Zbliża się ósma edycja Gdynia Design Days

Gdynia | JOANNA SZCZYGIEŁ

16 maja 2015 | Design | Wydarzenia |

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days – najważniejszego letniego festiwalu designu – będzie obfitować w prototypy mocno osadzone w mieście i projektowane dla konkretnych sytuacji. Część rozwiązań jest uniwersalna i z powodzeniem mogłaby zostać zaimplementowana w innych polskich miastach. Impreza już w dniach 3-12 lipca.

O prototypach, projektowanych specjalnie na GDD opowie wystawa główna „Sieci”, która ma na celu stworzenie rozwiązań dotyczących poprawy, wzmocnienia, a niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Interpretacją tegorocznego hasła „Sieci” mają być projekty dotyczące miejskich aktywności, nakierowane na relacje społeczne, działalność wirtualną wpływającą na realną miejską rzeczywistość oraz działania w konkretnej mikro-społeczności.

Dzięki zaangażowaniu projektantów, którzy na co dzień realizują projekty w bardzo odległych od siebie dziedzinach, na wystawie będzie można zobaczyć koncepcje przygotowane dla różnorodnych gdyńskich odbiorców, m.in. kupców, dzieci, mieszkańców osiedli, turystów, czy instytucji miejskich. Niektóre z prezentowanych obiektów będą mogły wkrótce stać się częścią miejskiego wyposażenia, niektóre natomiast zakładają działanie systemowe i współpracę miasta z mieszkańcami. Projektanci wzięli też na warsztat sposób promowania Gdyni poza jej granicami, wykorzystując przy tym najnowsze technologie.

Organizatorem wystawy jest Centrum Designu Gdynia a kuratorami Jacek i Paulina Ryń (Grupa Projektowa Razy2). Prototypy zaś przygotowują: Nomad Things (Kraków), Marina Mellado (Madryt), VormLab (USA/Kraków), Mikołaj Smoleński (Wrocław), DingFlux Asia Piaścik (Warszawa), Witamina D Projekt (Gdańsk), Studio Robot (Warszawa) oraz Grupa Projektowa Razy2 (Gdynia).

Jak co roku, podczas GDD stanie Terminal Designu. Podobnie jak w ub. roku znajdziemy go na placu Kaszubskim. Po raz pierwszy jednak pojawi się także w wersji satelity przed Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia – drugim centrum festiwalowym. W tym roku terminal zyska zupełnie nowy charakter dzięki projektowi odwołującemu się do specyfiki zabudowy Trójmiasta.

Terminal Designu to przede wszystkim miejsce spotkań przyjazne wszystkim amatorom designu. W ciągu dnia można tu oglądać wystawy i brać udział w otwartych warsztatach, a wieczorem relasować się przy muzyce czy filmie. W tym roku punktem wyjścia przy projektowaniu Terminalu Designu było stworzenie budynku, który swoją formą otworzyłby się na plac Kaszubski. – Rola budynków jest istotnym elementem budowania placów i przestrzeni miejskich, a funkcje znajdujące się na poziomie parteru są istotnym generatorem zdarzeń – najbardziej dostępnym miejscem spotkań – mówi Łukasz Piankowski z grupy Interurban, która z Nonegrupą odpowiada za projekt. – Mają za zadanie przyciągnąć mieszkańców do korzystania z walorów przestrzeni miejskiej, jaką w naszym przypadku stał się plac Kaszubski – wyjaśnia. Dlatego tegoroczny Terminal Designu staje się tłem dla placu, jego zapleczem funkcjonalnym, pozostawiając plac otwartym na wydarzenia i na ludzi. Jego forma wpisuje się w tkankę miejską i w strukturę urbanistyczną. Podobną funkcję spełni Terminal Designu usytuowany w PPNT.

Podczas GDD nie zabraknie też interesujących wystaw i wydarzeń towarzyszących. Twórcy wystawy „Dom.Osiedle.Mieszkanie” postanowili zrezygnować z dyskusji na temat estetyki architektury mieszkaniowej. Zamiast tego zadają inne ważne pytania: Co świadczy o jakości przestrzeni wspólnej na osiedlu mieszkaniowym? Jak budują się relacje sąsiedzkie? Co dzieje się między budynkami? Jednocześnie przyglądają się osiedlom pod kątem ich funkcjonalności i więziotwórczego potencjału. Wystawa „Dom.Osiedle.Mieszkanie” to wynik wspólnych analiz architektów i socjologów na temat powszechnej architektury mieszkaniowej. Przedmiotem badania uczyniono przedwojenne założenia osiedlowe, PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty oraz współczesne osiedla deweloperskie. Autorzy skupili się na analizie punktu styku sfery prywatnej z przestrzenią publiczną i pół-publiczną. Architekci prześwietlili gdyńskie i poznańskie osiedla niczym Atelier Bow-Wow architekturę w Tokio, a socjolodzy słuchali opowieści mieszkańców na temat otaczających ich przestrzeni. Zespół pracujący nad wystawą to: Jola Starzak, Dawid Strębicki – Atelier Starzak Strębicki oraz Marta Skowrońska, Filip Schmidt, Marta Smektała, Maciej Polakowski, Anna Śmierzchalska, Tomasz Dabert, Irina Grishina, Kamila Iżykowicz, Paulina Borucka, Joanna Januszewska.

Podczas ósmej edycji GDD organizatorzy biorą też na warsztat krzesło i odpowidają na pytania: kto je wynalazł, na czym siedzieli nasi przodkowie, czy wygodnie siedzi się na krześle z trzema nogami oraz czy w kwestii krzesła projektanci powiedzieli już ostatnie słowo? Wystawa „Krzesła” (kurator Ewa Solarz) jest dedykowana dzieciom i ma przybliżyć im pojęcie „designu”, a także zapoznać najmłodszych z historią krzesła i różnymi możliwościami jego projektowania. Ekspozycja została przygotowana z myślą o interakcji. Dlatego znajdą się na niej nie tylko przedmioty, ale także ilustracje oraz pasjonujące opowieści czytane przez lektora, co pozwoli także dzieciom na uczestnictwo w tym nietuzinkowym wydarzeniu.

Ciekawie zapowiada się też druga odsłona cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, która przybliży osiągnięcia Tomka Rygalika,  uznanego na świecie projektanta oraz prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawi najważniejsze prace projektanta. Wybrane obiekty stworzą narrację związaną z dynamiczną historią drogi twórczej Rygalika, ale także wprowadzą widza w proces projektowy i powstawanie produktu. Wystawa będzie próbą zilustrowania niektórych wartości designu poprzez pokazanie ich w projektach Tomka Rygalika. Kurator: Anna Maga

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu, www.facebook.com/gdyniadesigndays

Makieta 1_Terminam Designu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days