Casa Valenciana

Projekty studia Masquespacio są jak kontrastujące osobowości jego założycieli. Wywołują uśmiech i przenoszą w światy, w których nie można się nudzić. Tak też wygląda ich dom i pracownia – wszystkie meble i wyposażenie zaprojektowali sami pod szyldem własnej marki Mas Creations.

– Pierwszym pomysłem był zakup mieszkania w centrum Walencji. Na koniec wygrała jednak nasza miłość do typowych starych posiadłości, które można znaleźć głównie w małych miasteczkach i na wsiach w okolicach miasta – wspominają Ana i Christophe, założyciele studia Masquespacio.

Zaczęli szukać wśród historycznych domów na przedmieściach, mając na uwadze łatwy dojazd do miasta. Poszukiwania były mozolne i skomplikowane. Czterokrotnie podpisywali dokumenty dotyczące zakupu domu, ale z różnych powodów nie kupili żadnego z nich. Kiedy już znaleźli ten wymarzony i wyjątkowy, pośrodku natury, otoczony pięknymi drzewami i niesamowitymi widokami, przez sześć miesięcy ze względów formalnych nie udało się sfinalizować transakcji.

– Marzenie nie chciało się ziścić, co doprowadziło nas do lekkiej desperacji. Rozpoczęliśmy poszukiwania od nowa i dwa tygodnie później znaleźliśmy kolejny dom, z 1925 roku. Weszliśmy do środka i od razu się zakochaliśmy. Powiedzieliśmy bezpośrednio właścicielowi, że chcemy go kupić, i tym razem się udało – wyjaśniają projektanci.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Dom o powierzchni 450 m kw. miał wszystko, czego szukali: piękne otoczenie, odpowiednią ilość przestrzeni do mieszkania na górze i pracy na dole, dużo światła i typowe cechy starego domu z Walencji. Już na fasadzie można rozpoznać detale charakterystyczne dla początku XX wieku – ozdoby wykonane z dekoracyjnych krat, tzw. lattices, i oryginalne drewniane drzwi.

Intencją projektantów od początku było przeprowadzenie gruntownego remontu z zachowaniem historycznego charakteru domu i z poszanowaniem piękna jego przeszłości.

Pozostawili oryginalne listwy progowe oraz podłogi z płytek hydraulicznych wyprodukowane w Walencji. Płytki te, znane również jako cementowe i enkaustyczne, od prawie dwóch stuleci stosowane są do luksusowego wykończenia podłóg i ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Uroku dodają także fragmenty ceglanych ścian i oryginalny sufit. Nawiązując do starych elementów architektonicznych, projektanci stworzyli też stoły – wykorzystali do tego podobną kratę jak ta w oknach i połączyli ją z barwionym drewnem.

Mas Creations

Studio Masquespacio nie byłoby sobą, gdyby nie wprowadziło do tradycyjnych wnętrz odpowiedniej dawki soczystych kolorów. – Naszym zamiarem było też dodanie do przestrzeni odrobiny ciepła, dlatego zastosowaliśmy kotary w różnych kolorach – mówi Ana.

Przestrzenie prywatne mieszczą się na piętrze, gdzie główną wizualną atrakcją jest gra form kwadratu, trójkąta, koła i półkola.

– Przypominają o naszej przeszłość, kiedy jeszcze zajmowaliśmy się projektowaniem graficznym, chociaż niektórzy goście łączą je z etapem naszej fascynacji stylem New Memphis – tłumaczą.

Tutaj również widać szacunek do piękna starych detali budynku, designerskie pomysły poszły jednak delikatnie w kierunku brutalizmu, zmiękczonego kolorami, rzemieślniczymi materiałami i fakturami. W otwartej, połączonej z salonem kuchni znajdziemy nie tylko eksplozję kolorów, ale też wyrafinowane materiały, takie jak marmur, aluminium, mikrocement i ręcznie wykonane płytki.

Mas Creations
Łazienka przykuwa uwagę ścianą ręcznie robionych żółtych płytek. Została ona wykonana tradycyjną śródziemnomorską techniką trencadis.

Wszystkie meble Ana i Christophe zaprojektowali i wykonali w ramach swojego autorskiego warsztatu Mas Creations. W tej niezwykłej domowej przestrzeni specyficzne kolorowe faktury, formy i materiały mają duże pole do popisu. Pyszni się tu kolekcja Cono, którą para zaprojektowała i wyprodukowała u siebie w studiu, przy użyciu druku 3D w glinie, z ręcznym wykończeniem. Zasłony dodatkowo odświeżają przestrzeń, a klatka schodowa prowadząca na dach została zachowana w oryginalnym stanie.

Na górze znajduje się jeszcze jedno pomieszczenie. To klejnot koronny, czyli sypialnia – z fluorescencyjnym łóżkiem z zagłówkiem w kształcie półkuli, który został zaprojektowany przez Masquespacio i wyprodukowany przy użyciu robota 3D.

Bujna wyobraźnia projektantów znajduje odzwierciedlenie nie tylko w formach mebli i wyposażenia, ale także w ogromnych ilościach zieleni, która wypełnia przestrzeń i zagląda do wnętrza z wewnętrznego dziedzińca – ogrodu. Można tu zjeść rodzinny lunch, uprawiać sport lub zrobić sesję zdjęciową nowych projektów, które Ana i Christophe tworzą w ramach marki Mas Creations.

Mas Creations

Mas Creations

Po ponad 10 latach tworzenia projektów komercyjnych Ana Hernández i Christophe Penasse, założyciele studia Masquespacio, postanowili pokazać swoje niezależne oblicze. Utworzyli markę Mas Creations, aby móc eksperymentować z produkcją unikalnych obiektów, mebli i wyposażenia wnętrz. Ich energetyczne, szalone projekty zapraszają do kolorowego świata zaskakujących form, tekstur i materiałów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: