Choć do końca roku pozostało kilka miesięcy, już dziś wiemy, że takiej podróży po świecie jak w 2014 design rodem z Polski jeszcze nie odbył.
Na całym świecie trwają jesienne festiwale poświęcone projektowaniu. Na większości z nich są obecne polskie pomysły. Ta udana passa trwa od kilku miesięcy. – Polski design miał w tym roku bardzo dobry start. W pierwszej połowie roku liczną publiczność w Mediolanie, Sao Paulo i Nowym Jorku przyciągały docenione przez profesjonalistów i dziennikarzy polskie wystawy, które organizowane były pod marką Culture.pl odbyły się warsztaty dla studentów, trwają prace nad kolejnymi publikacjami – mówi Barbara Krzeska z Instytutu Adama Mickiewicza, manager projektu promocji polskiego designu za granicą.
Po raz pierwszy amerykańskiej publiczności tak obszernie zaprezentowano polskie projekty w czasie Wanted Design w Nowym Yorku. Ekspozycja „NASZ” była eksperymentem kuratorów ze Studia Rygalik, którzy skupili się na analizie kultury materialnej przez pryzmat zaradności nabytej w czasach niedostatku. W tym roku bardzo udanie polskie wzornictwo zagościło podczas mediolańskiego iSaloni, a ostatnio w czasie London Design Festivalu. – W tym roku Culture.pl po raz pierwszy zaprezentowało najlepszą polską grafikę i ilustrację – Designing Polska. Design in Poland, wystawę której kuratorką była Olka Osadzińska zobaczyć można było w Tent London, gdzie mocno wyróżniała się pośród wystaw tradycyjnie skupionych na produkcie. Do Londynu powrócił też projekt Art Food. Już po raz drugi studenci z uczelni projektowych z Polski, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych spotkali się na warsztatach, które łączą kulinaria z designem – dodaje Krzeska.
Na tym jednak nie koniec – jeszcze w październiku i listopadzie polskie projekty będą podróżować m.in. na Dutch Design Week, Istanbul Design Biennial i Tokyo Designers Weeks, pojawią się także w Sztokholmie, Izmirze i Brasili.
Bez wątpienia szczególne znaczenie będzie mieć prezentacja w Eindhoven. Duży polski stół, synonim polskiej gościnności, pojawi się na tegorocznym Dutch Design Week 2014. W ramach wystawy Polish Design: in the Middle of, zorganizowanej przez Culture.pl, pokazane zostaną prace ponad trzydziestu polskich projektantów, zespołów projektowych, producentów i studentów. Założenia projektu, którego kuratorką jest Izabela Bołoz, oddają cenione przez Polaków wartości, takie jak gościnność. Narracja wystawy oparta została na czterech grupach tematycznych, które tworzą: meble i dom, technologie, ceramika i zastawa stołowa oraz zabawki dla dzieci – wyjaśnia Krzeska.
Co istotne „Polish Design: in the Middle of” będzie pierwszą tak obszerną prezentacją współczesnego polskiego designu w Holandii. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wykładów. O swojej pracy, związkach z polskim designem, inspiracjach i dialogu z innymi branżami opowiedzą słynni designerzy i eksperci, m.in. Lidewij Edelkoort, Oskar Zięta, Bogusław Paruch czy Zuzanna Skalska.
Więcej: www.culture.pl