeć się o doskonałość Natury. Poznajcie ażurowy fotel SitagWave – czwartą ikonę SITAG.

Tocząca się przez tysiąclecie i miliony lat, powolna ewolucja ma czas na to, żeby udoskonalać i stopniowo optymalizować swoje działa. Dysponuje też materiałami, o których inżynierowie mogą tylko pomarzyć – elastyczne, z przegubami i zaszytymi w nich sensorami odbierającymi bodźce z otoczenia, wyposażone w elementy inteligentne, pozwalające na płynne dostosowanie się do sytuacji wokół oraz szybką homeostazę z systemem biologicznym.

Jednym z najdoskonalszych dzieł natury jest ażurowy system kostny zarówno ssaków i jego ewolucyjnych poprzedników, którzy zamieszkują nadal morza i oceany. Jego filigranowa konstrukcja pozwala na utrzymanie statycznych, ale elastycznych właściwości w trudnych, zmiennych warunkach ruchu, a przy tym zawiera element sprzężenia zwrotnego, chroniącego elementy systemu przed nadmiernymi obciążeniami i uszkodzeniami.

W architekturze twórczość Normana Fostera i nurt hightech jest przypominającą dokonania natury próbą pogodzenia ze sobą formy i technologii. Wskazania na to, że zoptymalizowana konstrukcja może być piękna, a jej podkreślenie w strukturze budynku nadaje mu wartość estetyczną bez uciekania się do ornamentu.

Grafika Andrzeja Dobosza oddaje biomorficzne inspiracje leżące u podstaw ażurowej konstrukcji fotela Wave marki SITAG. Pokazuje też zoptymalizowane formy biologiczne oraz geologiczne, które inspirowały projektanta, Ulego Witziga, w jego twórczych poszukiwaniach. Kolaż uwypukla też charakterystyczne, ażurowe elementy fotela, które sprawiają, że stanowi on tak mocny akcent aranżacyjny we wnętrzu.

Fotel SitagWave w swojej biomorficznej formie eksponuje troskę o układ kostny użytkownika, o jego obolały kręgosłup, który domaga się ergonomicznej podparcia. Otula go szczelnie jak fala morska, tworząc prawie doskonałą, humanoidalną strukturę przypominającą biologiczny układ homeostatyczny. Jest przy tym mocnym akcentem w przestrzeni, wzbogaca wnętrze o dynamiczną, nowoczesną formę nawiązującą do modnych bioinspiracji w architekturze współczesnej.

Innowacyjna forma i najwyższa jakość produktu SitagWave docenione zostały nagrodą w najważniejszym konkursie wzornictwa przemysłowego na świecie: Red Dot Design Award. Ojcem tego sukcesu jest designer Uli Witzig. Mistrz, który ze szwajcarską precyzyjną zachowuje w swoich projektach równowagę pomiędzy stylem, technologią i ergonomią.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.sitag.pl/ikony 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Miasto wspólne

Miasto wspólne

Warszawa | 4 czerwca 2024

Domki dla ptaków w kształcie cyfr adresowych łączą ludzi i naturę