W pierwszym kwartale się działo, ale wiosna i lato to też wysyp fantastycznych imprez, na które warto lub wręcz trzeba się wybrać. Oto najciekawsze – zdaniem „Design Alive” – wydarzenia od marca do lipca.
„Dizajn tuStela”, do 31.05, Zamek Cieszyn, Cieszyn, www.zamekcieszyn.pl
Najciekawsze projekty Śląska Cieszyńskiego wyszukali i spójnie skomponowali: Alicja Woźnikowska-Woźniak i Marcin Mońka. Na ekspozycji nie zabrakło również „Design Alive” oraz naszych współpracowników m.in.: studia Ultrabrand.
„Björk”, 8.03-7.06, Museum od Modern Art, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), www.moma.org
Teledyski, piosenki, filmy, kreacje, albumy… Wszystkie przedmioty występujące w ponad 20-letniej działalności islandzkiej artystki. Björk zaskakuje od debiutu z 1993 roku. Jej eklektyczne prace to niezmiennie połączenie technologii, mody, designu z muzyką.
Maison & Objet Asia, 10–13.03, Singapur (Singapur), www.maison-objet.com/asia
Po Paryżu, nadszedł czas na Azję. W mieście-państwie wzorem europejskich targów wystawiają się najważniejsze światowe marki. Dziesiątki wydarzeń, międzynarodowi goście, tysiące uczestników. Tytuł designer of the Year 2015 przypadło w udziale studiu Neri & Hu Design and Research Office, których prace również są do obejrzenia w czasie targów.
La Biennale Internationale Design Saint-Étienne, 12.03–12.04, Saint-Étienne (Francja), www.biennale-design.com
„Doświadczanie piękna” to temat dziewiątej edycji imprezy odbywającej się co dwa lata w alpejskiej miejscowości. Międzynarodowe towarzystwo spajać będą artyści prosto z Korei dzięki inicjatywie UNESCO Cities of Design.
„Alexander McQueen: Savage Beauty”, 14.03–19.07, Victoria & Albert Museum, Londyn (Wielka Brytania), www.vam.ac.uk
Zorganizowana w 2011 roku wystawa odnotowała rekordowe liczby odwiedzających. Teraz czas, by pokazano ją w rodzinnym mieście projektanta, a dokładniej w londyńskim Victoria & Albert Museum. Ekspozycja stanowi retrospektywny przegląd wszystkich prac – od kolekcji dyplomowej z 1992 roku, przez projekty dla największych tuzów branży tekstylnej, aż po te nieukończone.
Design Days Dubai, 16–20.03, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), www.designdaysdubai.ae
Na dubajskie obchody dni designu składa się kilka mniejszych inicjatyw. Art Dubai, Art Week, Downtown Design, The Global Art Forum oraz Campus Art Dubai – wszystkie z arcyciekawymi programami.
Basel World, 19–26.03, Bazylea (Szwajcaria), www.baselworld.com
Wiodące targi zegarków i biżuterii odwiedzane rokrocznie przez ok. 150 tys. osób oraz ok. 1400 wystawców i 3500 dziennikarzy. Szacuje się, że ponad 80 proc. światowych kontraktów w branży zegarków i biżuterii jest zawieranych właśnie na Baselworld. Co ciekawe, początki imprezy sięgają… 1917 roku!
Art Dubai, 18–21.03, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), www.artdubai.ae
Wiodące targi sztuki łączące Bliski Wschód, Afrykę i Azję Południową wyznaczające punkt spotkań współczesnej sztuki. W programie trzy sekcje: Contemporary, Modern i Marker, a także projekty filmowe oraz radiowe.
„Latin America in Construction: Architecture 1955–1980”, 29.03–12.07, Museum of Modern Art, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), www.moma.org
W tym roku przypada 60. rocznica publikacji „Latin American Architecture since 1945”. Z tej okazji powstała wystawa upamiętniająca to wydarzenie. Ekspozycja pokazuje najlepsze realizacje w Ameryce Łacińskiej z tego okresu, konfrontując je z nowymi modelami i fotografiami.
„Re-Corbusier”, Foundation Le Corbusier, 1.04-6.07, Paryż (Francja), www.fondationlecorbusier.fr
50 rocznicę śmierci mistrza fundacja jego imienia postanowiła uczcić ekspozycją. I to nietypową. Bowiem nie projektów modernisty, a dzieł współczesnych artystów, oddających hołd promowanej przez Le Corbusiera estetyce.
„Beauty of ImPerfection. Porcelana Marka Cecuły”, 9.04-9.06, Galeria BB, Kraków, www.galeriabb.com
Na ekspozycji do obejrzenia nie tylko prace z okresu nowojorskiego, ale i te tworzone dla Ćmielów Design Studio czy Modus Design. Retrospektywa 40-letniej działalności pokazuje także serię „Beauty of Imperfection”.
Motor Show, 10–12.04, Poznań, www.motorshow.pl
Motor Show to największe targi motoryzacyjne w Polsce. Miłośnicy motoryzacji wpadają obowiązkowo. Resztę zachęci mnogość wystawianych eksponatów: od samochodów, przez motocykle, po caravaning i… piękne dziewczyny.
Internazionale Salone del Mobile, 14–19.04, Mediolan (Włochy), www.salonemilano.it
Najważniejsze wydarzenie targowe na świecie, którego specjalnie rekomendować nikomu nie trzeba. Do Mediolanu zjeżdża się cały projektowy świat, ze szczególnym uwzględnieniem branży wyposażenia wnętrz. Wydarzeniem żyje całe miasto, a z głównymi przestrzeniami targowymi na równych prawach funkcjonują galerie i showroomy w wielu mediolańskich dzielnicach. Zbliżająca się 54. edycja być może będzie rekordowa – w Mediolanie coraz częściej mówi się o wychodzeniu z kryzysu, a same targi poszukują nowych rozwiązań, także tych wystawienniczych. Wiemy już, że ceniony architekt i projektant Michele De Lucchi, który w dużym projekcie zatytułowanym „The Walk” zagłębi się w tematykę miejsc pracy we wciąż zmieniającym się świecie nowych mediów, technologii, dostępności itd.
„What is Luxury?”, 25.04–27.09, Victoria & Albert Museum, Londyn (Wielka Brytania), www.vam.ac.uk
Czym jest luksus? Takie pytanie stawiają kuratorzy londyńskiego Victoria & Albert Museum, pokazując jego różne oblicza. Oczywiście nie zapominając o złocie czy diamentach. Iris van Herpen, George Daniels bądź Marcin Rusak – to tylko niektórzy z pokazywanych artystów.
„Pathmakers. Women in Art, Craft and Design, Midcentury and Today”, 28.04-27.09, Museum of Art and Design, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), www.madmuseum.org
O tym, jak ważny wkład w kulturę lat 50. i 60. miały kobiety. Podczas gdy domeną mężczyzn stawały się: architektura, rzeźba czy malarstwo, artystki skupiały się na: tkaninach, ceramice, metalu. Ponad 100 prac będących dowodem rodzącego się wówczas feminizmu.
Milan Expo, 1.05–31.10, Mediolan (Włochy), www.expo2015.org
Początków wystawy poszukuje się już w XVIII wieku. Każde wydanie owocuje ciekawymi realizacjami architektonicznymi. Mediolańskie zatytułowane jest „Wyżywienie planety, energia do życia”. A zwycięski projekt, przerobienia Palazzo Italia, przygotowali architekci ze studia Nemesi & Partners.
NYC x Design, 8–19.05, www.nycxdesign.com, ICFF, 16–19.05, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), www.icff.com
Po festiwalu skierowanym dla szerokiego grona odbiorców czas na targi architektury i wyposażenia wnętrz. Zdecydowanie warte odwiedzenia!
Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji, 9.05-22.11, Wenecja, www.labiennale.org, www.labiennale.art.pl
Pierwsza edycja odbyła się w 1895 roku promując włoską sztukę dekoracyjną. Z upływającym czasem formuła poszerzała się. W czasach wojennych skierowano się ku sztuce nowoczesnej, taką więc tę prezentuje 56 odsłona wydarzenia. Szczególnej uwadze polecamy Pawilon Polski, a w nim projekt Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera „18°48’05”N 72°23’01”W”, który skupia się na stosunkach Polaków z Haitańczykami poprzez słynną „Halkę” Moniuszki.
Maison & Objet Miami, 12–15.05, Miami (Stany Zjednoczone), www.maison-objet.com/americas
Po wersji azjatyckiej, na swoją odmianę targów doczekały się również USA. Do zaprezentowania zapraszono 200 marek wybranych z pierwotnej, paryskiej odmiany wydarzenia. Do tytułu Designer of the Year 2015 wytypywano brazylijskiego architekta, José Zanine Caldasa.
„Life on Foot”, Londyn (Wielka Brytania), 13.05-1.11, www.designmuseum.org
Camper obchodzi właśnie 40-lecie swojej działalności. Jednak jej początków doszukuje się już w 1877 roku! Niepowtarzalne wzornictwo hiszpańskiej marki stało się pretekstem do wystawy pokazującej historię nie tylko prężnie działającego przedsiębiorstwa, ale i zmian w mentalności poruszających się pieszo.
Clerkenwell Design Week, 19–21.05, Londyn (Wielka Brytania), www.clerkenwelldesignweek.com
Wielokrotnie doceniana inicjatywa. Z przedsięwzięcia dzielnicowego swoją rangę podnosi konsekwentnie, stając się imprezą, na którą trzeba wpaść. Szczególnie dla rozeznania w brytyjskich markach.
Fotofestiwal Łódź, 28.05–7.06, Łódź, www.fotofestiwal.com
„Hit the Road: Fotografowie w drodze” – to motyw przewodni tegorocznej odsłony łódzkiego wydarzenia. Na dyrektor artystyczną wybrano Alison Nordström, kuratorkę, pisarkę i badaczkę fotografii. „Design Alive” patronuje wydarzeniu.
Křehký Mikulov, 29-31.05, Mikulov (Czechy), www.krehky.cz
Twórcy festiwalu barokowym Zamku w Mikulovie zaprezentują limitowane edycje prac nie tylko czeskich, ale i międzynarodowych projektantów. Czeska marka Křehký Prague tym razem do współpracy zaprosiła m.in. Ineke Hans, która stworzyła Muchomory – kolekcję kryształowych mis i rzeźb w kształcie grzybów.
Barcelona Design Week, 2–14.06, Barcelona (Hiszpania), www.barcelonadesignweek.es
Choć twórcy nie chcą za wiele ujawnić, wiadomo, że ta edycja będzie wyjątkowa. Bowiem festiwal świętować będzie już dziesiąte urodziny. Jak co roku zaprasza do siebie światowe marki, firmy i projektantów.
DMY Berlin, 11–14.06, Berlin (Niemcy), www.dmy-berlin.com
Na tymże wydarzeniu okazję do spotkań mają zarówno projektanci, jak i osoby interesujące się innowacjami. Wszyscy zgodnie rozważając osiągnięcia światowego designu i przewidując miejsce proponowanych rozwiązań w przyszłości.
Vienna Biennale, 11.06–4.10, Wiedeń (Austria), www.viennabiennale.org
Impreza stawia pytania o miejsce sztuki, architektury i projektowania w coraz bardziej scyfryzowanym świecie. Jednocześnie postara się odnaleźć odpowiedź na to, jak wykorzystać potencjał twórczy toczącej się rewolucji.
Design Miami/Basel, 16–21.06, Basel (Szwajcaria), www.designmiami.com
Kolekcjonerzy, projektanci, kuratorzy, krytycy. Każdy, kto choć trochę obcuje ze sztuką koniecznie musi odwiedzić to wydarzenie. W programie wykłady i dyskusje na temat świadomości współczesnego rynku.
Open’er Festival, 1–4.07, Gdynia, www.opener.pl
Z roku na rok festiwal rozszerza formułę, włączając coraz więcej inicjatyw. Na terenie lotniska Kosakowo zabrzmią kolejne gwiazdy. Na razie swoją obecność potwierdzili: Faithless, Hozier, Kasabian czy Mumford and Sons.
Gdynia Design Days, 3–12.07, Gdynia, www.gdyniadesigndays.eu
Kuratorzy tegorocznej edycji na hasło przewodnie wybrali „sieci”. Nie tylko te nasuwające skojarzenie z bliskością morza, ale także społeczne, wirtualne czy biologiczne. Przygotowane projekty będą interpretować miastotwórcze powiązania.