Siła natury i finezja rzemiosła

Eterra to pierwsza kolekcja mebli rzemieślniczych marki Modeco Stone i artysty oraz rzeźbiarza Cyryla Zakrzewskiego.

Początkowo sklep internetowy Modeco Stone miał być miejscem, gdzie prezentowane będą kamienne meble, jednak spotkanie z artystą Cyrylem Zakrzewskim zmieniło tę wizję, przekształcając przestrzeń w platformę wspierającą i promującą polski design, która otwiera się na współpracę z artystami, chcąc tworzyć wyjątkowe kolekcje, będące dialogiem między naturą a sztuką.

W ten sposób narodziła się kolekcja Eterra, której każdy element opowiada historię harmonii między surowością a delikatnością.

Martyna Zaremba, założycielka Modeco Stone Online Shop.
– Nasze produkty nie są zwykłymi przedmiotami. Są one wizją piękna, której źródłem jest natura. Każdy kawałek kamienia naturalnego w naszej kolekcji opowiada historię milionów lat tworzenia przez Ziemię – tłumaczy Martyna Zaremba, założycielka Modeco Stone Online Shop.

W skład kolekcji wchodzą konsola, stolik kawowy, stolik pomocniczy oraz lampa Linium. Każdy z mebli zachowuje unikalny balans między monumentalnością kamienia a subtelnością ręcznie rzeźbionej sklejki.

Cyryl Zakrzewski wykorzystuje bowiem sklejkę jako medium, które zaskakuje i jednocześnie tworzy dialog z ciężkimi, naturalnymi surowcami, jak kwarcyt, granit czy trawertyn.

– To właśnie to nietypowe zestawienie delikatności i wyrafinowania sklejki z pierwotną surowością kamienia jest fundamentem tej kolekcji, która wnosi do wnętrz artystyczny, ale zarazem wciąż minimalistyczny wyraz – opowiada Cyryl Zakrzewski.

Cyryl Zakrzewski

Urodzony w 1986 roku artysta, dla którego każda forma jest dziełem sztuki; absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (rocznik 2011). Jego dyplom został wyróżniony w konkursie im. Marii Dokowicz na najlepsze dyplomy. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą (Japonia, Włochy, Słowenia, Austria). Autor stałych instalacji w przestrzeni publicznej w Poznaniu (Ogród Botaniczny UAM oraz nad jeziorem Strzeszyńskim) w Japonii (Tokio – Fukudenkai) oraz w Słowenii (Ptuj).

Design traktuje jako formę estetyczną i użytkową, jednak niekoniecznie pozbawioną ukrytej refleksji nad otaczającym nas światem. Posiada wszechstronną wiedzę z zakresu obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, odlewów aluminiowych oraz obróbki stali. W projektach meblarskich pracuje głównie w drewnie i sklejce, często wykorzystując projektowanie generatywne, techniki CAD i CNC w połączeniu z rzemiosłem rzeźbiarskim.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie