Okładkowe mieszkanie stworzone przez Katarzynę Baumiller to projekt odważny, niesztampowy i pełen jej autorskich mebli. Zdjęcie: Aga Murak / Metka Studio
Jubileuszowy „Design Alive Home”! A w nim romans sztuki i designu
W dziesiątym, jubileuszowym wydaniu specjalnym magazynu „Design Alive Home”, dotykamy dwóch gorących tematów: dobrego czasu dla sztuki współczesnej i ciekawego zjawiska zacierania się granic między designem, rzemiosłem a unikatowym obiektem sztuki użytkowej. Wnętrza romansują dziś ze sztuką na całego!
Designerzy na całym świecie tworzą dziś przedmioty w opozycji do masowej produkcji, wyróżniające się niepowtarzalną, oryginalną wizją, ręcznym wykonaniem oraz wyrazistym kontekstem. Dlatego zaglądamy do leśnego domu Joanny Hawrot, w którym królują sztuka, design oraz jej autorskie tkaniny, i przyglądamy się z bliska nowojorskiej scenie nowego, eksperymentalnego designu, w którym projektanci na nowo definiują pojęcie domu i przesuwają granice tego, czym powinny być meble. Rozmawiamy też z Katarzyną Wąs, art advisorką, która tłumaczy, na czym polega zawód doradcy w sprawach sztuki i jak zacząć myśleć o budowaniu własnej kolekcji.
Architekci i projektanci coraz śmielej tworzą autorskie obiekty do swoich realizacji – pokazujemy ich wiele w tym numerze. Tak właśnie pracuje architektka Katarzyna Baumiller, autorka naszego okładkowego wnętrza, wypełnionego zjawiskowymi formami, wzorami i kolorem, tworząc unikatowe przedmioty użytkowe, które umieszcza w swoich realizacjach. W ten sposób powstaje wartość dodana, drugie dno, nieoczywista narracja, awangardowa estetyka – tak dziś chcemy mieszkać i to nam się podoba najbardziej.
Takie podejście dotyczy też wnętrz użytkowych z obszaru nowoczesnego hospitality – rozmawiamy o tym z Piotrem Wiśniewskim, współzałożycielem berlińskiej pracowni weStudio. Jest on autorem wnętrz butikowych hoteli the cōmodo i Mamula Island, w którym obiekty sztuki użytkowej i meble vintage tworzą nowoczesną, domową wersję przestrzeni wspólnych. W numerze publikujemy też wywiady z projektantami Hanną Pietras, Benedyktem Josefem i Maciejem Zieniem.
A ponadto, jak zawsze mnóstwo wnętrzarskich inspiracji: kolorowy, bezpretensjonalny dom zaprojektowany przez Martę Chrapkę, błogi spokój od Natalii Malarskiej i starannie dopracowany modernizm spod ręki Marty Matelier.
A dla spragnionych podróży mamy przegląd niezwykłych hoteli i restauracji na całym świecie i bajeczny włoski hotel w XIX-wiecznym pałacu z kolekcją sztuki współczesnej.