Neurodesign na Łódź Design Festivalu

Łódź | Tekst promocyjny

24 maja 2024 | Wydarzenia |

Neurodesign, dziedzina łącząca psychologię i neurobiologię z projektowaniem, staje się coraz ważniejszym elementem tworzenia przestrzeni bardziej intuicyjnych i przyjaznych użytkownikowi. Tegoroczna edycja Łódź Design Festival (21-26 maja 2024 r.) porusza ten temat w ramach wystawy „NeuroDiver – Comfor Space Lab”. Partnerem ekspozycji została marka Kinnarps.

Wystawa jest owocem współpracy ekspertów i badaczy zajmujących się wielozmysłowym doświadczaniem świata i neuroróżnorodnością. Zaprasza do doświadczenia na własnej skórze różnych barier sensorycznych, społecznych, ruchowych i przestrzennych, z jakimi na co dzień mierzą się osoby neuroatypowe. To pozwala na lepsze zrozumienie ich potrzeb i wyzwań. Umożliwia także poznanie praktycznych rozwiązań, które mogą im ułatwić codzienne życie.

Ważną częścią ekspozycji jest strefa integracyjna, gdzie można wziąć udział w badaniu mierzącym wpływ wystawy na odbiorców oraz przetestować narzędzia wspomagające projektowanie z uwzględnieniem neuroróżnorodności.

– Formuła wystawy dostarczy odwiedzającym nie tylko doświadczeń i wiedzy, lecz także narzędzi pozwalających uwzględniać potrzeby osób neuroróżnorodnych w procesie kształtowania środowiska. Przyjęta przez nas koncepcja przestrzeni edukacyjno-eksperymentalnej stwarza unikalną okazję do integracji doświadczenia, teorii i praktyki. Odbiorcy wystawy będą mieli okazję wziąć udział zarówno w eksperymencie społecznym jak również w procesie tworzenia inkluzywnych rozwiązań projektowych dla przestrzeni publicznych – podkreśla Dominika Zawojska-Kuriata, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy.

Łódź Design Festival 2024. Komfort dla wszystkich!

Neurodesign w praktyce

Partnerem merytorycznym wystawy jest firma Kinnarps, ekspert w zakresie tworzenia ergonomicznych i komfortowych środowisk pracy. Bogate doświadczenie firmy z rynku skandynawskiego pozwala jej oferować innowacyjne produkty i rozwiązania. Również dla innych obiektów użyteczności publicznej, takich jak placówki edukacyjne i opiekuńcze.

Marka wyposażyła strefę pozwalającą bezpośrednio doświadczyć środowiska w sposób jak najbardziej zbliżony do trudności, z którymi w przestrzeni publicznej mierzą się osoby o innej percepcji i wrażliwości oraz strefę przeznaczoną na dyskusje i badania uczestników.

Udział Kinnarps w wystawie „NeuroDiver – Comfor Space Lab” podkreśla znaczenie tworzenia przestrzeni dostosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników, niezależnie od ich neurotypowości.

neurodesign

Aleksandra Krawsz, marketing & PR director Kinnarps Polska, zauważa: – W Szwecji co dziesiąty uczeń cierpi na zaburzenia neurorozwojowe – w tym ADHD i autyzm, co powoduje konieczność dostosowania środowiska do nauki. Wszystkie rodzaje wnętrz oddziałują na użytkowników, wpływając na ich zachowanie i samopoczucie. W przypadku osób neuroatypowych znaczenie wpływu przestrzeni na percepcję jest jeszcze większe. A wyzwania z tym związane są jeszcze poważniejsze.

– W nowo powstających obiektach uwzględnia się potrzeby osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, a zazwyczaj pomija wymagania osób z zaburzeniami kognitywnymi – przekonuje Aleksandra Krawsz.

– Odmienność percepcji rzeczywistości przez osoby neuroatypowe jest trudna do wyobrażenia dla pozostałych, co z tym idzie uwzględnienie potrzeb osób neuroatypowych w przestrzeni publicznej nie jest powszechne. Dlatego też wspieramy założenia wystawy „NeuroDiver – Comfor Space Lab”, która umożliwia uczestnikom doświadczenie dla nich na co dzień niedostępne, co z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości, wrażliwości i empatii w podejściu do tworzenia miejsc w pełni inkluzywnych. Mamy nadzieję, że różnorodne rozwiązania z oferty Kinnarps wykorzystane w przestrzeni wystawy dobrze przysłużą się zarówno celom edukacyjnym, jak i badawczym tego projektu.

Wyniki badań zebranych podczas wystawy zostaną opublikowane. Pomoże to poszerzyć wiedzę na temat optymalnego kształtowania środowisk dostępnych i bezpiecznych dla osób neuroatypowych.

neurodesign

„NeuroDiver – Comfor Space Lab”

Wystawa jest wydarzeniem inaugurującym projekt „NeuroDiver – Comfor Space Lab”. Pomysłodawczynią oraz kuratorką wystawy jest Dominika Zawojska-Kuriata, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Akademii Sztuki w Szczecinie

Za realizację odpowiadał zespół projektowy w składzie: Zuzanna Bogucka, Aleksandra Rodzewicz, Katarzyna Sentycz, Anna Petersburska, Irek Kuriata oraz Anna Gregorczyk. 

Wystawę można obejrzeć w Centrum Festiwalowym (Art_Inkubator) podczas Łódź Design Festivalu w dniach  21–26 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Inwestycja w komfort

Inwestycja w komfort

Warszawa | 2 października 2024

Zobaczcie to odmienione biuro Volvo Financial Services z meblami Kinnarps!