Ola Szpunar jest ilustratorką i twórczynią autorskiej marki ceramiki Clai. Swoim pracom, które czasami przypiekają się za bardzo w piecu, zyskując rumieńce, nadaje imiona i nazywa je pieszczotliwie „ziomeczkami”. Patrząc na jej prace, nie da się nie uśmiechnąć.
Inspiruje ją natura i fantastyczny świat fauny i flory. Jej naczynia w bajkowych i często antropomorficznych kształtach czasem mają twarze, innym razem, pokryte są motywami roślinnymi. Jest w nich rodzaj dziecięcej wrażliwości, czuć, że sam proces twórczy daje autorce radość, a użytkownikom oferuje prawdziwą strefę komfortu i dobrego samopoczucia.
– Kiedyś bardzo frustrowały mnie niedoskonałości i przypadkowe błędy pojawiające się w ceramikach wyjmowanych z pieca, nauczyłam się jednak doceniać tę nieregularność i czerpać z niej inspirację – wyjaśnia Ola Szpunar.
Wspólnie z Moniką Gredzik i Megi Malinowską Ola Szpunar brała latem udział w wystawie „Glina 3D” zorganizowanej przez „Design Alive” podczas Gdynia Design Days. Prezentowana przez nią seria wazonów Clai powstała jako próba przełożenia miękkości i płynności glinianych kształtów formowanych ręcznie na możliwości, jakie daje technologia druku 3D. Wydrukowane modele posłużyły do stworzenia form lejnych, wykorzystanych następnie przy produkcji małej serii ceramicznych wazonów.
Ola jest członkinią społeczności gdyńskich Proto Typów. To miejsce integrujące kreatywną energię lokalnych projektantów, działające w przestrzeni prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Ideą Proto Typów jest współdzielenie się pasją do rzemiosła i wiedzą o nim.
Ola Szpunar
Absolwentka Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje zawodowe życie związała z ilustracją, choć w ostatnim czasie jej wielką miłością okazała się ceramika. W ramach własnej pracowni tworzy oprawy ilustracyjne książek dla dzieci dla wielu polskich i zagranicznych wydawnictw, ilustruje również dla prasy i projektuje desenie tekstylne. Jej pasja pracy z gliną pojawiła się kilka lat temu podczas zajęć w otwartej pracowni ceramicznej, a z czasem przerodziła się w działalność ceramicznego projektu Clai – pod tym szyldem powstają delikatne naczynka odzwierciedlające zainteresowanie autorki miękkimi, organicznymi kształtami, zdobione przez nią charakterystycznymi, ręcznie malowanymi deseniami.