Urodzeni artyści

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow, w swoim atelier nad jeziorem Como tworzą kolekcjonerskie przedmioty zrodzone z nieustannego napięcia między sztuką i designem oraz ich wzajemnego przyciągania.

On jest artystą pochodzenia niemieckiego, ona projektantką pochodzenia serbskiego, oboje zaś uważają się za artystów-rzemieślników, którzy po drodze spotkali się z designem we Włoszech.

– Urodziliśmy się jako artyści i po części rzemieślnicy, a potem po drodze zostaliśmy projektantami… a może nigdy nimi nie byliśmy! Nie lubimy się za bardzo definiować – zaznacza Aurel.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Draga przyjechała z Jugosławii do Włoch w 1984 roku, mając 20 lat. Chciała zdobyć roczne doświadczenie na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji, okazało się jednak, że uczelnia nie zaakceptowała wcześniejszych dwóch lat na Akademii w Belgradzie, musiała więc zostać we Włoszech na dłużej. Czas mijał i ostatecznie pozostała tu na zawsze.

– W moim DNA jest bardzo wyraźnie zakodowany temperament mieszkańców Europy Wschodniej. Ten rodzaj wytrwałości, który sprawia, że nigdy nie ma dla mnie problemu, zawsze znajdę rozwiązanie, nigdy nie przestaję próbować. Ta postawa bardzo mi pomogła w życiu – opowiada Draga.

Aurel wyjechał z Niemiec z czysto romantycznego powodu – decyzję o przyjeździe do Włoch podjął, jak twierdzi, pod wpływem dźwięku kołujących jaskółek i zapachu morza w Vernazzy w Ligurii. Kiedy miał 26 lat, zrobił praktykę stolarską, spakował samochód i przyjechał do Florencji.

– Minęło już 30 lat i tak naprawdę nie potrafię już zidentyfikować w sobie germańskiej tożsamości – wyjawia Aurel.

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow_designalive

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow otworzyli swoje studio Draga & Aurel 10 lat temu. Koncentrują się na odzyskiwaniu i reinterpretacji mebli: krzeseł i stołów.

Pierwotnie używali do tego specyficznych materiałów: ręcznie malowanych tkanin i żywicy. Tak powstała ich kolekcja Heritage. Z biegiem czasu przeszli od pokrywania powierzchni żywicą do tworzenia z niej autorskich przedmiotów.

Interesował ich proces zanieczyszczania jej innymi materiałami. Korzystali głównie z takich, które wymagają technologii formowania – od stopionego szkła po pleksi, od metakrylanu po włókno szklane.

– Jesteśmy jednocześnie twórcami i producentami, to jest nasza główna siła. Praca z żywicą to długi i trudny proces, pracujemy nad nim samodzielnie w naszym magazynie w Como – mówi Aurel.

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow_designalive

Oboje mają zacięcie do eksperymentów z formą i nietypowymi materiałami. Malują, projektują wnętrza i tworzą instalacje. W ich pracach wyraźne są nawiązania do historii designu, sztuki i architektury – uwielbiają je kodować w projektach i w ten sposób opowiadać o nich swoim odbiorcom.

Za przedmiotami sygnowanymi przez Dragę i Aurela zawsze kryje się jakaś historia. Punktem wyjścia dla ich projektów jest często przywracanie mocy zapomnianym trendom.

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow_designalive

W lampach metakrylanowych pojawiają się np. nawiązania do kosmicznej architektury Googie z lat 50. XX wieku, która przez 15 lat była bardzo popularna, aby szybko stać się brzydką i zapomnianą. Jednak po pewnym czasie znów stała się kultowa.

– Fascynuje mnie kontekstualizowanie obiektów i odnoszenie ich do historycznych artefaktów. Tak jest też w przypadku naszych lamp Judd, które nawiązują do minimalizmu Donalda Judda i zostały tak przez nas nazwane na jego cześć – dodaje Aurel.

Draga Obradovic i Aurel K. Basedow_designalive

Draga & Aurel

Marka założona w 2007 roku nad jeziorem Como. Draga Obradovic i Aurel K. Basedow obecnie zatrudniająca około 20 pracowników w dwóch lokalizacjach: w salonie z biurem i studiem kreatywnym oraz w magazynie, w którym powstają realizacje. Właściciele rozpoczęli działalność od renowacji i odzysku nowoczesnych mebli, a dziś tworzą kolekcjonerskie meble i obiekty oraz projektują wnętrza. Współpracują z takimi firmami jak Baxter, Wall & Deco i Anthropologie. Ich najnowsze prace były wystawiane w Nomad Venice i Nomad St. Moritz.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciao Gaetano!

Ciao Gaetano!

Nowy Jork | 7 kwietnia 2024

Słynny włoski architekt i projektant Gaetano Pesce zmarł w wieku 84 lat

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami