W dzielnicy Marvila – dawniej zwaną Wioską Nadmorską, jednym z najstarszych obszarów przemysłowych i robotniczych Lizbony, powstała „podniebna” realizacja, za której projekt odpowiada polskie studio KEMA.
Celem projektantek było przekształcenie nienadającej się do mieszkania przestrzeni na poddaszu w jasne i funkcjonalne lokum z urzekającym widokiem na rzekę Tag.
Założycielki studia – Eliza Borkowska i Magdalena Czapluk postanowiły nawiązać projektem do idei latarni morskiej, którą poddasze trochę przypomina, gdyż jest swego rodzaju schronieniem na szczycie budynku z widokiem na niebo i wodę.
Zły stan konstrukcyjny i niefunkcjonalny plan zastanego pomieszczenia sprawił, że kompletna przebudowa oraz wymiana całego dachu były w tym wypadku koniecznością. Zachowano jedynie belki stropowe podłogi oraz ściany szczytowe. Dzięki tym radykalnym zmianom udało się też uzyskać łazienkę i przestrzeń wejściową.
Aby stworzyć jasną i dużą przestrzeń, sypialnia i łazienka zostały usytuowane w oddzielnych częściach. W pozostałej strefie powstał salon.
W mieszkaniu znajdują się dwie nisze – jedna pełni funkcję blatu kuchennego, a w drugą została wbudowana sofa, która jest świetnym punktem obserwacyjnym do podziwiania wnętrza czy kąpieli słonecznych.
Światło dzienne zapewniają cztery okna dachowe i dwie lukarny. W miejscach bez bezpośredniego dostępu światła wprowadzono wąskie przeszklone pasy, nadające pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Wszechobecne schowki pozwoliły na utrzymanie czystej wizualnie przestrzeni.
Projekt Marvila Attic stawia na odcienie ciepłej bieli i beżu. Minimalistyczną przestrzeń zdobią również wykonane na zamówienie dekoracje z metalu i cegły, które odwołują się do przemysłowej dzielnicy Marvila. Postawiono też na zrównoważone i ekologiczne materiały, takie jak: płyty z włóknocementu, kolorowe płyty z włókna drzewnego, sklejka, metal, płytki ceglane oraz drewno na podłodze.
KEMA studio to biuro projektowe założone w 2015 roku przez duet polskich architektek – Elizę Borkowską i Magdalenę Czapluk. Na początku działalności projektantki przeprowadzały renowacje nieruchomości „niechcianych” i odrzuconych, u których znalezienie prawdziwego potencjału i ich powrót do istnienia wymagały dogłębnej analizy. Wieloletnie doświadczenie zdobyte w portugalskich biurach architektonicznych pozwoliło im na stworzenie studia, które będzie bazować na wydobywaniu esencji z historii danego miejsca, podkreślając ją przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów. Od 2015 roku założycielki KEMA studio zrzeszone są również w Portugalskiej Izbie Architektów (OA).