W minimalizmie i prostocie jest bardzo dużo piękna!

Warszawa | Tekst promocyjny

24 maja 2022 | Design | Polecane |

Wydawałoby się, że wymyślenie czegoś nowego w temacie wanny, umywalki i armatury graniczy z cudem, jednak Paulina Shacalis z firmy OMNIRES tak trafnie zaprojektowała dwie kolekcje łazienkowych produktów OVO M+ i CONTOUR, że obie zostały wyróżnione zarówno nagrodami Red Dot, jak i w plebiscycie Must Have.

Jak określiłabyś, co jest najbardziej istotne dla obu projektów?

U podstaw pomysłu leżało poszukiwanie współczesnej wyrazistej formy. Od pewnego czasu w architekturze i projektowaniu obserwujemy powrót bauhausowskich kształtów. Dlatego w przypadku kolekcji OVO M+ bazowałam na formach półkolistych, geometrycznych. Wydają się bardzo ponadczasowe, a zarazem współczesne.

Myślę, że w minimalizmie i prostocie jest bardzo dużo piękna.

Jak więc zaprojektować piękną, ale też funkcjonalną umywalkę? Od czego trzeba zacząć?

Wychodzimy od proporcji. Umywalka musi być odpowiednio głęboka i szeroka. W przypadku linii OVO M+ szczególnie zależało mi, aby nadać jej horyzontalną, dość płytką formę – tak, aby kiedy patrzymy na nią z przodu, przypominała wąski prostokąt.

Wyzwaniem było odnalezienie takiego kształtu, aby mimo niskiej ścianki woda nie rozpryskiwała się na podłogę. Dlatego zdecydowaliśmy się na zabieg lekkiego obniżenia dna. Dzięki temu bryła może mieć niższe boki przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej głębokości wewnętrznej produktu. Daje to nie tylko doskonały efekt wizualny, ale ma również zalety praktyczne.

Wanna, podobnie jak umywalka z tej kolekcji, też ma ciekawe proporcje i obniżone dno.

Szukałam optymalnych proporcji i nieoczywistej formy. Wanny mają zazwyczaj powyżej 60 cm wysokości. Nasza ma 55 cm i 160 cm długości, co daje niesztampowy, horyzontalny kształt i jednocześnie znacznie poprawia jej funkcjonalność. Łatwiej wejść i wyjść, wykąpać dzieci. Ostatecznie okazuje się wygodniejsza niż zwykła wanna, bo przeciętna osoba mierząca 1,70–1,80 m może się w niej zaprzeć nogami i przyjąć bardziej komfortową pozycję.

Produkty OVO M+ są wykonane ze skały dolomitowej wydobywanej w Polsce. Dlaczego wybraliście akurat ten materiał?

Zależy nam na tym, aby zawsze, jeśli tylko możemy, korzystać z polskich, lokalnych surowców, i jestem dumna, że idziemy w tym kierunku. Standardowo do produkcji umywalek używa się ceramiki, która wymaga wypalenia w piecu. To powoduje, że materiał pracuje i przy większych gabarytach jego objętość może zmienić się nawet o 2 cm. W tej sytuacji trudno jest projektować precyzyjnie. Alternatywą są kompozyty, my akurat postawiliśmy na skałę dolomitową wydobywaną w Polsce. Jest ona kruszona i mieszana z dodatkowymi składnikami, co tworzy trwałą masę.

Na polskim rynku jest mało firm, które używają akurat tego materiału, a jest on bardzo ciekawy, pozwala na wykonanie produktu 1:1, dokładnie tak, jak wyglądał prototyp.

Kolor wyróżnia ten projekt, udowadnia, że minimalizm może być bardzo kolorowy. Wpisuje się też w modny trend kolorów dopaminowych, który zakłada, że barwy mogą wpływać pozytywnie na nastrój.

Na wstępie zastanawialiśmy się, czy ma to być połysk, czy mat. Oczywiście, że projektant ma nieskończoną ilość pomysłów na kolory i faktury, jednak na coś zawsze trzeba się zdecydować.

Stwierdziliśmy, że o wiele bardziej urzeka nas mat. Daje wyszukany, szlachetny, nieco organiczny efekt, a to jest właśnie estetyka, która nam odpowiada. Współczesny trend powrotu do referencji związanych z naturą mnie osobiście bardzo ekscytuje. Uwielbiam ziemiste kolory, takie jak khaki, terracotta, bo dają one poczucie ciepła, związku z naturą. Można wykorzystać je do stworzenia minimalistycznej, neutralnej przestrzeni, która jest jednak dużo ciekawsza niż standardowa biel w łazience.

Całe szczęście nie musimy już dzisiaj mieć w łazience wanny i umywalki w tym samym kolorze. Wasza kolekcja sprzyja nietypowym pomysłom.

Kolekcja daje zróżnicowane możliwości aranżacji. Można zaszaleć i użyć jej do kompozycji wyrazistych wnętrz, np. w stylu New Memphis. Mocne kontrasty i wyraziste kolory zachęcają do zabawy designem. Można też wybrać szarości i czerń, tworząc klasyczne, bardziej zachowawcze łazienki.

Efekt mix & match uzyskaliśmy, wybierając sześć kolorów, z myślą o tym, że można z nich będzie stworzyć niezliczoną ilość kompozycji. Znajdziemy tu np. głęboki błękit nocnego nieba, oliwkową zieleń czy pudrowo koralowy róż.

Zadbaliśmy o to, żeby współgrały ze sobą, każdy odcień jest dobrze przemyślany. Poszliśmy nawet w kierunku takich kolorów jak właśnie róż, który występuje w nieoczywistej kremowej wersji. Za to odcienie szarości przesunęliśmy delikatnie w stronę beżu. Umywalki w tym odcieniu z wanną w kolorze terracotta wyglądają zjawiskowo!

Wybierz kolor! Łazienka w stylu New Memphis

Nie byłoby wanny i umywalki bez armatury. Kolekcja CONTOUR występuje w trzech wariantach, dodatkowo rozszerzając możliwości aranżacji wnętrz.

Armatura powstaje w technologii PVD, która zapewnia niespotykaną trwałość. Jest to najbardziej zaawansowana metoda tworzenia zewnętrznej powłoki na produkcie. Używa się jej często przy złoceniu zegarków, jest dużo trwalsza niż chrom, ale jednocześnie zdecydowanie najdroższa. Wymaga specjalnych komór, w których wytwarza się sztuczną próżnię, powodującą reakcje chemiczne, dzięki którym cząsteczki innych metali osadzają się na powierzchni przedmiotów. Inspiracją dla projektu były ciekawe, organiczne tekstury, które grają tu główną rolę. Dlatego też zdecydowałam się na bardzo prosty w formie mieszacz, który dzięki swojej teksturze i funkcji anti-slip jest niezwykle funkcjonalny. Wersja złota i antracytowa jest wykonana w reaktywny sposób, dzięki czemu produkt wygląda, jakby żył, powierzchnia nie jest płaska.

Które z połączeń tekstur i kolorów uważasz za szczególnie udane?

Uwielbiam zestawienie umywalki w kolorze terracotta z szarą lub antracytową armaturą. Łącząc obie linie, można uzyskać nie tylko wyraziste, kontrastowe połączenia, ale stworzyć naprawdę wyszukany efekt, grający na półtonach.

Jestem nie tylko projektantką, ale także córką właściciela, dlatego często mam możliwość wprowadzenia autorskich pomysłów, w które sama bardzo wierzę.

Kolejna nowość, którą niedługo wdrożymy, to armatura w miedzi szczotkowanej. Długo szukaliśmy koloru balansującego między różowym a pomarańczowym, który w połączeniu z zielenią khaki będzie wyglądać po prostu bajecznie!

Paulina Shacalis
Na zdjęciu Paulina Shacalis i zaprojektowana przez nią kolekcja OVO M+, nagrodzona podczas 12. edycji plebiscytu Must Have 2022.

Paulina Shacalis

Dyrektor zarządzająca i projektantka odpowiadająca za rozwój produktów w OMNIRES. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz prestiżowego University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe i umiejętności, pracując w międzynarodowych korporacjach przy strategicznych projektach brandingowych. Pasjonuje się malarstwem oraz rzeźbą. W swojej pracy kieruje się dewizą świadomego projektowania, tworząc produkty o najwyższej jakości i estetyce, z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Projekty jej autorstwa, doceniane w kraju i za granicą, zdobywają nagrody oraz wyróżnienia, takie jak Red Dot Design Award, Must Have oraz Dobry Wzór.

OMNIRES

Polska marka o globalnym zasięgu, która od ponad 30 lat łączy innowację z pasją do dobrego, świadomego designu. Oferta marki obejmuje rozbudowany asortyment armatury łazienkowej i kuchennej, wanien, umywalek, misek toaletowych, brodzików, kabin prysznicowych oraz mebli i akcesoriów łazienkowych. Produkty marki tworzone są przy współpracy z uznanymi polskimi i zagranicznymi projektantami, wyłącznie w światowej klasy zakładach produkcyjnych. Za unikalne wzornictwo i innowacyjność rozwiązań firma była nagradzana wieloma wyróżnieniami. W tym roku otrzymała trzy wyróżnienia w konkursie Red Dot, a także plebiscycie Must Have za kolekcje CONTOUR, OVO M+ i NEO M+.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonia kontrastów

Harmonia kontrastów

Warszawa | 5 września 2024

Łazienka w stylu Maximalist Bauhaus od polskiej marki OMNIRES