Marka Laufen z rozmachem i wyobraźnią zaprezentowała swoje najnowsze kolekcje i rozwiązania w przestrzeniach Salone del Mobile.Milano 2024, a także na Milan Design Week, w niezwykłej przestrzeni Laufen Space Milano. Wystawy podkreślają zaangażowanie marki w zrównoważony rozwój, innowacje i otwartość na kulturowe konteksty.
Obie wystawy wyróżniały się poszerzającym horyzonty spojrzeniem na ceramikę łazienkową. Laufen zaprosił do współpracy Roberto Sironiego – włoskiego projektanta mieszkającego w Mediolanie. Każdy projekt traktuje on jako opowieść opracowaną w wyniku badań obejmujących różne aspekty, od rytuałów i odniesień antropologicznych po pamięć historyczną. W swojej praktyce łączy sztukę, rzemiosło i nowe technologie.
Strzałem w dziesiątkę była także decyzja o współpracy z norweskim transdyscyplinarnym studiem architektonicznym Snøhetta. W ich projektach jak w soczewce skupiają się najważniejsze tendencje we współczesnej architekturze: komponowanie przestrzeni otwartej na interakcje użytkowników, tworzenie miejsc inkluzywnych, wchodzenie w relacje z przestrzenią miejską i otoczeniem – to wszystko zagrało świetnie w przestrzeni targowej Salone del Mobile.Milano 2024.
Laufen i Snøhetta na targach
Niepowtarzalne stoisko marki Laufen zaprojektowane zostało we współpracy z norweskim transdyscyplinarnym studiem Snøhetta. Wspólnie opracowana koncepcja umożliwiła odwiedzającym poznanie marki i jej produktów w nowy i niepowtarzalny sposób.
Zaprezentowane zostały najnowsze kolekcje łazienkowe: Meda, Kartell Laufen i Ilbagnoalessi, a także innowacyjne rozwiązania z zakresu smart łazienki.
W sercu projektu Matter leżał kontrast pomiędzy archaiczną materialnością, wiedzą techniczną i wyrafinowaniem estetycznym, a dotykowym urokiem gliny i mosiądzu.
Zaangażowanie w cykl życia materiałów jest wspólnym etosem firm Laufen i Snøhetta, dlatego eksponaty zaprojektowano w oparciu, o podejście cyrkularne.
Laufen i wystawa „Archeologia koloru”
Podczas tegorocznego Tygodnia Designu w Mediolanie Laufen zaprezentowało projekt Roberto Sironiego „Colour Archaeology”. Prezentowana w przestrzeni Laufen Milano wystawa, była kulminacją badań akademickich podjętych przez Sironiego we współpracy z marką. Sironi szczegółowo zagłębił się w królestwo starożytnej ceramiki, badając osiem cywilizacji w okresie od około 3000 roku p.n.e. do 1500 r. n.e. Czerpiąc z ponad 10 000 artefaktów pochodzących z muzeów na całym świecie, skategoryzował te skarby za pomocą kolorów, odzwierciedlających ich dziedzictwo kulturowe.
Od lazurowych odcieni Egiptu po żywy błękit Mezopotamii, seledynową zieleń Cesarstwa Chińskiego i ziemistą czerwień przypominającą Cesarstwo Rzymskie, historyczna podróż Sironiego odkrywa niezrównane spektrum kolorów stworzonych chemicznie lub z materiałów naturalnych.