Węgierska rozgrywka

Londyńskie studio projektowania wnętrz Bowler James Brindley i węgierskie studio renowacji Bánáti + Hartvig przekształcili 140-letni neorenesansowy budynek w centrum Budapesztu przy Alei Andrássy’ego w najnowszą placówkę sieci hotelowej W Hotels.

Pałac Drechslera z 1886 roku zaprojektował Ödön Lechner i Gyula Pártos. Wcześniej mieściła się tu wspaniała kawiarnia i siedziba Węgierskiej Państwowej Akademii Baletowej.

Budynek ze 151 pokojami hotelowymi jest wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oba studia połączyły siły i czerpały inspirację z bogatej historii kulturowej pałacu i wielu tożsamości historycznego miejsca.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

 

W całym procesie przekształcania Pałacu Drechslera w W Budapest, kultowy budynek zapewnił wiele cennych elementów, które celebruje nowy projekt. Czarujący wewnętrzny dziedziniec, w sercu budynku, został ochroniony delikatnym, przypominającym welon szklanym dachem. 

Wspaniała neorenesansowa estetyka wnętrz została żartobliwie zmodernizowana. W jej skład wchodzą witraże i bogata paleta kolorów zieleni, koralu i głębokiego błękitu, a także współczesne akcenty w postaci materiałów czy oprawy oświetleniowe inspirowane biżuterią.

— Chcieliśmy uszanować „skórę” Pałacu Drechslerów, więc zabraliśmy się za projektowanie przestrzeni, które stworzyły nową atmosferę, nie naruszając przy tym pięknie odrestaurowanej tkanki – wyjaśniają Bowler James Brindley.

W pokojach gościnnych turkusowe panele ścienne kontrastują ze złotymi ekranami otaczającymi łóżka, a lustrzane drzwi w szachownicę z mosiężnymi detalami stanowią ukłon w stronę długich związków Węgier z grą w szachy.

Bowler James Brindley

Motyw szachownicy powraca w łazienkach, gdzie monochromatyczne płytki są równoważone ręcznie wykonanymi podwójnymi umywalkami wyłożonymi lastrykiem i hollywoodzkimi lustrami w oprawie z oldschoolowych żarówek, które oddają hołd węgiersko-amerykańskiej socjalistce Zsa Zsa Gabor.

W projekcie zastosowano wiele gier z iluzją i optyką: lustra, przeszklenia i geometria równoważą miękkość historyzujących elementów.Ukryte drzwi prowadzą do sekretnych przestrzeni, w których goście mogą szukać wytchnienia od tętniącego życiem miasta i cieszyć się chwilami wyciszenia i relaksu. 

Bowler James Brindley

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Prezydencki luksus

Prezydencki luksus

Warszawa | 24 kwietnia 2023

Zwiedzamy apartament prezydencki w hotelu Marriott projektu pracowni Vaav

Restauracja z gigantyczną porcelaną w Domu Tysiąclecia Węgier

Duch Austro-Węgier

Budapeszt | 15 listopada 2020

Restauracja z gigantyczną porcelaną w Domu Tysiąclecia Węgier

Polskie wnętrza w stolicy Węgier [zdjęcia]

Polskie wnętrza

Budapeszt | 13 lipca 2016

Polacy zaprojektowali hotele w stolicy Węgier [zdjęcia]