Po 18 miesiącach wytężonego remontu Ada Zielińska oraz Patryk Hardziej zaprezentowali światu miejsce, w którym mieszkają i tworzą. Zaglądamy do Gdańska!
Swoje biuro i mieszkanie ulokowali w pochodzącej z 1902 roku kamienicy na Śródmieściu. II wojna światowa obeszła się z nią łagodnie, przez co do dziś zachwyca doskonale zachowaną strukturą i klimatycznym detalem. Wewnątrz w pierwszym zetknięciu nie było jednak tak kolorowo.
– Przywitała nas aranżacja rodem z lat 80. – wspomina Patryk Hardziej. Udało im się jednak dostrzec potencjał wysokiego, przestronnego wnętrza i tak oto rozpoczęli pracę.
Z zachowaniem równowagi
– Całość obejmuje około 150 metrów kwadratowych, choć przez antresole tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, ile jest tu powierzchni użytkowej – zauważa Patryk. – Szczególnie że prace właściwie wciąż się nie skończyły i w najbliższych miesiącach planujemy dołączyć do mieszkania i pracowni jeszcze archiwum, które pomieści wszystkie dotychczasowe projekty.
Dla zachowania równowagi, pomimo otwartego planu zagospodarowania udało się oddzielić strefę pracy od części mieszkalnej za pomocą taktycznie rozmieszczonych przeszkleń.
– Z pomieszczenia do pomieszczenia przechodzi się dosyć swobodnie z racji małej ilości ścian, więc w naszych głowach obie strefy funkcjonują raczej jako zgrana całość. Bardzo lubimy natomiast fakt, że komunikacja w całym mieszkaniu jest pozioma i pionowa. Antresola w kształcie litery L pozwala obejść mieszkanie z kilku stron, na dole mamy też bardzo użyteczne przejście z kuchni do salonu a stamtąd do pracowni – praktycznie bez otwierania drzwi.
Moc koloru
Ujęte w metalowe ramy przeszklone panele oprócz regulowania układu stanowią jednocześnie najmocniejszy element koloru we wnętrzu, dodając całości przyjaznego wigoru.
Jasną przestrzeń uzupełnia również wielobarwny księgozbiór w centralnie umiejscowionej biblioteczce. – O ile podczas tworzenia aranżacji nie mieliśmy jakiegoś jednego wytyczonego celu, o tyle konieczne było stworzenie przestrzeni do przechowywania nagromadzonych przez lata przedmiotów – w tym ogromnej ilości książek. Od samego początku wiedzieliśmy, że odpowiednio przestronna biblioteczka jest nam bezapelacyjnie niezbędna.
Pracownia Hardziej Studio: Ada Zielińska i Patryk Hardziej
Ada Zielińska to absolwentka warszawskiej i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, graficzka i ilustratorka; współzałożycielka studia graficznego Hardziej. W swoich pracach łączy nowoczesność z nostalgią lat 70. i 80., chętnie czerpie również z klasycznych technik analogowych. Tworzyła projekty m.in. dla Adobe, Netflix, Levi’s, Cd Projekt Red, Asus, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Computer History Museum w Kalifornii, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i Galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy.
Patryk Hardziej – działający międzynarodowo multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych – wystawy polskiego designu zorganizowanej w pięciu krajach i nagrodzonej tytułem Projekt Roku 2016. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.
W co nie wejdę, tak się to rozrasta, że ciężko mi to zatrzymać