15 najciekawszych podcastów o architekturze, wnętrzach i designie

Podcasty stają się coraz popularniejsze. Umiejętnie przeprowadzone rozmowy, radiowa jakość i przystępna forma sprawiają, że trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Pozostaje pytanie: czego słuchać? Oto subiektywny wybór 15 najciekawszych rozmów o architekturze, wnętrzach i designie.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Architektura Powinna

Związana z Warszawą i Amsterdamem architektka Klaudia Lachcik już od ponad dwóch lat prowadzi popularny podcast o architekturze „Architektura Powinna”. Rozmawia z projektantami, architektami, socjologami, aktywistami, pisarzami, z profesorami, studentami i innymi ciekawymi osobami z multidyscyplinarnej przestrzeni dyskusji o kształtowaniu miasta i architektury. 

antyRAMA

Prowadzony przez Łukasza Harata, urbanistę i socjologa, podcast skupia śląską branżę kreatywną, szczególnie zainteresowaną przyszłością polskich miast. Do rozmów zapraszani są nie tylko architekci i urbaniści, ale także socjologowie, programiści, artyści i UX designerzy. Wszystko po to, by wykorzystać cały czas zdobywaną wiedzę umiejętności, by z zaangażowaniem i energią wychodzić naprzeciw ludzkim potrzebom.

Architektura na głos

„Architektura na głos” to wspólny projekt Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademickiego Radia Luz 91.6 FM. Autorzy rozmów przyglądają się miastom, śledząc zachodzące w nich zmiany. Rozmawiają z ekspertami o najważniejszych wydarzeniach, problemach oraz przyszłości architektury, a także zastanawiają się, jak tworzyć dobrą przestrzeń do życia.

Spokojnie o wnętrzach

Pomysł prowadzenia podcastu o tym co najbardziej go pasjonuje – czyli o wnętrzach, narodził się w głowie Rafała Hampela, dziennikarza, podczas licznych podróży samochodem zaledwie rok temu. Od tamtej chwili, we współpracy z showroomem Internity Home zrealizował już 44 odcinki, które szybko trafiły na listę najczęściej odsłuchiwanych rozmów w tej tematyce.

Radio Architektura

Zwięźle i rzeczowo. Wspólny podcast Agi Rasmus i Petera Łyszkowskiego z Radio Architektura oraz fundacji Centrum Architektury przeprowadza słuchaczy przez dzieje ikonicznych architektów i ich dzieł, ale też pozwala zapoznać się z literackimi nowościami z branży. Idealny na krótsze trasy!

Usłysz architekturę

„Usłysz ADE” czyli usłysz o … architekturze dla edukacji. Marta Baranowska, Kasia Domagalska i Kasia Witt rozmawiają o otaczającej nas przestrzeni, architekturze, środowisku zapraszając do dyskusji licznych edukatorów i projektantów. Cykl rozmów powstał w ramach pierwszej ogólnopolskiej platformy edukacyjnej dedykowanej tematowi architektury i przestrzeni Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Technologia w architekturze

Tomasz Bijok od 10 lat zawodowo zajmuje się fotografią i pracuje jako programista i inżynier danych w startupie Brand24. Oprócz aktywnej pracy zawodowej oraz pisania doktoratu, swoimi przemyśleniami na temat swoich największych pasji: architektury, technologii i biznesu dzieli się również za pomocą bloga oraz towarzyszącego mu podcastu.

Archistacja

Iwona Kuczko, architektka i blogerka prowadząca stronę Archistacja, w podcaście o tym samym tytule dzieli się swoimi przemyśleniami na temat architektury wnętrz oraz o tym, jak zaprojektować otoczenie, by dobrze nam się żyło.

Bezpiecznik

W lutym 2021 roku ze swoją własną serią rozmów wystartowała również Jo Jurga – projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Tworzony przez nią „#Bezpiecznik” to podcast poświęcony poczuciu bezpieczeństwa w ciele, duszy i przestrzeni. W ramach audycji opowiada o tym, czym jest zmysłowy odbiór rzeczywistości, neuroarchitektura i proksemika, czyli jak odbieramy otaczający nas świat. Za przykłady służą jej najczęściej skrajne lokalizacje, takie jak habitaty kosmiczne czy stacje polarne oraz problemy z bezsennością, stanami lękowymi i depresją. To solidna porcja wiedzy, uzupełniona anegdotami i odniesieniami do tego, gdzie szukać konkretnych rozwiązań.

Urbcast

Urbcast to unikalny dwujęzyczny podcast o miastach, urbanistyce, gospodarce przestrzennej, architekturze i nie tylko. W każdą środę Marcin Wojciech Żebrowski, związany z kopenhaskim biurem architektonicznym Henning Larsen, dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniach dotyczących miast na całym świecie, architektury i życia w Kopenhadze oraz prowadzi rozmowy z gośćmi – nie tylko ze świata urbanistyki.

Przedsiębiorczy architekt

Od 15 lat Agnieszka Pasieka-Adamek, właścicielka studia projektowego Atoato oraz autorka książki „Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać” pomaga projektantom tworzyć lepsze projekty, pokazując tajniki zawodu od podszewki. Od kilku lat, oprócz tworzenia kursów online i e-booków, zajmuje się również prowadzeniem podcastów wskazujących jak unikać błędów i niepotrzebnego stresu w pracy architekta.

Cosmopolitans

Swój własny podcast o ludziach w mieście i miastach dla ludzi prowadzi również Natasza Kotarska, producentka i dziennikarka radiowa w duecie z Karoliną Kaim, architektką od 30 lat związaną z polskim rynkiem nieruchomości.

Dobrze Zaprojektowane

Poradnikowo-edukacyjny o projektowaniu wnętrz dedykowany nie tylko amatorom, ale również architektom i studentom, prowadzi Katarzyna Szyc – właścicielka marki Perler Design z wyposażeniem wnętrz oraz autorka bloga pod tą samą nazwą. Wraz ze swoimi gośćmi podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas poszczególnych etapów tworzenia wnętrza tj. planowania, remontu, urządzania i dekorowania.

Porozmawiajmy o wnętrzach

Na co dzień pracująca jako graficzka i specjalistka od social mediów, w wolnych chwilach uwielbia projektować, tworzyć, przerabiać i majsterkować. Swoją pasją Natalia Sprytna dzieli się w na blogu oraz w podcaście, gdzie przedstawia różne sposoby na to, aby nasze mieszkanie wyglądało lepiej bez wydawania majątku czy przeprowadzania generalnego remontu.

O meblach i wnętrzach

Monika Koza całe dzieciństwo spędziła biegając między warsztatami, a następnie ukończyła Architekturę Wnętrz i Wzornictwo, by jako trzecie pokolenie prowadzić Manufakturę mebli Karpinski Koza oraz własną pracownię To Dobre Wnętrze. Od roku prowadzi również swój własny podcast poświęcony projektowaniu wnętrz oraz domowym remontom.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: