Arcydzieło upiększone

Renowacja kultowego hotelu Cala di Volpe na Sardynii wymagała wrażliwości i wyczucia. Temat poprowadziła agencja aranżacji wnętrz Moinard Bétaille – duet biegły w sztuce rewitalizacji obiektów o podobnym poziomie prestiżu. 

Spod ręki Bruno Moinard i Claire Bétaille wyszły Plaza Athénée w Paryżu, Four Seasons Trinity Square w Londynie czy Eden w Rzymie.

Legendarny hotel Cala di Volpe Jacques’a Couëlle’a określili jako „nadające się do zamieszkania dzieło sztuki” i postanowili przemyśleć go na nowo, szanując oryginalne pomysły artysty. W latach 60. i 70. było to popularne miejsce spotkań elit, zatrzymał się tu nawet filmowy James Bond, grany przez Rogera Moora w „Szpiegu, który mnie kochał”.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Kim był Jacques Couëlle, projektant wyrafinowanych „domów– rzeźb”? Przede wszystkim architektem samoukiem, który utożsamiał się bardziej z harmonią natury niż z kątami prostymi i gładkimi powierzchniami dyktowanymi przez człowieka. Poszukiwał gry światła i cienia jako narzędzia dla swojej architektury i traktował budynki jak ażurowe rzeźby z nieregularnymi elewacjami inspirowanymi krajobrazem. Funkcjonował poza przyjętymi standardami, tworząc organiczną, pełną emocji autorską architekturę.

– Moje domy są żywymi istotami, mają układ nerwowy, żołądek, jelita, serce – mawiał.

Pracowni Moinard Bétaille udało się obudzić energię tego architektonicznego organizmu, która wciąż tliła się w podupadłym hotelu, i sprawić, by jego organy znowu zaczęły oddychać. 

Cala di Volpe_designalive

Od holu po pokoje i apartamenty, od tarasów z widokiem na morze po dwie restauracje – przez cztery lata architekci przywracali blask temu najbardziej ekstrawaganckiemu hotelowi na Sardynii. Aby zachować nienaruszoną duszę Cala di Volpe, dostosowali się do zastanego królestwa materiałów: rzeźbionego tynku, oszczędnie obrobionego drewna, grubego szkła i ciepłej, jedwabistej terakoty. Meble w większości zostały zaprojektowane na zamówienie, często u lokalnych twórców.

– „Wszystko musi się zmienić, aby wszystko pozostało takie samo”, mówi Tancredi, jeden z bohaterów słynnej powieści Lampedusy „Gepard”, rozgrywającej się właśnie na Sycylii. Nasza ambicja była prosta: do końca pozostać wiernym gestowi twórczemu Jacques’a Couëlle’a i pokazać, że dziś jest on bardziej nowoczesny niż kiedykolwiek. Jego projekty, odnosząc się do natury i prostoty, doskonale wpisują się we współczesne pojmowanie luksusu – tłumaczy Bruno Moinard.

Dzięki ich działaniom hotel się rozrósł i na nowo skolonizował swoje otoczenie, zachował oryginalną szorstkość, ale w unowocześnionej wersji. Motywami przewodnimi pozostały zaokrąglenia, światło i przenikanie krajobrazu do wnętrza. Przedłużeniem każdego pokoju jest obszerny taras z arkadowymi oknami balkonowymi. Natura, która pozostała nieudomowiona, prowadzi dialog ze ścianami i zagląda do środka przez nieregularne otwory. Podcienie, ostrołuki, ukryte schody, ławki w nieoczekiwanych miejscach i nieregularny układ podłóg – wszystko to buduje spójną strukturę i nie niszczy pierwotnego sensu.

– Cala di Volpe to niezniszczalny sojusz woli artysty i wymagań natury. Zarówno przerabiając to, co już istnieje, jak i wprowadzając nowe elementy, chcieliśmy wskrzesić dawny blask, ale też dodać nowoczesnej funkcjonalności – podkreślają architekci.Cala di Volpe_designalive

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lazurowy błękit

Lazurowy błękit

Cap d’Antibes | 16 listopada 2024

Cap d'Antibes Beach – architektoniczna perła Lazurowego Wybrzeża

Secesja w detalach

Secesja w detalach

Wiedeń | 21 października 2024

AKA Studio przenosi ducha Wiener Werkstätte do współczesnego hotelu

Sztuka wypoczynku

Sztuka wypoczynku

Paryż | 31 sierpnia 2024

Hotelowy luksus w kameralnym wydaniu. Highstay rewolucjonizuje rynek!

Bałtycki azyl

Bałtycki azyl

Wisełka | 30 lipca 2024

Odwiedzamy Hotel Glar na wyspie Wolin projektu Noke Architects