Ściany niemal całkowicie pokryte są obrazami. Gdy architekt Roland Stańczyk, właściciel pracowni RS Studio, zobaczył tę przestrzeń po raz pierwszy, zrozumiał, że priorytetem musi być zachowanie jej charakteru. Uporządkował wnętrze, zadbał o lepsze oświetlenie prac, wprowadził nowoczesne rozwiązania techniczne, a całość obwiódł pasem dyskretnej zabudowy o wielu ważnych funkcjach.
– Kiedy pierwszy raz spotkałem się z klientami i ich domem, od razu pomyślałem, że mam przed sobą ciekawe, zindywidualizowane wnętrze, którego charakteru nie chciałbym zmieniać – wspomina Roland Stańczyk. – Ściany były niemal całkowicie skryte za interesującą kolekcją obrazów. Nieliczne przestrzenie bez sztuki wypełniały półki z książkami. Miało to wiele autentycznego uroku – dodaje.
Przed architektem stało jednak kilka istotnych wyzwań. Konieczna była wymiana posadzki, która wiązała się z modernizacją systemu grzewczego. Zmniejszeniu uległa również obudowa kominka, ograniczająca wcześniej dostęp światła. Obrazy wymagały lepszego, elastycznego oświetlenia strefowego, dostosowującego się do dynamicznie zmieniającej się kolekcji.
Sztuka w centrum uwagi
Wszystkie elementy wystroju dziennej części domu podporządkowano roli sztuki. – Moje działania w całości służyły zaprojektowaniu wnętrza, aby nie odciągały uwagi od obrazów – podkreśla Stańczyk. Płótna eksponowane są na tle białych ścian, nawiązując do estetyki galeryjnych „white boxów”.
Przestrzeń wypełniona kolorami, formami i fakturami obrazów oraz książek wymagała uporządkowania. Stąd decyzja o wprowadzeniu nowych zabudów meblowych, spójnych we wszystkich częściach przestrzeni dziennej. Aby całość zyskała harmonijny kształt, niezbędna stała się wymiana wielu mebli oraz lamp.
Szeroka wstęga drewnianej zabudowy z patynowanego dębu integruje wiele funkcji, nie przytłaczając przy tym prezentowanych dzieł sztuki. Pas ten łączy w sobie szafki o różnej głębokości, schowki pod siedziskiem przy oknie oraz płaskie elementy boazerii. W jadalni sięga parapetów, a w salonie wpada w spocznik schodów.
Dębowa zabudowa harmonijnie współgra z kolorystyką podłogi. Z tego samego drewna wykonano efektowny portal łączący salon i jadalnię – jeden z autorskich pomysłów RS Studio.
Do charakterystycznych elementów aranżacji parteru domu kolekcjonerów sztuki należy marmurowa obudowa kominka. Biały kamień z siecią czarnych żył harmonijnie łączy się ze ścianami, nadając masywnej bryle lekkości. W dzień odbija promienie słoneczne, a wieczorem – ciepłe blaski ognia.
Oświetlenie skrojone na miarę
Szczególne znaczenie ma dopracowane oświetlenie dzieł sztuki. – Reflektory wpinane w szynoprzewody podzielone zostały na sekcje, co pozwala na wydobywanie poszczególnych grup obrazów i dostosowywanie nastroju wnętrza do aktualnych potrzeb domowników – wyjaśnia Stańczyk.
Wszystkich prac prezentowanych w salonie i jadalni nie sposób wymienić. Nad kanapą i po prawej stronie kominka zawisły kompozycje Jacka Sienickiego. Na wąskiej ścianie nad spocznikiem schodów zawisły abstrakcje geometryczne Juliana Henryka Raczki. Trzecim klasykiem nowoczesności w salonie jest Jacek Sempoliński, którego praca wisi w tle kanapy.
Do najważniejszych postaci kolekcji należy Paweł Śliwiński, autor wielu obrazów w jadalni i dużego płótna na lewo od kominka. Jego rówieśnikiem i współautorem kolektywnie tworzonych obrazów jest Tymek Borowski, jeden z „nowych nadrealistów”. Borowski stworzył trzy prace wiszące w salonie na wąskiej ścianie na lewo od portalu.
Dodaje, że wprowadzone akcenty wnętrza sprawiły radość ludziom, dla których je komponował. Prostymi zabiegami architekt uzyskał wartości funkcjonalne i wizualne, uwypuklając walory wniesione przez sztukę.
Roland Stańczyk. RS Studio
Architekt, absolwent i współpracownik Wydziału Architektury PW, stypendysta University of Detroit. Zajmował się animacją reklamową, scenografią i oprawą wizualną programów telewizyjnych. W 1999 r. założył autorską pracownię projektowania wnętrz RS Studio Projektowe. Jest współzałożycielem, członkiem zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.
Projektując luksusowe wnętrza rezydencji oraz apartamentów mieszkalnych na terenie Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, reinterpretuje historyczne rozwiązania, nadając im współczesną formę. Zarządza procesem realizowania inwestycji, współpracując z najlepszymi wykonawcami w Polsce i za granicą. W swoim portfolio ma także zrealizowane projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej: sklepów, biur, restauracji i salonów spa.