Kalejdoskop stylów

Stało opuszczone, smutne i mało ciekawe. Mieszkanie w stolicy Litwy Wilnie przeszło gruntowną modernizację. Na swe elektroniczne „deski kreślarskie” wzięło je Plazma Architecture Studio. Jak widać, najpierw sporo pogłówkowali, bo efekt końcowy wygląda naprawdę ciekawie.

Mieszcząca się w budynku z 1914 roku przestrzeń z wczesno modernistycznymi detalami wpadła w oko jednemu z partnerów Plazma Architecture Studio. Gytis Vaitkevičius postanowił, że w tej ponad stuletniej substancji stworzy swój nowy dom rodzinny. Projektanci Plazma Architecture Studio odnowili kompaktowe mieszkanie, dostosowując je do potrzeb nowych lokatorów.

Trochę się pozmieniało. Kuchnia została przeniesiona na nowe miejsce. Znalazła je po przeciwnej stronie mieszkania. To jednak dopiero początek. By dać przyszłym mieszkańcom nieco więcej oddechu zaczęto wyburzanie. Zniknęła więc ściana pomiędzy przyszłą kuchnią a salonem.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Marmur tworzy tu harmonię

W międzyczasie obie łazienki przeszły znaczną rozbudowę, aby luksusowo pomieścić zarówno prysznic, jak i wannę. Przeszły prawdziwą metamorfozę. Wyłożono je eleganckim szarym marmurem, którego pozostałości wykorzystano, aby wypełnić luki w istniejącej podłodze. Ten sam marmur znalazł zastosowanie jako parapety. Zabieg ten przyczynił się do stworzenia atmosfery harmonii.

Będący reliktem czasów sowieckich jesionowy parkiet, został potraktowany z dużym szacunkiem. Odnowiono go i pozostawiono w nienaruszonym stanie. Tak zadbano o nienaruszanie ciągłości historii.

Nowa kuchnia zachwyca teraz kombinacją stali i dębu. Z niego wykonano bowiem dębowy stół jadalny zaprojektowany przez Wolfganga Hartauera dla marki Tecta. Wykonane na zamówienie drewniane szafy i szafki łączą funkcjonalność z estetyką, a nowe łukowe drzwi, wkomponowują się w charakter wnętrza i dodają niezwykłego stylu. Sztuka stała się integralną częścią narracji tego projektu Plazma Architecture Studio. Znajdujące się w mieszkaniu dzieła to głównie prace lokalnych artystów.

– W głównej sypialni znajdują się dzieła klasycznego litewskiego rytownika A. Skirutytė i gipsowa płaskorzeźba autorstwa J. Vildžiūnasa – wyjaśnia właściciel mieszkania. Niue brakuje tu również współczesnego designu. Są prace takich twórców jak: Mario Marenco, Ettore Sottsass, Piero i Achille Castiglioni, Gianfranco Frattini i Poul Cadovius.

Mieszkanie w Wilnie to kalejdoskop stylów, płynnie łączący wczesny modernizm z elementami współczesnymi. – Każdy element został starannie dodany, aby uniknąć wrażenia, że wszystko zostało kupione za jednym razem w sklepie – tłumaczy nowy właściciel apartamentu. Dzięki skrupulatnemu doborowi elementów tej układanki apartament ten łączy elegancję z funkcjonalnością.

Plazma Architecture Studio

Zespół studia Plazma od 1999 roku tworzy, poszukuje, wspólnie się rozwija i wierzy w specyficzną rolę sztuki architektury w kulturze. Tworzący studio ludzie dbają o to, co tworzą i cenią to, co kochają tworzyć, bez względu na powodzenie projektu i uznanie świata architektury. Głównymi obiektami projektowymi pracowni są projekty mieszkania, ale i budynki oraz wnętrza użyteczności publicznej, a także rekonstrukcje budynków wymagające najwyższej artystycznej uwagi.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: