To mieszkanie w warszawskiej kamienicy z 1929 roku, z historią pełną zarówno przepychu, jak i przeciwności, harmonijnie łączy klasyczną elegancję z nowoczesnym designem. 90-metrowa przestrzeń, niegdyś dom dla zamożnych pracowników Banku Polskiego, została przekształcona przez architekta Grzegorza Pnioka, prowadzącego studio Hauslab, w oazę spokoju i stylu.
Historia mieszkania jest tak bogata jak jego design. Przed II wojną światową budynek był symbolem rozwijającej się dzielnicy finansowej miasta. Podczas Powstania Warszawskiego służył jako strategiczna twierdza dla ruchu oporu.
Po wojennej odbudowie budynek został przywrócony do swojej pierwotnej funkcji mieszkalnej, a teraz, to konkretne mieszkanie otrzymało nowe życie.
Po wejściu uwagę przykuwa długi, zakrzywiony korytarz prowadzący do dalszych części lokalu. Dominującym elementem jest tu imponujące lustro w formie tryptyku, zaprojektowane przez architekta Grzegorza Pnioka. Konsola i ławka od 101 Copenhagen wprowadzają do tej przestrzeni odrobinę skandynawskiego minimalizmu, podczas gdy czarne metalowe akcenty nadają jej współczesny charakter.
Szklana ściana na końcu korytarza odsłania łazienkę, która przypomina elegancki salon kąpielowy. Centralnym punktem jest tu wolnostojąca wanna w ciemnozielonym kolorze od włoskiej firmy Flaminia. Podłoga została częściowo pokryta dębowym parkietem, a w miejscach o większym narażeniu na wilgoć – marmurową mozaiką. Łazienka dyskretnie kryje również drzwi do pomieszczenia porządkowego.
Z korytarza przechodzimy do przestrzeni dziennej, obejmującej kuchnię, jadalnię i salon. Wejście podkreślają dwa klasyczne portale z czarnego dębu.
W kuchni zdecydowano się na meble marki Boffi oraz minimalistyczną, pojedynczą półkę z orzecha amerykańskiego. Całość dopełnia obraz Tomasza Opalińskiego, zawieszony nad kuchennym blatem.
Sercem strefy dziennej jest natomiast wykonana na zamówienie sofa, zaprojektowana przez studio Hauslab, tapicerowana w żebrowaną tkaninę i posiadająca elementy z orzecha. Duża biblioteka, również zaprojektowana przez Grzegorza Pnioka, zdominowała jedną ze ścian, zapewniając dużo miejsca do przechowywania i pokazywania przedmiotów. Całość uzupełnia stary włoski marmurowy stolik kawowy i fotel Focu od 101 Copenhagen.
Sypialnia jest spokojną oazą, wyposażoną w beżowe tapicerowane łóżko Slight NAP, zabytkowe kinkiety i oprawioną chustę Hermes – jedną z kilku znajdujących się w mieszkaniu.
Studio Hauslab
Autorska pracownia projektowa prowadzona przez Grzegorza Pnioka, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 2005 roku, jeszcze w trakcie studiów.
Od 2011 roku Hauslab zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz oraz nadzorem autorskim zarówno obiektów publicznych, jak i prywatnych inwestycji. Obecnie młody i kreatywny zespół projektowy koncentruje się na projektach apartamentów, restauracji oraz hoteli.
Od 2019 roku architekt prowadzi wykłady w Akademii Architekta Wnętrz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.