Kwintesencją nowoczesności w projektowaniu wnętrz jest dzisiaj spójna opowieść. O mieszkańcach, współczesności i o tym, jak mądrze budować swój codzienny dobrostan. To obecnie często minimalistyczna forma, która zawiera w sobie wiele sensów zachęcających do czytania między wierszami. A każdy dom napędzają urządzenia, które decydują o jakości życia. Takie jak te marki Samsung.
Wybór tych urządzeń manifestuje również zdroworozsądkowe podejście do trwałości i zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska naturalnego. Są ważne, są nieodłączną częścią wnętrza. Zaznaczają swoją obecność w coraz bardziej nienachalny sposób. Szczególnie ważny, gdy prowadzą ze sobą dialog w otwartej przestrzeni kuchni i salonu. Produkty marki Samsung projektuje się pod tym kątem. Ich wnętrze wypełnione jest inteligentną technologią, a zewnętrze odzwierciedla nowoczesny styl i pozwala się kształtować według indywidualnych oczekiwań.
Jak urządzenia te wpisują się w obecne wyzwania projektowe?
Dialog dwóch światów
Wyzwanie pierwsze to oczekiwanie, by wnętrze domu układało się w spójną opowieść. Architektka wnętrz Julia Kilczewska twierdzi, że ta harmonijność, wykluczająca przypadkowość, jest już od kilku lat silnym trendem. – Podejrzewam, że wynika to z chaosu, z jakim mamy do czynienia na zewnątrz. We wnętrzu, nawet nie tylko w salonie i otwartej kuchni, chcemy mieć płynne przejścia i estetyczne nawiązania, spójność zarówno kolorystyczną, jak i pomiędzy materiałami. Jeśli np. decydujemy się na elementy drewniane, chcemy, by pojawiły się one w każdym pomieszczeniu. Jeśli wybieramy pastele wzmocnione czernią lub ciemnym brązem czy zielenią, chcemy, by konsekwentnie dominowały w przestrzeni kuchni i salonu – mówi Julia Kilczewska.
– Lubię wykorzystywać produkty marki Samsung w projektach, bo dają one dość unikalne na rynku, szerokie możliwości personalizacji – mówi Julia Kilczewska. – Bespoke ma różne wymiary i moduły w przeróżnych kolorach, które potrafią idealnie wpisać się w gusta użytkowników. A The Frame to czysty i elegancki minimalizm. Jego ramę można dopasować do materiałów dominujących w przestrzeni kuchni i salonu, tak by prowadziły ze sobą dialog. Czerń, drewno, kolor – co tylko chcemy. Trudno też przejść obojętnie wobec faktu, że The Frame to już coś dużo więcej niż telewizor. Kiedy z niego nie korzystamy, możemy przejść w tryb sztuki: wyświetlać obrazy, zdjęcia, grafiki. The Frame znakomicie pełni funkcję minimalistycznej ramy.
Tym samym typowo – zdawałoby się – użytkowe urządzenia, w które wyposażone są kuchnia i salon, te nieodłączne elementy codziennego życia stają się nośnikiem wybranego stylu. Zdobią podobnie jak meble i dekoracje, a przede wszystkim dzięki personalizacji wpisują się w potrzebę tworzenia spójnego wnętrza, niezaskakującego niechcianymi akcentami. To pole dla wyobraźni projektantów i możliwość zaspokojenia rozmaitych oczekiwań.
Wolność kompozycyjna
Uporządkowany, harmonijnie zaprojektowany dom jest źródłem dobrego samopoczucia. Współczesny człowiek potrzebuje intymnej przestrzeni, która dzięki swojej przejrzystości staje się autentyczną ostoją. Daje odpoczynek, ale też pobudza kreatywność. Drugim wyzwaniem jest więc zaprojektowanie wnętrza, które nastraja, a nie rozstraja. I w którym każdy element do siebie pasuje.
Architekt wnętrz Jan Sikora często wykorzystuje produkty Samsunga we współpracy projektowej z inwestorami, doceniając ich innowacyjność w podejściu do formy. – Jeszcze do niedawna sprzęty domowe epatowały technologicznością i siłą rzeczy ta technologiczność dominowała. Nie było to zbyt łatwe w komponowaniu wnętrza, bo telewizor musiał być na pierwszym planie, lodówka, jeśli nie została zabudowana, również epatowała tą technologicznością.
Jako przykład architekt podaje telewizor Samsung The Frame, który z dużą przyjemnością umieścił w swoim biurze i stosuje w wielu projektach: – To już coś więcej niż telewizor, to mądra ramka, do której dajemy obraz komponujący się z wnętrzem. Innym dobrym przykładem jest przenośny telewizor Samsung The Serif, który z każdej strony wygląda atrakcyjnie i nie jest w taki oczywisty sposób technologiczny. Dzięki swojej mobilności może połączyć kuchnię z salonem. Łatwo go przenieść i wszędzie wygląda dobrze. Daje wolność kompozycyjną.
W domu Jan Sikora korzysta z lodówki Samsung Side by Side i tu docenia wartość, jaką niesie ze sobą aplikacja SmartThings. Kolejny element łączący urządzenia kuchenne i salonowe marki Samsung i inteligentny sposób na oszczędzanie energii. Właściwie większość domowych sprzętów Samsunga można połączyć w jeden ekosystem, dzięki któremu nie tylko oszczędzamy, ale i stajemy się bardziej ekologiczni. Sprzyjają temu także same urządzenia. Lodówka Bespoke np. cechuje się unikalną wydajnością i efektywnością energetyczną, za które odpowiada m.in. kompresor Digital Inverter.
Detal kropką nad i
Kuchnia i salon to dzisiaj często jedno przestronne i zharmonizowane wnętrze. Na pierwszy plan wysuwają się: łagodne przechodzenie z jednej strefy do drugiej oraz spójność kompozycyjna, kolorystyczna i materiałowa. W każdym detalu, który nie zakłóca tej harmonii. To kolejne wyzwanie: projektować bez fałszywej nuty, tak by lodówka i telewizor nie były dopasowane tylko mniej więcej.
– Samsung, dzięki swojej dbałości o detale i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, oferuje produkty, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale również podkreślają elegancję i nowoczesny charakter aranżacji – zauważa architektka wnętrz Aldona Banasiuk. – Ich minimalistyczny design pozwala na tworzenie przestrzeni, które są czyste, uporządkowane i pełne wyrafinowanego smaku. A to jest dokładnie to, co staram się osiągnąć w swoich projektach.
Lodówka Samsung Bespoke jest za każdym razem inna, w zależności od indywidualnego wyboru rozmiarów, funkcjonalności, a przede wszystkim kolorystyki. Samsung The Frame jest również za każdym razem inny. Jego rama dopasowuje się do spójnej opowieści budowanej w kuchni i salonie, korespondując z pozostałymi urządzeniami w oparciu o spójną wizję kompozycyjną projektanta. Nie ma w niej miejsca na widoczne kable, instalacje. Nawet pilot do projektora jest zbędny, gdyż tym od Samsunga sterujemy za pomocą aplikacji.
W idei, jaka przyświeca projektantom urządzeń Samsunga, nie ma miejsca na kompromis i konieczność odpowiedzenia na pytanie: „estetyka czy technologia?”. One ze sobą współgrają, a to doceniają profesjonaliści.
– Ich produkty wyróżniają się nie tylko zaawansowaną funkcjonalnością, ale także subtelną elegancją, która idealnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami. Minimalizm formy charakteryzujący urządzenia Samsunga odzwierciedla zasadę „mniej znaczy więcej”, którą często stosuję w swoich projektach.
Czyste linie, stonowane kolory i brak zbędnych ozdobników pozwalają na stworzenie przestrzeni, która nie jest przeładowana, ale pełna harmonii.