Projekt mieszkania przy ulicy Lema w Krakowie, autorstwa pracowni One Desk, subtelnie łączy funkcjonalność nowoczesnego budownictwa z kamienicznym klimatem, który zainspirował właściciela.
50-metrowe mieszkanie z widokiem na pobliski park Lotników Polskich i halę widowiskową, zaprojektowano z myślą o jednej osobie, a oprócz codziennych funkcji, miało również służyć jako przestrzeń do pracy w pełnym wymiarze godzin.
Początkowe obawy właściciela, dotyczące rozmiaru mieszkania, zostały rozwiane dzięki pomysłowym rozwiązaniom architekta, które maksymalnie wykorzystały dostępną przestrzeń.
– Przekształcenie jednej z sypialni w home office otworzyło przed nami wiele nowych możliwości – mówi Mikołaj Iwańczuk, prowadzący pracownię One Desk.
Gabinet, centralnie ulokowany między sypialnią, jadalnią i salonem, oddzielony drewniano-szklaną ścianą z dwuskrzydłowymi drzwiami, stał się sercem mieszkania. Dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń zyskała na otwartości, zapewniając jednocześnie wrażenie głębi i wizualnej spójności.
– Ponieważ właściciel mieszkania, który zawodowo zajmuję się tworzeniem concept artów do gier, chętnie gotuje nie tylko dla siebie, ale i dla swoich znajomych, bardzo ważnym elementem była wygodna, funkcjonalna kuchnia z dużym jadalnianym stołem – podkreśla architekt.
Duży jadalniany stół oraz funkcjonalny układ kuchni zostały wzbogacone o nietypowe rozwiązania, takie jak umiejscowienie lodówki i przechowywania w obszernym, zielonym boksie zabudowy. Nad blatem kuchennym pojawiła się natomiast elegancka witryna, zastępująca tradycyjne kuchenne szafki.
Meble zostały starannie dobrane pod kątem estetyki i funkcjonalności.
Ton kolorystyczny wnętrz anadaje naturalne drewno dębowe w ciepłym, miodowym odcieniu, które pojawia się na wielu elementach – od forniru dolnych szafek kuchennych, przez stolarkę drzwiową, po parkiet. Aranżację uzupełniają bardziej stonowane akcenty: zieleń zabudowy kuchennej, ceglasta czerwień szafki RTV zaprojektowanej specjalnie dla tego wnętrza i błękit szafki w łazience, tworzące spójną, harmonijną kompozycję.
Szczególną uwagę poświęcono drzwiom wewnętrznym do łazienki i sypialni. – Rama stolarki została wykonana z litego drewna dębowego na pełną wysokość pomieszczenia, natomiast płycina drzwi została wykończona lakierem w szaro-beżowym odcieniu – wyjaśnia architekt.
Dodatkowo, dzięki naświetlom umieszczonym nad drzwiami, do wnętrza korytarza wpada sporo naturalnego światła, co dodatkowo ociepla przestrzeń i dodaje jej charakteru.