Mała jednostka mieszkalna

18 lutego podczas Arena Design w Poznaniu będziemy mogli poznać wyniki kolejnej edycji Programu Edukacyjno-Projektowego, w którym młodzi projektanci mają szansę realizować, a nawet wdrażać do produkcji swoje pomysły przy udziale producentów. Tematem 13 PE-P jest „Mała jednostka mieszkalna”.

– W ramach tegorocznej edycji spróbowaliśmy przyjrzeć się krytycznie i znaleźć ciekawe rozwiązania projektowe do dwóch pomieszczeń, które w niewielkich polskich mieszkaniach zawsze stanowią ogromne wyzwanie dla właścicieli i bardzo rzadko są funkcjonalnie zaprojektowane i wyposażone – łazienki i przedpokoje – mówi Katarzyna Laskowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, twórczyni i koordynatorka programu PE-P. Mała przestrzeń mieszkalna była wielokrotnie tematem konkursów projektowych w Polsce i na świecie. Jednym z nich był „M4” z 1962 roku zorganizowany przez Zjednoczenie Przemysłu Meblowego w Poznaniu. Przedmiotem konkursu „M4” był projekt umeblowania mieszkania dla czterech osób, którego koszt przy produkcji masowej nie przekraczałby 15.000 zł. Wybrane projekty w prototypowych egzemplarzach zaprezentowano na pokonkursowej wystawie, wśród nich projekty Rajmunda Hałasa i Janusza Różańskiego. Pierwszą nagrodę przyznano projektantom: Bogusławie i Czesławowi Kowalskim, których projekt meblościanek w następnym roku wdrożono do produkcji. Odwołując się do tych historycznych prób poprawy jakości życia Polaków, studenci pracowni podjęli wyzwanie umeblowania współczesnej „małej jednostki mieszkalnej”.

Potrzeby w zakresie nowych, funkcjonalnych rozwiązań do łazienek i przedpokojów przeszły najśmielsze oczekiwania uczestników 13 PE-P. O skali problemu świadczą dobitnie wyniki badań przeprowadzonych przez studentów w ramach przygotowania projektów. Dokumentacja zdjęciowa przedstawiona jurorom PE-P pokazywała niefunkcjonalne, pozbawione właściwego oświetlenia łazienki oraz zagracone przedpokoje służące do przechowywania ogromnej ilości rzeczy. Wśród prezentowanych przykładów trudno było znaleźć pozytywne wyjątki.

Młodzi projektanci swoje wstępne koncepcje zaprezentowali 28 listopada 2013 r. podczas obrad jury składającego się z przedstawicieli firm partnerskich: Deftrans, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo, Ridex i Nowymodel oraz UAP i Profundo. Z przedstawionych projektów do realizacji prototypów wybrano aż 13 – pod tym względem 13. edycja PE-P jest rekordowa!

Tak duża ilość prototypowanych projektów zdaniem Katarzyny Laskowskiej świadczy zarówno o ugruntowanej pozycji PE-P, jak i o coraz większej otwartości przedstawicieli biznesu na współpracę z młodymi projektantami. – Mamy znakomitych partnerów, którzy są gotowi w bardzo profesjonalny sposób pracować ze studentami. To pozwala realizować naprawdę ciekawe projekty – dodaje Laskowska.

Pierwsza prezentacja wyników programu odbędzie się podczas Areny Design 18 lutego o godz. 11.00.

– Doceniamy celowość działań programu PE-P – UAP wypracował dla swoich studentów wzornictwa przemysłowego jeden z najciekawszych i najbardziej konsekwentnie rozwijanych programów praktycznej edukacji dotyczącej wdrożeń projektów i współpracy z producentami. Dla firmy Pfleiderer udział w PE-P – już po raz kolejny – jest okazją do nowego spojrzenia na nasze materiały i możliwości ich zastosowania. Wspieramy ten program tym chętniej, że robią to również nasi kontrahenci – więc można powiedzieć, że również na tym polu kontynuujemy naszą współpracę – mówi Małgorzata Barańska z firmy Pfleiderer.

– Fakt, iż Schattdecor długofalowo, od 13 lat uczestniczy w programie edukacyjno-projektowym PE-P świadczy najlepiej o tym, że uważamy ten program nie tylko za sensowny, ale przede wszystkim rozwojowy. Jest to doskonała forma wspólnego uczenia: studenci zapoznają się z trendami, wzornictwem i technologią, a producenci otwierają na nowe idee, promując swoje produkty w nowatorskich rozwiązaniach projektowych. Edukacja poprzez projektowanie to bardzo dobra forma kreowania ciekawego wzornictwa, dająca możliwość promowania niestandardowych i oryginalnych produktów. Trzynasta edycja PE-P to kolejne świeże pomysły projektowe do łazienek i przedpokoi. Wysoki poziom projektów świadczy o tym, że studenci przeprowadzili dokładny research potrzeb i dobrze wykorzystali szkolenia w firmach do zapoznania się z możliwościami technologicznymi i materiałami producentów – przekonuje Danuta Pawlik z Schattdecor.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: