Boskie wnętrza na ekranach

Czasem przeglądanie stron i czasopism nie wystarczy. Wtedy do gry wkraczają filmy i seriale, a wraz z nimi kadry wypełnione niespodziewanymi rozwiązaniami, ociekające luksusem lub wręcz przeciwnie – pozwalające nam znaleźć odbicie naszej własnej codzienności.

Oto 10 filmów i seriali, których wnętrza podczas seansu przykuły naszą uwagę bardziej niż fabuła!

10 filmów z najlepszymi wnętrzami

Ex Machina” (2015)

Reżyseria: Alex Garland
Scenografia: Mark Digby
Dystrybucja (w Polsce): United International Pictures Sp z o.o.

Dom w którym stworzono sztuczną inteligencję nie może być zwyczajny. I choć wydawałoby się, że łącząca dom i ośrodek badawczy sceneria filmu to w rzeczywistości połączenie kilku różnych miejsc, prawda zaskakuje. Dom istnieje, choć jest nie tyle domem, ile hotelem widokowym Juvet Landscape położonym w norweskim lesie. Na kompleks składa się 10 domków ze szkła i drewna, niemal niewidocznych pośród leśnej gęstwiny.

Wnętrza, kręcono natomiast w prywatnej posiadłości, tuż obok hotelu, projektu tych samych architektów – Jana Olava Jensena i Borre Skodvina. Aranżacja to prawdziwa esencja skandynawskiej surowości. Klasyczne meble, naturalne materiały, zero dekoracji za to 100% funkcjonalności.

filmów z najlepszymi wnętrzami

Parasite” (2019)

Reżyseria: Bong Joon Ho
Scenografia: Lee Ha-jun
Dystrybucja (w Polsce): Gutek Film

Dom prezesa Parka i jego rodziny stanowi tło wydarzeń, ale również urasta do rangi swego rodzaju bohatera. I to kluczowego dla fabuły. Paradoksalnie jednak budynek nie istnieje naprawdę – powstał specjalnie na potrzeby filmu, w dodatku został zaprojektowany nie przez architekta, a scenografa Lee Ha Juna. Wnętrza domu bogatej rodziny Parków miały przede wszystkim wyeksponować ich snobizm i przynależność do elity, a także stanowić kontrast dla piwnicy zamieszkiwanej przez ubogich Kimów.

Samo wnętrze urządzono bardzo minimalistycznie, z charakterystyczną dla Koreańczyków skromnością i powściągliwością. W skromnie wyposażonym salonie główną rolę odgrywa ogromne przeszklenie z widokiem na ogród; kuchnia została wyposażona tak skromnie, że właściwie jedynie obecność lodówek i wyspy kuchennej zdradza charakter pomieszczenia. Do kuchni przylega część jadalniana z dużym drewnianym stołem i prostymi krzesłami. Jedyną ozdobą jest, znajdujący się w części prywatnej domu, regał z wyeksponowaną porcelanową zastawą. Sypialnie zostały urządzone w podobnie powściągliwej estetyce jednak przytulności dodają im ciepły kolor drewna i neutralne kolory.

filmów z najlepszymi wnętrzami

Samotny mężczyzna” (2009)

Reżyseria: Tom Ford
Scenografia: Dan Bishop
Dystrybucja (w Polsce): Gutek Film

„Samotny mężczyzna”, reżyserski debiut Toma Forda, zachwycił widzów nie tylko opowiadaną historią, ale i scenerią.

Wydarzenia toczą się w dwóch posiadłościach: willi tytułowego bohatera (Colin Firth), oraz domu jego przyjaciółki (Julianne Moore). Obie stanowią doskonały przykład kalifornijskiego designu, różnią się jednak szczegóły aranżacji – zderza się nowoczesny minimalizm i hollywoodzki glam.

Warto zauważyć, że dom głównego bohatera został zaprojektowany w 1949 roku przez architekta Johna Lautnera i znany jest jako dom Schaefferów.

filmów z najlepszymi wnętrzami

Tamte dni, tamte noce” (2017)

Reżyseria: Luca Guadagnino
Scenografia: Samuel Deshors
Dystrybucja (w Polsce): United International Pictures Sp z o.o.

XVII-wieczna willa, w której rozgrywały się wydarzenia z filmu stanowi idealne urzeczywistnienie wyobrażenia o włoskiej, wakacyjnej willi. Antyki, fortepian, klimatyczne bibeloty – a wszystko to w klimacie lat 80. Scenografka, Violanta Visconti di Modrone, aby stworzyć klimat domu arystokratycznej rodziny z północnych Włoszech, zaaranżowała prawdziwą rezydencję, znajdującą się w Lombardii, niedaleko szwajcarskiej granicy. Półki wypełniły tony książek, na ścianach zawisły mapy ze słynnego sklepu z rycinami w Weronie oraz XVIII-wieczne japońskie obrazy z antykwariatu Piva w Mediolanie. Całość uzupełniły mediolańskie antyki.

Nieruchomość obejmująca osiem sypialni, siedem łazienek, ogromny salon, przestronną kuchnię, tarasy widokowe oraz dwuhektarowy park została w 2018 roku wystawiona na sprzedaż za niebagatelne trzy miliony dolarów.

filmów z najlepszymi wnętrzami

Grand Budapest Hotel” (2014)

Reżyseria: Wes Anderson
Scenografia: Adam Stockhausen
Dystrybucja (w Polsce): Imperial – Cinepix

W tym miejscu moglibyśmy przywołać właściwie każdy inny film reżysera – Wes Anderson słynie bowiem z niebanalnego podejścia do scenografii i ubioru bohaterów, dopracowanych palet kolorów i detali. W tym wypadku jest to jednak dzieło warte aż czterech Oskarów, co sprawia, że przyglądamy się bacznie każdemu z kadrów, bacznie poszukując inspiracji.

W poszukiwaniu idealnego miejsca do kręcenia ekipa filmowa zjeździła całą Europę Centralną, aż w końcu trafiła do Czech. Tytułowy hotel to kalka Grand Hotel Pupp położonego w mieście Karlovy Vary; nie można również pominąć inspiracji okolicznymi pastelowymi domkami. I choć sam imponujący gmach jest zaledwie makietą, wnętrza są już całkowicie realne. Scenografowie Adam Stockhausen i Anna Pinnock wykorzystali przestrzeń secesyjnego domu towarowego w niemieckim Görlitz, przemieniając go w prawdziwą świątynię luksusu.

wnętrza na ekranach

Bajecznie bogaci Azjaci” (2018)

Reżyseria: Jon M. Chu
Scenografia: Nelson Coates
Dystrybucja (w Polsce): Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

Choć fabuła filmu to czysta fikcja, azjatycka architektura i wnętrza naprawdę zachwycają. Zaprezentowana na ekranie rezydencja Be-Landa, wznosząca się na stromym zboczu leśnego rezerwatu na obrzeżach Kuala Lumpur nie należy jednak do singapurskich bogaczy, lecz rodziny holendrów od kilku lat zamieszkujących Malezję. Za jej projekt odpowiadała natomiast Stephanie Maignan z B+H Architects, specjalizująca się w ekskluzywnych rezydencjach w tym rejonie.

Kiedy reżyser filmu zwrócił się do architektki z prośbą o pomoc w znalezieniu idealnej scenerii ta bez wahania skontaktowała go z właścicielami domu. Filmowaniu sprzyjał przede wszystkim układ wnętrza – pozbawiony wewnętrznych ścian, które zastąpiły przesuwne panele, pozwalające dowolnie zarządzać przestrzenią. Atutem był też minimalistycznych wystrój, który filmowcy uzupełnili własnymi meblami i akcesoriami.

wnętrza na ekranach

Ratched” (2020)

Reżyseria: Ryan Murphy, Evan Romansky
Scenografia: Judy Becker
Dystrybucja (w Polsce): Netflix

Premiera amerykańskiego thrillera psychologicznego „Ratched”, będącego prequelem znanej na całym świecie powieści Kena Keseya z 1962 roku pt. „Lot nad kukułczym gniazdem”, odbiła się szerokim echem wśród fanów serialowych nowinek. Nie mniejsze wrażenie produkcja zrobiła na miłośnikach pięknych wnętrz, bo tych w „Ratched” nie brakuje!

Trudno powiedzieć co bardziej przyciąga uwagę: scenografia czy stroje. W szpitalu goście mogą zameldować się w eleganckim gabinecie pielęgniarki, z kolei pracownicze pomieszczenie socjalne przypomina uroczą herbaciarnię dla dam (inspiracją była tu słynna restauracja The Birdcage w dawnym Lord & Taylor). Nazwa każdego pokoju pochodzi od nadruku widocznego na jego niezwykłej tapecie w stylu vintage, stąd: Pokój Bluszczu, czy Pokój Różany. Każdy pokój jest również zaprojektowany w innej kolorystyce przejawiającej się od koloru ścian po wykładzinę i meble. To właśnie ze względu na specyficzną paletę barw, do wystroju wykorzystano niestandardowe tapicerowania oferowane przez marki SDM Co. oraz Sofa U Love, a część pozyskano ze sklepu z antykami w Pasadenie, w Kalifornii, oraz lokalnych rekwizytorni i sklepów ze starociami. Na potrzeby produkcji powstały również kinkiety ścienne a żyrandole zakupiono w amerykańskich sklepach vintage.

Dom Gucci

Dom Gucci” (2021)

Reżyseria: Ridley Scott
Scenografia: Arthur Max
Dystrybucja (w Polsce): Forum Film Poland

Choć filmowa opowieść z Lady Gagą i Adamem Driverem w rolach głównych opowiada o losach jednego z najsłynniejszych domów mody, nie brakuje tu również zachwycających wnętrz i architektury. Uwagę widzów w szczególności przykuła Villa Balbiano, która, co ciekawe, wraz z momentem premiery filmu Villa Balbiano pojawiła się również w ofercie portalu Airbnb.

Znajdująca się w Ossuccio, tuż nad jeziorem Como, rezydencja powstała z inicjatywy kardynała Tolomeo Gallio. Sto lat później, kolejny właściciel – kardynał Angelo Maria Durini, przebudował budynek, przemieniając go w prawdziwą świątynię przepychu. To właśnie za jego kadencji mury Villi Balbiano wypełniły drogocenne dzieła sztuki i meble, a pokryte barokowymi freskami ściany rozświetliły kryształowe żyrandole.

Współcześnie, za modernizację wnętrza willi odpowiadał słynny francuski dekorator wnętrz Jacques Garcia, który przywrócił jej wygląd do czasów świetności.

Ludzki głos” (2020)

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Scenografia: Antxón Gómez, María Clara Notari
Dystrybucja (w Polsce): Gutek Film

Inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Almodóvara i Swinton. To również pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera.

Mając na uwadze teatralny rodowód filmu, umiejscowiona w Madrycie fabuła rozgrywa się w przestrzeni imitującej scenę. Kiedy Tilda wychodzi na balkon, widzowie mogą dostrzec jedynie pustą, szarą przestrzeń magazynu, niezwykle mocno kontrastującą z barwnym wnętrzem mieszkania. W filmie nie zabrakło dzieł sztuki współgrających z nastrojami Tildy oraz prawdziwych ikon designu. Zaprezentowane na ekranie przedmioty pochodzą z Los Angeles, Paryża, Madrytu, Włoch oraz prywatnej kolekcji samego Almodóvara. W sypialni wisi piękny klasyczny kobiecy akt; w salonie – surrealistyczne przedstawienie pary kochanków, a w korytarzu – romantyczna dziewczyna w stylu Pin-up. Koneserzy stylu z łatwością dostrzegą projekty autorstwa Adriana Pearsalla oraz dzieła Charlotte Perriand, francuskiej pionierki modernizmu. W stworzonej w zaledwie dwa miesiące aranżacji dominują meble w stylu Mid-century Modern, doskonale skomponowane z licznymi teksturami, wyrazistymi formami i mocnymi barwami.

Najciekawsze obiekty wakacyjne świata” (2021)

Dystrybucja (w Polsce): Netflix

Czasem to jednak same wnętrza stają się bohaterami seriali – o czym mogliśmy się przekonać podczas seansu „Najciekawszych obiektów wakacyjnych świata”.

Ośmioodcinkowa seria, której bohaterami są Luis Ortiz – były makler, znany również z programu „Million Dollar Listing”, projektantka wnętrz Megan Batoon oraz popularna podróżniczka Jo Franco, prezentuje 24 mieszkania, domy i obiekty na całym świecie – od Airbnb, po nocleg w jaskini. Wszystkie prezentowane w filmie obiekty można wynająć czy to poprzez Airbnb, czy inną platformę.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Betonowe marzenia

Betonowe marzenia

Wenecja | 26 października 2024

Adrien Brody, jako wybitny architekt, na festiwalach filmowych w „The Brutalist”

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski