Specjaliści od polskich stodół

Projekty BXB Studio charakteryzuje prostota i funkcjonalność. Taki jest też  ich najnowsza, Polska Zagroda, będąca transformacją historycznego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję.

– Każdy projekt jest wyzwaniem, chęcią stworzenia czegoś unikalnego i pięknego, to wielka odpowiedzialność społeczna za kształtowanie przestrzeni, w której żyjemy – mówi Bogusław Barnaś, założyciel BXB Studio. Jego poprzedni projekt, Małopolska Chata Podcieniowa, otrzymał tytuł najpiękniejszego domu na świecie – trzeba więc przyznać, że podczas realizacji Polskiej Zagrody poprzeczka była postawiona wyjątkowo wysoko.

Wyzwaniu udało się jednak sprostać, a w miejscu pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki powstało pięć przenikających się stodół, składających się na ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. Co więcej, Polska Zagroda w obecnym kształcie nie jest formą skończoną. Architekt we współpracy z właścicielem obiektu ma w planach dalszą rozbudowę o kolejne obiekty.

Polska zagroda
Bogusław Barnaś wraz z modelem Polskiej Zagrody.

Kuracja odmładzająca dla… stodoły

Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku. Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła, stanowiąca odwzorowanie historycznej, ażurowej formy, mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym do pobliskiego stawu. Pomiędzy nimi ulokowano natomiast pokoje dzieci i przestrzenie biurowe, zapewniając wszystkim lokatorom odpowiedni poziom prywatności.

Poszczególne stodoły wykończono drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter. Całość zabudowy obejmuje łącznie 507 m kw., które w kolejnych miesiącach dodatkowo uzupełni odnowiona przestrzeń zabytkowego domu, który dopełni plan zagospodarowania budynków.

Nowoczesna Polska Zagroda

Polska Zagroda powstawała równolegle na kartce papieru, w modelu komputerowym jak i modelu fizycznym, który ewoluował na etapie procesu projektowego. – Dzięki temu w pełni wykorzystaliśmy możliwości percepcji i twórczej kreacji przestrzeni – podkreśla Barnaś.

Model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się również głównym bohaterem i myślą przewodnią animowanego filmu ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z wytwórni Unique Vision Studio. Film opowiadający historię tego projektu nagrodzono na licznych festiwalach filmowych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stodoła 2.0

Stodoła 2.0

Warszawa | 7 grudnia 2024

Projekt Katarzyny Starzyk zdobył międzynarodowe uznanie.

Bukolika nad Narwią

Bukolika nad Narwią

Różan | 18 listopada 2023

Dom nad rzeką projektu Jagny Bielowickiej oczarowuje nie tylko widokami

Dom z Jabłonią

Dom z Jabłonią

Kraków | 11 września 2023

Dom projektu BXB Studio architekta Bogusława Barnasia wyrósł niemal w sadzie

Stare domy mają duszę

Stare domy mają duszę

Rumia | 10 stycznia 2023

Zapomniana stodoła z 1940 roku stała się nowym domem dla rodziny architektki