To już trzecia edycja konkursu Wnętrze Roku SAW – i kolejna, która pokazuje, że polskie projekty mogą z powodzeniem konkurować z realizacjami z całego świata.
– W naszym kraju powstaje bardzo dużo dobrej, wartościowej architektury wnętrz – podkreśla Grzegorz Goworek, członek jury konkursu Wnętrze Roku SAW. I rzeczywiście – tegoroczna edycja pokazała, że polskie projekty są nie tylko dopracowane formalnie i funkcjonalnie, ale także coraz bardziej autorskie, wyraziste i zaskakujące.
Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu partnerów: strategicznego – Electrolux, głównych – hansgrohe i XAL oraz wspierającego – nobonobo. Łączna wartość nagród, wyniosła 140 000 zł, z czego regulaminowe nagrody opiewały na 110 000 zł.
Trzecia edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Oto najlepsze wnętrza prywatne!
I miejsce – Pama Studio, Apartament przy Księcia Witolda
Projekt autorstwa Patrycji Dybowskiej i Matyldy Kurkiewicz to przykład spójnego, przemyślanego minimalizmu na 50 m kw.
II miejsce – wiercinski-studio, Mieszkanie Autora
Należące do samego architekta, Adama Wiercińskiego, mieszkanie w stuletniej kamienicy stało się manifestem jego stylu – z konsekwentnie stosowanymi stalowymi profilami i 40 unikalnymi obiektami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników.
– Efektem remontu mieszkania jest przestrzeń znakomicie zbalansowana. Niepowtarzalna, jednak wolna od przesady. Wyrazista formalnie, ale przede wszystkim funkcjonalna – mówił Aleksander Jankowski, juror konkursu, a zarazem członek Zarządu SAW, wręczając nagrodę.
III miejsce – THEZA Architekci, WrocLoft
Loft Bartłomieja Zabója to odważne, nieoczywiste zestawienia materiałów i faktur. Projekt przywraca zabytkowemu wnętrzu jego dawny charakter, eksponując niedoskonałości i szukając piękna w historii miejsca.
– Wnętrze zabytkowego gmachu szkolnego w trakcie niedawnej adaptacji na mieszkania zatraciło cechy historyczne. Autor projektu zdecydował o ponownym wydobyciu ich spod tynków czy zabudów – i wyeksponowaniu bez względu na niedoskonałości. W tej kubaturze zgodnie z potrzebami inwestora powstały przestrzenie w znacznej mierze otwarte, ale z doskonale wyodrębnionymi funkcjami – zauważyła Malwina Konopacka, która w tym roku była członkinią jury.
– WrocLoft to projekt nie dla każdego, jednak bez wątpienia wart dostrzeżenia jako kreacja rzeczywiście niepowtarzalna – zaznaczyła projektantka.
W kategorii wnętrz prywatnych pierwsze z nich trafiło w ręce Magdaleny Romanowskej z pracowni Romanowska Studio z Warszawy za Projekt mieszkania w Śródmieściu. W spójnej oprawie architektonicznej z dużym udziałem naturalnego drewna harmonijnie połączyły się tu liczne pamiątki z podróży oraz obiekty ponadczasowego wzornictwa.
Drugie wyróżnienie zdobył Dom Koloru – domek na działce ROD, który zaprojektowali Karol Pasternak, Piotr Maciaszek i Aleksandra Hyz z warszawskiej pracowni NOKE Architects.
Jurorzy docenili tu zwłaszcza autorskie rozwiązania przestrzenne oraz odwagę w stosowaniu zdecydowanej gamy kolorystycznej, z intensywną czerwienią i szafirem na czele.
Wnętrza publiczne – projekty z misją
I miejsce – ACOS, „Pracownia” firmy Kaiser
Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński zaprojektowali biuro, które łączy strefy pracy, spotkań i warsztatów. Projekt wyróżnia się spójnością w wielu wymiarach – od funkcjonalnego układu po detal i integrację z otoczeniem.
– Oczekiwaniem inwestora było, aby miejsce pracy biurowej, spotkań i warsztatów, które towarzyszy dużemu zakładowi cukierniczemu, podkreślało łączność wszystkich aspektów działalności firmy. Dwupoziomowa przestrzeń w formule wzajemnie przenikających się stref pozwala więc na interakcje pomiędzy poszczególnymi grupami pracowników. Jednocześnie – choć nagrodzona realizacja mogłaby zaistnieć w dowolnym kontekście – jej dodatkową zaletą jest integracja wnętrza z architekturą budynku oraz z jego malowniczym otoczeniem. Ta spójność ujmuje – podsumował Grzegorz Goworek.
II miejsce – NArchitekTURA, Królewski Rembrandt na Wawelu
Bartosz Haduch stworzył ekspozycję jednego obrazu, która skutecznie izoluje widza od otoczenia, skupiając emocje wokół dzieła. Drewniane passe-partout płynnie obiegające wnętrze sali to przykład ekspozycyjnego minimalizmu z duszą.
– Kreacja ta to przykład interwencji architektonicznej zbudowanej wokół jednego obrazu. Cenne płótno pochodzące ze zbiorów Stanisława Augusta zyskało nowoczesną oprawę pobudzającą zmysły. Na czas prezentacji na Wawelu zostało ujęte w drewniane passe-partout, które płynną linią obiega jedną z sal zamku. Elegancka struktura ekspozycyjna ma tę szczególną zaletę, że na chwilę izoluje widza z otoczenia. Takiej przestrzeni dla emocji, które rodzą się w kontakcie ze sztuką, na ogół w galeriach brakuje – zauważyła ze sceny prof. Barbara Kowalewska reprezentująca Wydział Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.
III miejsce – mode:lina, showroom firmy Marmite
Trudno o całkiem nowy pomysł na ekspozycję produktów, a zwłaszcza produktów sanitarnych. Jury konkursu doceniło, że autorzy showroomu firmy Marmite jednak taki pomysł znaleźli. Tą realizacją III miejsce w kategorii wnętrz publicznych zdobyli: Anna Kazecka-Włodarczyk, Paweł Garus i Jerzy Woźniak z poznańskiej pracowni mode:lina.
Pierwsze wyróżnienie w kategorii wnętrz publicznych w konkursie Wnętrze Roku SAW 2025 otrzymała Magdalena Plichta z wrocławskiej pracowni 3XA za food court Pedet Renoma. Jurorzy docenili zarówno trafne nawiązania do historii budynku, jak i świeżą gamę kolorystyczną oraz dobór form przyjaznych współczesnemu użytkownikowi.
Drugie wyróżnienie ponownie stało się udziałem Karola Pasternaka, Piotra Maciaszka i Aleksandry Hyz z pracowni NOKE Architects, tym razem za wnętrza hotelu Glar. Jury zwróciło uwagę na bogactwo odniesień do wielowiekowych dziejów wyspy Wolin, gdzie obiekt się znajduje, obecność unikatowych dzieł sztuki z wieloformatową mozaiką Oli Niepsuj w niecce basenu oraz lekkość całej aranżacji, jakby owianej bałtyckim wiatrem.
Podczas gali wręczono również nagrody specjalne doceniające zrównoważone projektowanie, które przypadły pracowniom: Gierbienis+Poklewski s.c., Nastazja Kropidłowska Architekci oraz Mutuo Studio Projektowe.
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Architektów Wnętrz znaleźć można na www.saw.org.pl