Miętowa zieleń rzymskich cyprysów

Rozkoszny penthouse w rzymskiej dzielnicy Parioli znajduje się w racjonalistycznym budynku z lat 30. Plotka głosi, że mieszkała tu Audrey Hepburn. Mediolańska projektantka Cristina Celestino zaprojektowała to miejsce jak idealną scenografię do uprawiania luksusowego dolce far niente.

Sorbetowe odcienie, marmurowe podłogi, aksamitne tkaniny, złote i miedziane wykończenia – pierwotnie apartament przeznaczony był jedynie do wypoczynku i relaksu, a nie do mieszkania na stałe. Nowi właściciele chętnie poddali się tej tradycji – uważają błogi spokój za najważniejszą zaletę domowego zacisza. Para pracuje na wysokich obrotach w branży inwestycyjnej i eventowej, oboje marzyli więc o domu, który będzie niemal tak wyciszający i relaksujący jak spa.

Cristina Celestino

Racjonalizm w eterycznych odcieniach

Projektantka Cristina Celestino stanęła przed wyzwaniem, jakim zawsze jest ingerencja w historyczny budynek. Ten akurat reprezentuje styl włoskiego racjonalizmu, który kwitł w latach 20. i 30. w czasie faszystowskich rządów Mussoliniego. Architektura racjonalistyczna była wówczas najbardziej nowoczesnym ruchem, zgodnym z europejskimi trendami funkcjonalizmu. Geometryczny porządek i klasyczne proporcje przetrwały niechlubne koleje dziejów, a formalna, surowa i często także nieco scenograficzna w formie architektura stała się punktem wyjścia dla późniejszych modernistów.

– Historia architektury jest moją wielką pasją. Największym wyzwaniem było tu skonfrontowanie się z tak wpływowym przykładem racjonalizmu – mówi Cristina Celestino.

Zaprojektowała więc penthouse, zachowując racjonalistyczny układ. Część dzienna, otwarta na taras, jest zwrócona na zachód, sypialnie znajdują się w skrzydle południowym, a kuchnia i jadalnia – od strony północnej. Geometryczny vibe racjonalistycznego stylu Celestino zaaplikowała także na posadzkach – bielony dąb przechodzi tonalnie, jak spore piksele, w klasyczne włoskie płytki z trawertynu.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Projektantka podkreśliła zastane elementy architektoniczne, malując je w eterycznych odcieniach. Całe mieszkanie tonuje ten sam uspokajający zielony odcień, tworząc spójną atmosferę inspirowaną włoską sosną i rzymskim cyprysem, występującymi w pejzażu miasta.

Już same widoki na bujną zieleń rzymskich cyprysów, zza których wygląda monumentalna katedra, tworzą atmosferę przepychu. Do tego wnętrze jest wprost prześwietlone słońcem, co daje wytchnienie od tętniącego życiem miejskiego otoczenia.

Narzędziem, za pomocą którego zbudowano tu przestrzeń, jest otulający niczym kokon pastelowy kolor w sorbetowych odcieniach. Garderobę i łazienkę właścicielki domu zalewa fala różu – od łososiowej zabudowy umywalki po truskawkową, kwarcową podłogę Taj Mahal. Łagodne żółcienie znajdziemy z kolei na drzwiach w całym domu, rozmydlony błękit na zasłonach, a ciepłe brązy na meblach – od salonu po sypialnię.

Cristina Celestino

Opętani geometrią

Cristina Celestino jest znaną włoską projektantką, która współpracowała z Fendi Casa i innymi prestiżowymi markami projektowymi. Na potrzeby tej realizacji wykonała meble na zamówienie. Ich obłe, miękkie formy tworzą nowoczesny styl, który wprowadza momentami do harmonijnego wnętrza odrobinę asymetrii.

Na przykład wykonany na zamówienie stolik kawowy wyposażono w nieregularne, trawertynowe powierzchnie wsparte na rdzeniu z orzecha włoskiego. Inny stolik, w salonie, wzniesiony na cokołach z kutej miedzi, złożony jest z trzech ułożonych na sobie amorficznych powierzchni.

– W naszym studiu, opętani materiałem i geometrią, poruszamy się po historii i tradycjach, zmieniając skalę obiektów, tworząc nowe kanony konceptualne i dekoracyjne, w których przemawia do nas natura – mówi Celestino.

Ten projekt to organiczny racjonalizm – tak projektantka podsumowuje grę pomiędzy architektonicznym rygorem budynku a swobodą użytych przez nią naturalnych materiałów.

Cristina Celestino

Cristina Celestino

Urodziła się w 1980 roku w Pordenone we Włoszech. Po ukończeniu w 2005 roku Università Iuav di Venezia współpracowała z biurami projektowymi, koncentrując się na architekturze i projektowaniu wnętrz. W 2011 roku stworzyła własną markę – Attico Design, a w 2013 studio projektowe w Mediolanie. Działalność Cristiny Celestino i jej studia obejmuje projekty mieszkaniowe, hotelarskie i komercyjne, a także projektowanie produktów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Powrót do Kalabrii

Powrót do Kalabrii

Kalabria | 25 sierpnia 2024

Antonio Aricò z humorem inspiruje się starożytnością i kalabryjskim rzemiosłem