Remont jednej z najbardziej widowiskowych kamienic w Warszawie od samego początku budził wiele emocji. Na prezentację wnętrz apartamentów pod adresem Foksal 13/15 liczni miłośnicy wysmakowanego designu czekają z ogromną niecierpliwością. Pracownia Indoor zaprezentowała właśnie aranżację jednego z nich.
Z myślą o historycznym dziedzictwie wspaniale odrestaurowanej kamienicy architekci zdecydowali się na zastanych 115 m kw. połączyć nowoczesny wystrój z akcentami będącymi uhonorowaniem przeszłości. Realizacji tego pomysłu sprzyjało również istnienie wyraźnie zauważalnej granicy pomiędzy starą a nową częścią budynku.
– Postanowiliśmy, że założeniem projektu wnętrz będzie podkreślenie tych dwóch światów i uczynienie z nich waloru stanowiącego o unikalnym klimacie apartamentu – wspomina Barbara Łaźniewska, współzałożycielka pracowni Indoor.
Pierwotnie podłużny układ mieszkania otwarto, wpuszczając do środka tak pożądane światło. Umiejętnie rozmieszczone lustra pozwoliły natomiast wizualnie dodać lekkości i głębi całej przestrzeni.
– Dwoistość światów podkreśliliśmy dodatkowo współczesnymi formami mebli i oświetlenia, dbając jednocześnie o dobór szlachetnych w swej prostocie form, które wybijają się graficznymi liniami w otoczeniu klasycznych sztukaterii i dodatków – podsumowują architekci.
Zlokalizowane przy Trakcie Królewskim kamienice Foksal 13/15 uznawane są za najbardziej spektakularną rewitalizację w Warszawie. Dwa XIX-wieczne budynki to jedne z nielicznych, które przetrwały II wojnę światową niemal w nienaruszonym stanie. Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie.
Niesamowita przemiana kamienic w Warszawie. Metr kosztuje tu 25-40 tys. zł
Pracownia Indoor
Założona w 2006 roku przez Barbarę Łaźniewską i Maćka Tarchalskiego warszawska pracownia Indoor realizuje zarówno projekty przestrzeni prywatnych jak i komercyjnych. – Projektujemy odważnie i nowocześnie, cenimy prostotę i elegancję wynikającą z proporcji i szlachetności materiałów. Dbamy o detal, który wyróżnia i nadaje klasę. Inspiruje nas architektura, sztuka i natura, mamy wiele szacunku dla historii wzornictwa, z radością korzystamy z jej bogatych zasobów używając w projektach obiektów vintage, które wnoszą swój niepowtarzalny rys – deklarują architekci. – Lubimy eksperymentować i poszukiwać nieoczywistych rozwiązań i materiałów, cenimy dobre rzemiosło, dlatego wspieramy się w naszej pracy wiedzą i doświadczeniem znakomitych wykonawców, którzy pomagają nam realizować często karkołomne projekty.