Mieszkanie dwupoziomowe to za mało? A jakby mieć takie dwa i stworzyć z nich jeden duży apartament na dwóch kondygnacjach? Takiego właśnie zadania podjęła się pracownia 3 Deko Interiors. Tylko zobaczcie tę 180-metrową przestrzeń na warszawskiej Ochocie. Robi wrażenie?
Czy połączenie dwóch mieszkań w jeden funkcjonalny „organizm” jest proste? Dużo tu znaków zapytania i ewentualnych niespodzianek ze strony konstrukcji samego budynku. Którą ścianę można wyburzyć, a której lepiej nie ruszać? Jak rozplanować przestrzeń, by stała się jednolitą całością zamiast dwóch mieszkań połączonych drzwiami?
Monika i Tarik to bardzo świadomi i konkretni inwestorzy z ogromną wiedzą i pasją do sztuki współczesnej i podróży. Wiadomo było, że będą wymagającymi klientami.
– Apartament powstał z połączenia dwóch mieszkań dwupoziomowych. Dużym wyzwaniem były szachty oraz konstrukcyjne elementy budynku, a także wkomponowanie dużej liczby szaf przy zachowaniu jak największych powierzchni ścian pod dzieła sztuki – wyjaśnia architektka Katarzyna Bukowska, która prowadzi pracownię 3 Deko Interiors.
Zadaniem pracowni było więc zaprojektowanie przestrzeni pod konkretne dzieła. Niezbędna była duża przestrzeń i odpowiednie oświetlenie. Na szczęście mieszkanie posiada kilka tarasów, które integrują się z wnętrzem.
Stąd też monochromatyczna paleta odsłoniętego betonu i szlifowanego bazaltu oraz płynne połączenie surowych elementów z naturalnym drewnem.
– Poprzez zastosowanie grafitowych luster uzyskaliśmy ciekawe efekty złudzeń, przenikania się przestrzeni, pracy światła, a przestrzeń stała się lekka i świeża – tłumaczy Katarzyna Bukowska.
3 Deko Interiors zaprojektowało apartament dla… sztuki
Delikatne rozbłyski miedzianych dodatków, w postaci włączników Vectis, drobnych mebli oraz baterii w łazienkach dodają wnętrzu szlachetności.
Również w surowej betonowej łazience nie mogło zabraknąć dzieła sztuki. Tym razem został nim slab naturalnego niebieskiego agatu, który po podświetleniu stanowi oryginalną ozdobę i jest naturalnym dziełem sztuki. W drugiej łazience surową szarość połączona natomiast z miedzią.
– W mieszkaniu znajduje się również spora kolekcja obrazów Małgorzaty Mirgi-Tas oraz duży obraz Pauliny Stasik, Irminy Staś, Kai Wielowiejskiej oraz Natalii Załuskiej. Inwestorzy mogą pochwalić się również kilkoma oryginalnymi instalacjami i rzeźbami, np. Zuzy Golińskiej. Ciekawostką jest to, że wszystkie obrazy w tej kolekcji są autorstwa kobiet, poza jednym obrazem autorstwa Antoniego Fałata – wyjaśnia prowadząca 3 Deko Interiors Katarzyna Bukowska.