Z nutką orientu. Tak mieszka dziennikarka!

Najnowszy projekt Sylwii Kowalczyk-Gajdy, 50-metrowe mieszkanie na osiedlu Browar Gdański, powstało dla dziennikarki, która jest koneserką sztuki i polskiego designu.

Jednym z głównych założeń aranżacji, stało się więc stworzenie odbicia jej pasji z delikatną nutką orientalnej stylistyki. Efekt? Współczesne wzornictwo prowadzi tu dialog ze sztuką i podkreśla piękno oryginalnych dekoracji. Nie zabrakło również odniesień do modernistycznej architektury Gdyni, gdzie dziennikarka mieszkała przez wiele lat.

Odpowiednia ekspozycja

Zastosowanie jasnej kolorystyki ścian, doskonale komponującej się z ciepłą barwą dębowej podłogi, pozwoliło wizualnie powiększyć przestrzeń oraz wyeksponować walory obrazów, stanowiących ważną część wystroju.

– Z każdym z nich właścicielka związana jest emocjonalnie – są wśród nich dzieła bliskich jej osób i pamiątki przywiezione z podróży – wspomina projektantka prowadząca pracownię Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe. Z obrazami współgrają liczne pamiątki i przedmioty zaliczane do ikon designu. Zamiłowanie dziennikarki do czytelnictwa ilustruje bogata biblioteczka.

To właśnie okazały dębowy regał na książki stał się punktem odniesienia dla wystroju części dziennej. Króluje tu współczesne polskie wzornictwo, tak bardzo cenione przez właścicielkę. Strefę wypoczynku tworzy wygodna modułowa sofa i dekoracyjny stolik w kształcie toczonej bryły. Kompozycję zamyka pamiątkowy fotel z gdyńskiego mieszkania klientki doskonale komponujący się z detalami dwóch komód marki Tamo.

W części jadalnianej stanął dębowy stół Avangarde od polskiej manufaktury Miloni. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskano, dobierając do niego różnorodne krzesła m.in. od marek Paged i Famed.

Królestwo ratanu

W mieszkaniu kochającej podróże dziennikarki, ważną rolę odgrywa ratan. Jego kolonialny sznyt doskonale wkomponował się w aranżację nowoczesnego wnętrza. Ratanowe przepierzenie, oddzielające korytarz od salonu i kuchni, wprowadza do wewnątrz ażurową lekkość i elegancję. Ratan ozdabia także ścianę pod kuchennym oknem.

Kuchnia powiela kompozycyjne założenia z salonu, który tutaj ma swoją reprezentację w postaci półki do eksponowania cieszących oko przedmiotów. Ścianę z zielonych płytek zestawiono z drewnem frontów dolnych szafek i czernią blatu roboczego. Forma górnej, białej części zabudowy z charakterystycznie zaokrąglonym narożnikiem to z kolei nawiązanie do modernistycznej architektury Gdyni. Ekspresyjne zaokrąglenie pojawia się także w korytarzu, na froncie szafy. Jego ciekawa konstrukcja i biało-zielona kolorystyka stanowi łącznik między przestrzenią kuchni i części dziennej.

Wystrój sypialni jest zestawieniem elegancji z nutą egzotyki. Zagłówek łóżka ponownie tworzy ratan, podobnie jak front szafy garderobianej, w który wkomponowano modernistycznie zaokrąglone lustro. Orientalny charakter podkreśla tapeta z motywem afrykańskiego buszu a jasne kolory ścian i zwiewność zasłon tworzą przytulny, klimatyczny charakter. Designerskiego szyku dodają także oryginalne lampy, które są częścią większej kolekcji właścicielki mieszkania.

W łazience zestawiono zabudowę w kolorze dębu z płytkami ze wzorem szarego lastryko. Mocnym akcentem wystroju jest czerwona umywalkowa szafka z intrygującym frezowaniem frontu. Znajdujące się nad szafką ogromne lustro doświetla i powiększa przestrzeń.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ukryte wśród ciszy

Ukryte wśród ciszy

Gdańsk | 11 października 2024

Kameralny koncept mieszkaniowy w willowej dzielnicy Gdańska od Invest Komfort

Klinika architektury

Klinika architektury

Gdańsk | 16 stycznia 2024

Odwiedzamy niezwykłą klinikę stomatologiczną projektu IFA Kamil Domachowski

Ponadczasowa geometria

Ponadczasowa geometria

Gdańsk | 6 grudnia 2023

Studio bo/sko prezentuje gdańskie wnetrza z polskim designem w roli głównej