INCH Architects przekształcili przestrzeń niewielkiego mieszkania o powierzchni 47 m kw. w przytulny dom – minimalistyczny i funkcjonalny. Celem było stworzenie modułowej, elastycznej przestrzeni, którą można dostosować do każdego stylu życia.
Przestrzeń znajduje się w Warszawie w budynku w pobliżu zabytkowego kampusu Uniwersytety Warszawskiego. Z okien roztacza się piękny widok na miasto.
Pod względem kolorystycznym i funkcjonalnym mieszkanie projektu INCH Architects wygląda jak sprawnie naoliwiona maszyna do mieszkania: użyteczna, minimalistyczna a jednak – w przeciwieństwie do swoich modernistycznych przodków – całkiem przytulna i zapraszająca do odpoczynku.
Jako element dekoracyjny dodano w salonie płytę „lewitującą” w powietrzu, zamontowaną na drewnianej konstrukcji przymocowanej w odpowiedniej odległości do ściany. Pełni ona rolę rzeźbiarskiego elementu jednocześnie zasłaniając grzejnik. Dopełnieniem kompozycji jest strefa telewizyjna oraz część wypoczynkowa salonu.
Celem projektu INCH Architects było maksymalne wykorzystanie przestrzeni stąd powstały szafy, które wręcz wtapiają się w ściany, tworząc minimalistyczny rytm pionowych linii. Elektryzującym kontrastem dla niego jest zygzakowata mozaika parkietu w jodełkę.
W sypialni jak i w pokoju dziecięcym schowki również są pomyślane bardzo kompaktowo. Geometryzującym powierzchniom ścian towarzyszą japonizujące meble o jednolitej, kremowej tapicerce i puszystych fakturach.
Z kolei łazienka została powiększona, aby pomieścić przestronny prysznic. Jej układ brył i kolorystyka powtarzają motywy pierwotnie zastosowane w salonie.
Uzupełnieniem kompleksowego myślenia o mieszkaniu są minimalistyczne lampy, które wyglądają jak rzeźby.
INCH Architects
Nowe studio architektoniczne w Warszawie prowadzone przez Ann Tsarik i Eugenii Lapchenko. Ich podejście do procesu projektowego wyróżnia się konceptualnym zacięciem do komponowania wnętrz. Mieszkanie może być terytorium eksperymentu estetycznego pod warunkiem, że będzie przy okazji maksymalnie funkcjonalne.