Przestrzenie kreatywności

Architektura jest dla nich nie tylko zawodem, ale i stylem życia, co wyraźnie widać w ich prywatnych przestrzeniach. Tak mieszkają architekci za granicą!

Od minimalistycznych apartamentów po ekstrawaganckie rezydencje – każde z tych miejsc odzwierciedla unikalne gusta i filozofie projektowe właścicieli. Przekonajmy się, jak wyglądają mieszkania światowych architektów, jakie materiały i rozwiązania stosują, oraz jak ich domy stają się laboratoriami innowacyjnych pomysłów, które później wprowadzają w swoich profesjonalnych projektach.

Wyruszcie w tę podróż razem z nami!

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Tak mieszkają architekci! Odwiedzamy ich prywatne domy i mieszkania

Tak mieszkają architekci

Studio w kolorze gumy do żucia

Studio włoskiego projektanta Luca Nichetto mieściło się wcześniej w mieszkaniu w szwedzkiej dzielnicy Midsommarkransen. Ale kiedy właściciel w 2021 roku chciał podnieść czynsz, Nichetto kupił większą nieruchomość na pobliskim przedmieściu. Różowa Willa to typowy, szwedzki drewniany dom z lat 40. XX wieku z dwuspadowym dachem i dużym ogrodem. O ile jednak budynek jest typowy, to formuła w jakiej go zagospodarowano – już nie do końca. W weekendy wypoczywa tu z rodziną!

Czytaj więcej

Tak mieszkają architekci

Jakość to najlepsza dekoracja

Zaznaczenie wyraźnego stanowiska nie musi się odbywać przy użyciu podniesionego tonu. Dlatego właśnie Narrow House jest tak uwodzicielski w swojej skromnej tożsamości. Dom zaprojektowany przez Polkę Karolina Czeczek i Amerykanina Adama Framptona, założycieli nowojorskiej pracowni architektonicznej Only If, zakrzywia rzeczywistość brooklyńskiej dzielnicy Bedford – Stuyvesant. 

Czytaj więcej

Po drugiej stronie lustra

W samym środku pandemicznego niepokoju Andrea Leung stworzyła dla siebie wygodne schronienie w zabytkowym budynku na Manhattanie. To pierwszy indywidualny projekt architektki pracującej dla prestiżowej nowojorskiej pracowni Steven Harris Architects.

Aranżację 150-metrowego loftu przygotowała, wzorując się na tajemniczej aurze mieszkania jej babci, w Vancouver. – Możliwość zaprojektowania własnego domu to wspaniałe ćwiczenie z introspekcji – zauważa, wspominając zachwyt, jaki towarzyszył jej w dzieciństwie podczas odkrywania zakamarków tamtego domu.
Czytaj więcej

Tak mieszkają architekci

Glamour wśród drapaczy chmur

Słynny brytyjski projektant mebli i oświetlenia Lee Broom na co dzień mieszka w Londynie. Nowojorski apartament zaprojektował jako drugi dom. W wyrafinowanych wnętrzach wypełnionych autorskim designem wybrzmiewa jego fascynacja metropolią i panoramą ikonicznej architektury zaglądającej przez okna.

Dwupoziomowy penthouse o powierzchni 280 m kw. znajduje się na piątym i szóstym piętrze 147-letniego żeliwnego budynku, charakterystycznego dla loftowej zabudowy dzielnicy Tribeca, na dolnym Manhattanie. Wnętrza historycznych budynków Nowego Jorku grają przede wszystkim proporcjami i naturalnym światłem. Ogromne okna, a także wysokie sufity i gzymsy dają projektantom niesamowite pole do popisu.

Czytaj więcej

Casa Ermete, czyli strefa eksperymentów

Giorgio Marchese stanął przed nie lada wyzwaniem. Zdaniem twórcy pracowni Punto Zero, jeśli chodzi o projektowanie własnego domu, stajemy się również własnymi najbardziej wymagającymi klientami. On sam w roli klienta zlecił sobie jako architektowi przeprojektowanie mieszkania na rzymskim wzgórzu Oppian. Miało ono stać się nowym domem architekta. Z pomocą Gianlucy Panettiego i jego własnego zespołu ze studia Punto Zero mieszkanie stało się jednym wielkim poligonem doświadczalnym.

Czytaj więcej

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Tak mieszkają architekci

Tam, gdzie królują sprzeczności

Znajdujący się prawie trzy godziny od Mexico City, Terreno House hołduje sprzecznościom. Z jednej strony bazujący na otwartym planie i pełen prześwitów; z drugiej ma stanowić schronienie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i wysoką temperaturą. Jak udało się to połączyć?

Charakterna konstrukcja powstała jako wakacyjny dom architektki Fernandy Canales. Planując budowę na odludnym wzniesieniu w Valle de Bravo musiała zadbać, aby był on nie tylko odporny na skrajne warunki pogodowe, ale również samowystarczalny.

Czytaj więcej

Rajski apartament pary architektów

Oliviera Garcé i Clio Dimofski to francuski duet projektowy. Architekci postanowili związać swoje życie na najbliższy czas właśnie ze stolicą Portugalii. Udało im się znaleźć intrygujące mieszkanie w zdobywającej popularność dzielnicy Anjos. 

Stoi tu budynek, który od XIX wieku skrywa ciekawe i pełen detali mieszkanie. Para projektantów zachwyciła się nim. Przestrzeń ta dała im inspirację do tworzenia. Duet Garcé Dimofski postanowił więc poeksperymentować z wnętrzem. Koniecznym warunkiem było zachowanie i podkreślenie możliwie dużej liczby detali. Dokładnie tych, przez które Garcé i Dimofski zakochali się w tym apartamencie.

Czytaj więcej

Bez burżuazyjnej pompy

Czasami projektantom ingerującym w historyczne wnętrza udaje się uzyskać wrażenie, jakby wyglądały tak od zawsze. Subtelne wtopienie nowoczesnych elementów w istniejącą scenerię wymaga wyczucia, wiedzy i szacunku dla przeszłości. Właśnie tak, Charles Zana zaprojektował swój własny apartament w Paryżu.

Dorastając w rodzinie kolekcjonerów sztuki i designu, odziedziczył zmysł do stylu vintage i radykalnego włoskiego designu. Już jako dziesięciolatek fascynował się Bauhausem i meblami z lat 30. Dlatego też najwięksi mistrzowie, tacy jak Ettore Sottsass, Carlo Scarpa, Andrea Branzi, Alessandro Mendini i Carlo Mollino, zajmują honorowe miejsce nie tylko w muzeum jego wyobraźni, ale także w jego własnym domu. Paryski apartament projektanta znajduje się na lewym brzegu Sekwany, w samym sercu Saint-Germain-des-Prés.

Czytaj więcej

Casa Valenciana

Projekty studia Masquespacio są jak kontrastujące osobowości jego założycieli. Wywołują uśmiech i przenoszą w światy, w których nie można się nudzić. Tak też wygląda ich dom i pracownia – wszystkie meble i wyposażenie zaprojektowali sami pod szyldem własnej marki Mas Creations.

– Pierwszym pomysłem był zakup mieszkania w centrum Walencji. Na koniec wygrała jednak nasza miłość do typowych starych posiadłości, które można znaleźć głównie w małych miasteczkach i na wsiach w okolicach miasta – wspominają Ana i Christophe, założyciele studia Masquespacio.

Czytaj więcej

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Tam, gdzie powoli mija czas

Nie jest perfekcyjny za to niewątpliwie ciekawy. Znajdujący się w północnym Londynie The Clock House to zwykły szeregowiec z lat 60., prosty kontrapunkt dla otaczających go wiktoriańskich kamienic. Margaret Bursa – założycielka pracowni Archmongers Architects – stworzyła tu wygodny dom dla swojej rodziny, osiągając balans pomiędzy estetyką a nowoczesną praktycznością.

Czytaj więcej

Leśny dom architektów

Kiedy całe dnie spędza się na projektowaniu, regularny kontakt z naturą jest niezbędny dla zachowania wewnętrznej równowagi. Dokładnie z takiego założenia wyszli James Veal i Christine Stucker, założyciele pracowni Stewart-Schafer, szukając wymarzonego domu dla swojej rodziny. Modernistyczna perełka z imponującymi przeszkleniami i krytym basenem, ukryta pośrodku lasu, od razu wpadła im w oko.

Czytaj więcej

Idealne dopasowanie

Małe mieszkania wymagają zręcznej logistyki. Funkcjonalność i choć minimalne poczucie przestrzeni są w nich prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie jeśli mają pełnić dwojaką funkcję: domu i biura. Florencka architektka Silvia Allori poradziła sobie z tym wyzwaniem doskonale. Stawką był jej własny komfort.

Czytaj więcej

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Casa Valenciana

Casa Valenciana

Walencja | 26 maja 2024

Odwiedzamy dom założycieli hiszpańskiego studia Masquespacio