Przygotowywane długimi miesiącami w zaciszu warsztatów i prototypowni, długo trzymane w tajemnicy, wreszcie na kilka tygodni przed targami pomału ujawniane przez producentów, aby nie robić falstartu – taki już los meblowych nowości, przygotowywanych z myślą o najważniejszych targach na świecie – 53. edycji Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie (8-13 kwietnia). Oto kilkanaście takich nowości.
Made in Ratio
Londyńska firma przygotowała Collection 2. To najnowsza kolekcja studia, tworzy ją 5 obiektów, do których stworzenia użyto 5 materiałów, m.in. z aluminium i tworzyw sztucznych. Wśród nowych projektów znajduje się system regałów Tetra, opierający się na idei wielokrotności, z jego dębowych elementów składowych można utworzyć bardzo wiele kombinacji.
Golran
Znany producent dywanów zaprezentuje kolekcję Lake, przygotowaną wraz ze studiem Raw Edges. Kolekcję zainspirowały doświadczenia Yaacova Agama, który wraz Victorem Vasarelim zrewolucjonizował optyczną percepcję w sztuce.
Bonaldo
Ten znany włoski producent przygotował kilka nowości, które są efektem współpracy z cenionymi twórcami, m.in. Alainem Gillesem, Ryosuke Fukusadą czy Gino Carollo. Spośród kilku propozycji szczególną uwagę warto zwrócić na Tracks – nowy projekt Gillesa to stół, którego konstrukcja opiera się na dwóch równoległych osiach i zarazem prowokuje do dyskusji o ciężarze i nieważkości.
Drugim intrygującym projektem przygotowanym przez Bonaldo na iSaloni jest Kadou Coffee, seria stolików przygotowana przez Ryosuke Fukusadę. Kadou oznacza „sztukę układania kwiatów”. Nogi stolika są przymocowane do blatu asymetrycznie, choć symbolicznie „wyrastają” ze wspólnego pnia.
Cassina
Marka w tym roku zdecydowanie stawia na retro, przywołując projekty dawnych „gwiazd”: Le Corbusiera, Pierre Jeannereta oraz Charlotte Perriand. Wśród nowych obiektów znajduje się m.in. mebel wprost z domu Le Corbusiera – to sofa LC5 w nowej odsłonie. Ten mebel architekt i projektant stworzył w latach 30. wraz z Jeanneretem i Charlotte Perriand do salonu w swoim nowym mieszkaniu w Paryżu.
Kinnarps
Szwedzka firma w tym roku stawia na interaktywność i „zagląda” do naszych miejsc pracy. Wraz z włoskim projektantem Luką Nichetto przygotowuje specjalną, modelową przestrzeń biurową, która udowodni jak wielki wpływ na kreatywność mają warunki, w jakich pracujemy. Efektem tej kooperacji jest też zbiór pięciu koncepcji stymulujących kreatywność. Cały projekt prezentowany na iSaloni nazywa się Scandinative i jest grą słów (Scandinavian + Creative = Scandinative). Pomysł zainspirowała skandynawska kultura biznesu, tj. płaska struktura organizacyjna i przejrzystością działań. Projekt można będzie zobaczyć w La Pelota (Via Palermo 10) na Brerze.
Karimoku New Standard
Japończycy po raz kolejny połączą siły z Arabeschi di Latte, kolektywem specjalizującym się w food designie, i razem przygotowują Kitchen Library’02, tymczasową czytelnię skupioną wokół jedzenia, książek oraz dobrego wzornictwa. Japońska marka zaprezentuje również swoje nowe produkty, m.in. kolekcję Biggame (projekt: Scholten & Baijings).
Collection III
Nowa kolekcji mebli Słowenki Niki Zupanc dla firmy Sé. Prezentacja nowości ma wymiar szczególny – Zupanc i Pavlo Schtakleff, współzałożyciel marki, spotkali się o raz pierwszy właśnie w Mediolanie. Najnowszą kolekcję cechuje powściągliwość, elegancja i wyrafinowanie.
KI
Kolekcja stworzona dla Scavolini przez Japończyków z Nendo. „KI” w języku japońskim oznacza „pojemnik”, i właśnie wokół tej idei została stworzona kolekcja z przeznaczeniem zarówno dla łazienki jak i kuchni. Meble opatrzone mnóstwem niuansów, z charakterystycznym dla Nendo językiem projektowym.
Bard
Mebel stworzony przez Giulio Iacchettiego to hołd złożony miastu. Małe i tapicerowane siedzisko nawiązuje w swoich kształtach do znanych betonowych pachołków, które były instalowane by powstrzymać ludzi od jazdy po chodnikach. Dziś są już ikoniczne, a inspirowany nimi mebel to zabawna gra z naszymi przyzwyczajeniami – to co twarde i niewygodne może się przekształcić w coś miękkiego i komfortowego.
Caesarstone
Marka we współpracy ze studiem Raw Edges stworzyła kolekcję Islands. To przede wszystkim meble ukierunkowane na przyjemność obcowania z kuchnią i spożywaniem posiłków. Organiczne kształty i brak zewnętrznych nacięć mają sprawiać, że kuchnia i jej użytkownicy stają się monolitem.
Partnerem relacji „Design Alive” z Milan Design Week 2014 jest culture.pl, organizator wystawy „Polish Job”.
„Where architects live”
Instalacja,w której udział biorą m.in. Mario Bellini, Massimiliano i Doriana Fuksas, Daniel Libeskind, Shigeru Ban, David Chipperfield, Zaha Hadid czy Marcio Kogan może okazać się jednym z najważniejszych wydarzeń targowych. W tym projekcie ośmioro wiodących architektów świata otworzy przed publicznością swoje prywatne domy.
Valcucine
Specjaliści od kuchni w tym roku stawiają na reinterpretacje Meccaniki, jednego z jej realizacji. Wszystko będzie dziać się dosłownie „na oczach” publiczności. Do pracy przystąpi 10 projektantów, a warsztaty pozostają w bliskim związku z ideą „open source”.
Peugeot
Koncern z ponad 120-letnią tradycją projektowania samochodów stworzył przed dwoma laty studio projektowe Peugeot Design Lab z myślą o klientach spoza branży motoryzacyjnej. Efektem tego przedsięwzięcia jest m.in. fortepian PDL powstały dla firmy Pleyel, który zostanie zaprezentowany na stoisku firmy.
Marka premierowo pokaże też sofę Onyx – jest to pierwszy projekt z unikatowych mebli. Trzymetrowa kanapa jest wykonana z włókien węglowych i kamienia wulkanicznego z Volvic. Sofa nawiązuje do estetycznej wizji samochodu Onyx, który obiecuje duże osiągi, i w odważny i niekonwencjonalny sposób wykorzystuje naturalne materiały.
Poltrona Frau
Marka zaprezentuje kolekcję Nivola, składającą się z fotela oraz sofy. Przemyślaną konstrukcję stworzył Roberto Lazzeroni. Zaokrąglenia, falistości oraz jasne kolory mają tylko podkreślać jej naturalną lekkość.
PP Mobler
Tub Chair to mebel, który duńska marka PP Mobler przygotowała, obok dwóch innych projektów, na okoliczność celebracji rocznicy 100. urodzin Hansa Wegnera, cenionego w latach 50. projektanta. Jego idee odzwierciedlają się w nowej kolekcji marki. Tub Chair to połączenia sklejki, litego drewna oraz tradycyjnych technik tapicerskich. Po kilkudziesięciu latach uśpienia projekt Wegnera trafia do produkcji.
Cappellini
Marka zapowiedziała trzy znaczące premiery. Pierwsza z nich to Steel Pipe, reinterpretacja obiektu z 1968 roku autorstwa Shiro Kuramaty. Prosty stolik, który odbieramy intuicyjnie, minimalistyczne połączenie funkcji i formy.
Jasper Morrison przygotował Cap Chair 2 – to kontynuacja zeszłorocznego projektu. Nowa, skórzana wersja krzesła jest niższa od swojego poprzednika. Perfekcyjnie funkcjonuje z towarzyszącym mu stolikiem.
Peg Sofa Table przygotowali Japończycy z Nendo. Stół powstał w wielu wariantach, charakteryzują go przede wszystkim kształty – m.in. pięknie uwydatnione krzywe, asymilujące się w każdym otoczeniu.