Pełnia polskiego rzemiosła

„Nów w Pełni” to coroczny przegląd najlepszych prac polskich rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Najnowsza wystawa rozpocznie się wernisażem 30 września o godz. 19.00 w Galerii Prześwit (ul. Freta 39, Warszawa) i potrwa do 16 października.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć wykonane ręcznie przedmioty użytkowe (meble, lustra, tkaniny) oraz obiekty z ceramiki, drewna i metalu. Wystawa oddaje pełnię tego, co w polskim rzemiośle najlepsze: autorskie podejście do formy, ręczne techniki wytwórcze, jakość i odpowiedzialne użycie materiału.

Swoje obiekty na wystawie zaprezentują m.in. Aleksander Oniszh, Anna Bera (The Whole Elements), Arkadiusz Szwed, Agata Marchlewicz (Cięta Córa), Bartosz Mucha (Poorex Face), Beta Wietrzyńska (In Weave), Jakub Przyborowski, Marcin Skalski (Kuźnia Skały), Małgorzata Łyszczarz, Monika Dąbrowska Picewicz, Monika Skorupska (Mosko Ceramics), Olga Milczyńska, P55 Mirrors, REST, Studio Tafla oraz Tartaruga.

Wszystkie przedmioty prezentowane na wystawie będzie można wylicytować na aukcji prowadzonej przez  partnera wydarzenia – Desę Unicum. Aukcja odbędzie się w ostatni dzień wystawy.
 
Stowarzyszenie Nów
Na zdjęciu członkowie Stowarzyszenia: Beata Ludwin, Olga Milczyńska, Beata Wietrzyńska, Anna Bera, Agnieszka Drobiecką-Zielonka, Jakub Przyborowski oraz Monika Skorupska

Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło

Założone w 2019 roku Stowarzyszenie zrzesza autorskie pracownie rzemieślnicze z całej Polski. Celem Nowiu jest szerzenie wiedzy na temat współczesnego, polskiego rzemiosła. Promowanie go w kraju i za granicą oraz reprezentowanie interesów rzemieślników w kontaktach z instytucjami publicznymi i biznesem. Stowarzyszenie Nów jest również członkiem Michelangelo Foundation, międzynarodowej fundacji zajmującej się promocją rzemiosła. 

– Dziś, w świecie zniszczonym przez bezmyślność masowej konsumpcji i pogoni za coraz większym zyskiem, rzemiosło pojawia się w nowej, twórczej odsłonie – tak jak księżyc odradza się z nowiu – czytamy w manifeście Stowarzyszenia. – Współczesne nowe rzemiosło – niezależnie od specjalizacji rzemieślnika – oznacza przede wszystkim bezpośrednią kontrolę jednego człowieka nad całym procesem produkcji. Produkt rzemieślniczy różni się od produktu fabrycznego tym, że nie jest od swego wytwórcy wyalienowany. Nie dlatego, że rzemieślnik nie używa maszyn, lecz ponieważ związek produktu z jego twórcą opiera się na bardzo skomplikowanej wiedzy ciała. Rzemiosło rozumiemy jako współpracę z materiałem. Nasza praca jest ciągłym poszukiwaniem, nasz produkt to wynik doświadczeń opartych na wielu próbach, błędach i sukcesach. Świadomi sytuacji klimatycznej, dbamy o pochodzenie materiałów i o ilość odpadów, które wytwarzamy. Kreatywność to dla nas nie tylko kwestia ciekawych rozwiązań wizualnych, ale przede wszystkim znajomość materiału i jego umiejętne wykorzystywanie oraz długie życie naszych produktów i możliwość naprawy.

W 2019 pomysłodawczynie Stowarzyszenia Olga Milczyńska i Małgorzaty Herman zostały nominowane w kategorii „Animatora Roku” do nagrody DesingAlive Awards 2019. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ceramiczny rebel

Ceramiczny rebel

Warszawa | 25 lutego 2024

Arkadiusz Szwed łamie ceramiczne tabu i manifestuje buntownicze idee

Wazon na czele buntu

Wazon na czele buntu

Warszawa | 29 listopada 2023

Nowa galeria designu w stolicy. Kolektyw Glitch Lab otwiera Riot Gallery

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy