Wiszące lampy z jaskraworóżowej wikliny, przypominające surrealistyczne kaktusy, drewniane stoły o formach kolczastych faun oraz wełniane dywaniki pełne motywów mitycznych zwierząt – to tylko niektóre z wyrazistych dzieł Studio Mestiz, pracowni założonej w 2015 roku przez architekta i projektanta Daniela Valera.
Mające swoją siedzibę w historycznym budynku w San Miguel de Allende Studio Mestiz, specjalizuje się w dzikich formach, barwach i artystycznych eksperymentach, które balansują na granicy meksykańskiej tradycji rzemieślniczej i współczesnego designu.
Współpraca z lokalnymi twórcami to podstawa działalności Mestiz. – Wierzę w tworzenie projektów nawiązujących do głębokiego dialogu z kontekstem i historią społeczności, z którą współpracuję – mówi Valero.
W sercu tego dialogu leży głęboki szacunek do rękodzieła i tradycyjnych technik, które studio nie tylko pielęgnuje, ale i rozwija, tworząc nowoczesne formy.
Projekty powstają z naturalnych materiałów takich jak palma, drewno, wełna, wiklina czy ceramika, a ich forma czerpie z bogactwa lokalnej przyrody – roślin, zwierząt i krajobrazów.
Ich soczyste kolory i szalone formy przenoszą widzów do równoległego wszechświata, w którym rządzi humor, fantazja i mistycyzm meksykańskiej sztuki ludowej.
Dzięki unikalnemu podejściu do designu, Studio Mestiz zdobyło uznanie na całym świecie. Studio współpracuje m.in. z takimi markami jak Hermès czy Fundacja Rockefellera, kontynuując misję zachowania meksykańskiego rzemiosła poprzez współczesne interpretacje.
Daniel Valero, urodzony w 1988 r. w Saltillo, w Meksyku, to architekt i projektant tekstyliów. Studiował w Meksyku, Finlandii i Francji. W 2015 roku założył Studio Mestiz.
Valero zdobył wiele wyróżnień i stypendiów. Jego prace były wystawiane na prestiżowych wydarzeniach z zakresu sztuki i designu, takich jak Design Miami, Art Basel, London Design Festival czy Collectible w Brukseli.
Dla Daniela Valero Mestiz jest przede wszystkim eksperymentem nad symbiotyczną współpracą między projektantem a rzemieślnikiem, w której granica między tymi dwoma dziedzinami celowo się zaciera.