Secesja w detalach

Wiedeńska secesja to nie tylko dzieła Gustava Klimta czy monumentalne budowle Ottona Wagnera, ale także tradycja Warsztatów Wiedeńskich (Wiener Werkstätte), w której proste, geometryczne formy przenikały do codziennego życia miejskiego. Tę inspirację wykorzystało polskie AKA Studio, które odświeżyło wnętrza hotelu Mercure Wien City, położonego w samym sercu austriackiej stolicy.

Prestiżowa lokalizacja, tuż obok najważniejszych atrakcji miasta, to tylko jeden z atutów tego miejsca. Równie imponujące są odnowione wnętrza, zaprojektowane przez AKA Studio.

Architektka Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio, podkreśla, jak ważne były dla projektu lokalne inspiracje: – Szukając Inspiracji do projektu natrafiliśmy na zdjęcie wnętrza urzędu pocztowego, które ozdobione było prostym liniowym malunkiem na szczycie ścian, przechodzącym na sufit. Urzekła nas również kultowa pocztówka „Wiener Café: Der Litterat” z postacią pisarza siedzącego na kanapie o niesamowicie gęstym, kwietnym wzorze. Te referencje znalazły odbicie w zrealizowanym projekcie

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Kolory i wzory widoczne przez okna zachęcają do odwiedzin już z poziomu ulicy, a wnętrze emanuje precyzją rzemieślniczą i artyzmem, przypominającym mistrzów Warsztatów Wiedeńskich.

Hol recepcyjny, z geometrycznymi motywami charakterystycznymi dla tej tradycji, urzeka dynamiczną zabudową ścian, tworzącą efekt głębi i przestrzenności. Architekci zaprojektowali również meble recepcyjne oraz wzór wykładziny, uzupełniając całość o przemyślane detale.

W hotelu znajdują się dwie niezależne przestrzenie lobby.

Mniejsze, naprzeciwko recepcji, pełni funkcję miejsca do pracy i odpoczynku. Domową atmosferę tworzy fornirowany regał z książkami i pamiątkami pochodzącymi m.in. z muzeum Wiener Werkstätte.

Tekstylia z oryginalnymi nadrukami z tego okresu wkomponowano w zabudowę, co dodaje wnętrzu autentyczności.

W większym lobby, inspirowanym wiedeńskimi kawiarniami, komfort wypoczynku zapewniają meble od polskich producentów.

Wiener Werkstätte

Restauracja hotelowa, utrzymana w odcieniach czerwieni i maliny, oferuje ciepłą, nowoczesną atmosferę.

Po śniadaniu kotary dopasowane kolorystycznie do ścian mogą zasłonić część przestrzeni, tworząc bardziej kameralny nastrój.

Meble w restauracji, jak i w całym hotelu, zostały zaprojektowane przez AKA Studio specjalnie na potrzeby tego projektu.

Wiener Werkstätte

Podobne motywy odnajdziemy w pokojach hotelowych. Wzory poduszek nawiązują do pocztówki „Wiener Café: Der Litterat”, a tapety odwzorowują styl malowania ścian typowy dla Wiener Werkstätte. Wszystkie meble, od łóżek z eleganckimi wezgłowiami po biurka i minibarki, zostały zaprojektowane specjalnie dla tej inwestycji.

– Duch kooperacji, całościowe podejście do projektowania, dbałość o najmniejsze detale oraz szacunek dla tradycyjnego rzemiosła – te kluczowe wartości Wiener Werkstätte udało nam się przenieść na współczesny grunt w tym projekcie – podsumowuje architektka Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.

Przemek Maksym, Agata Łapuchowska oraz Michalina Musielak z AKA Studio.

Wiener Werkstätte znane jako Warsztaty Wiedeńskie, to rzemieślnicza pracownia założona w 1903 roku przez Josefa Hoffmana i Kolomana Mosera. Czerpała inspiracje z Secesji Wiedeńskiej oraz brytyjskiego ruchu Arts & Crafts, szczególnie z Guild and School of Handicraft, prowadzonej przez Charlesa Ashbee. Kluczowym założeniem Warsztatów było równouprawnienie rzemieślnika i projektanta, którzy wspólnie sygnowali ukończony produkt.

Po 1905 roku styl Wiener Werkstätte zdominował wiedeńską scenę, wypierając secesję. Charakteryzował się prostymi formami i staranną konstrukcją, choć po 1915 roku gusta klientów wymusiły wprowadzenie bardziej zdobnych elementów. Początkowo dążono do tworzenia prostych, dostępnych produktów domowych, jednak szybko ta wizja ustąpiła, a Warsztaty zaczęły produkować wyrafinowane dekoracje dla zamożnych elit.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sztuka wypoczynku

Sztuka wypoczynku

Paryż | 31 sierpnia 2024

Hotelowy luksus w kameralnym wydaniu. Highstay rewolucjonizuje rynek!

Bałtycki azyl

Bałtycki azyl

Wisełka | 30 lipca 2024

Odwiedzamy Hotel Glar na wyspie Wolin projektu Noke Architects