Jak co kwartał wybieramy dla Was najciekawsze, zdaniem redakcji „Design Alive”, wystawy, festiwale, wydarzenia, imprezy, targi… Nie tylko te związane bezpośrednio z designem. Oto kalendarium „Design Alive” na czerwiec, lipiec, wrzesień i październik 2015 roku.
CZERWIEC
„Rezolucje. Projektowanie zmian, czyli o projektowaniu graficznym”, do 4 lipca, Wrocław, www.bwa.wroc.pl
Pokazywana wcześniej Holandii ekspozycja bada stan społecznej odpowiedzialności projektantów. Poprzez moderację, inspirację i zaangażowanie pokazują, a później zachęcają do działania pozostałą część społeczeństwa. Bo graficy wpływają na ludzkie zachowania i opinie mocniej niż kiedykolwiek wcześniej zarówno w sprawach politycznych, jak i społecznych.
„Efekty uboczne”, do 6.09, Gdynia, www.muzeumgdynia.pl
Z zawodu architekt, z pasji paralotniarz. Do tego tandemu dołączyła jeszcze niezwykła umiejętność ujmowania świata w fotograficznych kadrach. Kacper Kowalski za cykl graficznych (a)symetryczności otrzymał nagrodę World Press Photo. Teraz jego prace wystawione pod kuratelą Agnieszki Jacobson-Cieleckiej obejrzymy w Muzeum Miasta Gdyni.
Międzynarodowe Biennale Sztuki, do 22.11, Wenecja (Włochy), www.labiennale.org, www.labiennale.art.pl
W 1895 roku, kiedy odbyła się po raz pierwszy, promowała włoską sztukę dekoracyjną. Z czasem, formuła poszerzała się, by skierować się ku sztuce nowoczesnej. W 56 odsłonę wydarzenia swój wkład mają również Polacy. Pawilon Polski eksponuje projekt „Halka/Haiti 18°48’05”N 72°23’01”W”, czyli współczesną interpretację romantycznej opery wykonanej razem z polskimi potomkami zamieszkującymi do dzisiaj Haiti.
„Designer of the Year”, Londyn (Wielka Brytania) do 31 marca 2016, www.designmuseum.org
Po raz ósmy najlepsze projekty roku poprzedniego można będzie obejrzeć w londyńskiej instytucji. Nominowano 76 realizacji w sześciu kategoriach takich jak: architektura, moda, technologie, grafika, produkt oraz transport. Na wystawie m.in. aplikacje, albumy, banknoty, odzież, samochody. A wśród wyróżnionych i nasza Filharmonia Szczecińska.
Vienna Biennale, 11.06–4.10, Wiedeń (Austria), www.viennabiennale.org
Sztuka, wzornictwo i architektura w ujęciu rewolucji cyfrowej to pretekst do dyskusji nad kondycją współczesnego świata, z perspektywą na kolejne lata. „Ideas for Change”, czyli kluczowa ekspozycja, odbędzie się w centralnym punkcie wydarzenia, czyli Muzeum Sztuki Stosowanej. Z kolei projekt „2051: Smart Life in the City” to kilka satelitarnych wystaw w miejskiej przestrzeni Wiednia rozważających, jak będzie wyglądało życie za 36 lat.
Śląska Rzecz, 17.06–30.08, Cieszyn, www.slaskarzecz.pl
Dobre wzornictwo prosto ze Śląska. Po raz 10 Zamek Cieszyn przyzna nagrody w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa i usługa. Konkurs dotyczy najlepszych realizacji roku poprzedniego. Po uroczystej gali, najlepsze obiekty 2014 roku można będzie oglądać na wystawie „Dizajn po śląsku”, która zagości do 26 lipca w Cieszynie, a przez cały sierpień zapraszać będzie do katowickiego Muzeum Śląskiego.
„Let’s Dance”, 20.06–18.10, Poznań, www.artstationsfoundation5050.com
Tańczą wszyscy i wszędzie – uważają kuratorzy wystawy. Na dodatek, od ponad 50 lat tańcem może być wszystko. Jak wygląda ta metafora społecznego treningu dowiemy się w galerii Art Stations mieszczącej się w Starym Browarze. Prace z kolekcji Grażyny Kulczyk, niepokazywany wcześniej projekt pasjonata post modern dance – Dana Flavina, fragmenty najważniejszych spektakli zestawione z amatorskimi filmami czy teledyskami prowokują do przemyśleń, również poprzez specjalnie przygotowane instalacje.
Męskie Granie, 27.06–29.08, Żywiec, www.meskiegranie.pl
Szósta edycja muzycznego projektu grupy Żywiec rozpocznie się w Krakowie. Następnie trasa powiedzie przez: Wrocław, Katowice, Poznań i Warszawę, by w ostatni weekend sierpnia rozgrzać publiczność na finałowym koncercie w Żywcu, gdzie piwna marka ma swoją siedzibę. Charakterystyczny dla międzypokoleniowych kolaboracji singiel, w tym roku prezentują: Mela Koteluk, Krzysztof Zalewski, Organek, Fisz i Smolik. Tytuł energetyczny, jak i jego wykonawcy – „Armaty”.
LIPIEC
Open’er Festival, 1–4.07, Gdynia, www.opener.pl
Początki były skromne – jednodniowa impreza w Warszawie. Rok później twórcy festiwalu przenieśli go do Gdyni, gdzie zadomowił się na dobre. Od 2006 roku gości na lotnisku Kosakowo, gdzie przybywają setki tysięcy fanów. Na rozpoczęcie tegorocznych wakacji zabrzmią: Chet Faker, Die Antwoord, Drake, Eagles of Death Metal, Hozier, Kasabian, Julia Marcell, Mumford and Sons, The Prodigy, Tom Odell, a także polscy artyści: Domowe Melodie, Curly Heads, Fisz Emade Tworzywo, Lao Che, Nervy, Mary Komasa, Natalia Przybysz, Skubas czy The Dumplings.
Gdynia Design Days, 3–12.07, Gdynia, www.gdyniadesigndays.eu
Hasło przewodnie – Sieci. Wokół niego pod kuratelą Pauliny i Jacka Ryniów, czyli grupy Razy2, powstanie główna ekspozycja z wyselekcjonowanymi prototypami stworzonymi właśnie na ten cel. Koncepty mają pomóc miejskiej społeczności we współdziałaniu, a projektanci zgodnie twierdzą, że rozwiązania te pomogą nie tylko mieszkańcom kurortu.
Colours of Ostrava, 16–19.07, Ostrawa (Czechy), www.colours.cz
Międzynarodowy festiwal gatunkowy, jak nazywają go jego twórcy, zaprasza gości po raz 14. Z racji zwiększającej się frekwencji pierwotna lokalizacja, tj. ulica Stodolní została zamieniona na postindustrialny kompleks hutniczny w Dolnych Witkowicach. Prócz gwiazd formatu Björk, na scenie pojawią się: Mika, Clean Bandits, Rudimental, Kasabian, oraz polscy muzycy: Marika, The Dumplings czy Bokka.
SIERPIEŃ
OFF Festival, 7–9.08, Katowice, www.off-festival.pl
Artur Rojek powołał to wydarzenie muzyczne w rodzinnych Mysłowicach w 2005 roku. Pięć lat później zmienił lokalizację na Katowice, gdzie odbędzie się już jego dziesiąta edycja. Otwarcie na nieszablonowość poprzez muzykę alternatywną zaowocowało nagrodami, również za sprzyjanie środowisku naturalnemu. W ramach scen: Głównej, Leśnej, Trójki i Eksperymentalnej usłyszymy m.in. Patti Smith, Run The Jewels, Sun Kil Moon. Choć tutaj nie grają nazwiska, a ich muzyka, warto wspomnieć także polskich artystów: Pablopavo i Ludziki, Ten Typ Mes, Hańba!, Kortez, Coals.
Transatlantyk Festival, 7–14.08, Poznań, www.transatlantyk.org
Określany festiwalem idei pragnie poprzez film i muzykę wywoływać dyskusję na ważne tematy. O tym, że są nierozdzielne od przekonuje od 2011 roku dyrektor i założyciel, Jan A.P. Kaczmarek. Plac Wolności, czyli serce Poznania, po raz piąty gościć będzie światowych oraz wybitnych kompozytorów czy ludzi kina. A wszystko to w czterech niezmiennych filarach: film, muzyka, inspiracja i edukacja.
São Paulo Design Weekend, 12–16.08, São Paulo (Brazylia), www.designweekend.com.br
Inspiracja przypłynęła z Mediolanu i Londynu. Dwudziestomilionowa metropolia pragnie stać się miejscem organizacji najlepszego i największego międzynarodowego design weeku. Na razie udaje się to na terenie Ameryki Łacińskiej. W ubiegłym roku, 120 niezależnych wydarzeń odbywało się w całej przestrzeni miasta – w parkach, muzeach, galeriach czy innych instytucjach.
Tauron Nowa Muzyka, 20–23.08, Katowice, www.festiwalnowamuzyka.pl
Zwycięzca Best Small European Festival 2014 to już wydarzenie interdyscyplinarne. Prócz gwiazd pokroju: Nilsa Frahma, Julii Marcell, Jamiego Woona czy polskich: Mary Komasa, Rysy, Klaves, HV/NOON, dziesiąta odsłona to kolejne niespodzianki w zrewitalizowanej przestrzeni byłej kopalni „Katowice”. Szczególnie polecamy projekt „Carbon Central” Wojciecha Kucharczyka, który jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego „Carbon Atlantis”.
WRZESIEŃ
Festiwal Przemiany, 3–6.09, Warszawa, www.przemianyfestiwal.pl
Powołano go w 2009 roku przez Miasto Stołeczne, już dwa lata później jego organizację przejęło Centrum Nauki Kopernik. Krytyczna refleksja o zmianach wokół nas to idea realizowana co edycję. Dotychczas opierała się o: funkcjonowanie człowieka w dynamicznie rozwijającym się mieście czy siłę sprawczą w połączeniu z nowymi technologiami, które mogą zmienić świat. W zeszłym roku redefiniowała prywatność, a w tym skupi się na tym, jak antropocen inspiruje design i nowe technologie.
Helsinki Design Week, 3–13.09, Helsinki (Finlandia), www.helsinkidesignweek.com
11 raz stolica Finlandii zabłyśnie designem. Sercem festiwalu został port Jätkäsaari, gdzie za wystawienniczą część odpowiada Joanna Laajistro i K2S Architects. Temat brzmi „Time Machine”, dlatego też wszystkie wydarzenia koncentrować będą się na przyszłości – w sferze produktów, usług, materiałów, a nawet rozwoju miast.
Paris Design Week, 5–12.09, Paryż (Francja), www.parisdesignweek.fr
Maison & Objet, 4–8.09, Paryż (Francja), www.maison-objet.com
Piąta edycja Paris Design Week towarzyszyć będzie jesiennym obchodom Maison et Objet. Obie imprezy przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Na kilka dni przestrzenie Paryża zamienią się w centrum wielbicieli projektowania. W ramach PDW, na wystawie „now! le Off” obejrzymy najciekawsze koncepty i prototypy twórców młodego pokolenia. Z niecierpliwością czekamy także na werdykt – kto w tym roku zagarnie Rado Star Prize? Przenikanie wzornictwa, mody, grafiki, sztuki czy architektury to od lat domena M&O. Targi doczekały się dwóch paryskich odsłon, a także wariacji azjatyckiej i amerykańskiej. Tytuł Designer of the Year w styczniu otrzymał Oki Sato ze studia Nendo, teraz przyznany zostanie francuskiej projektantce, Dorothée Meilichzon.
Meet only Originals Designs, 8–10.09, Bruksela (Belgia), www.moodbrussels.com
Targi przeznaczone do przemysłu włókienniczego zaciekawią także zupełnych laików. Tekstylne tradycje sięgają bowiem w Belgii do czasów średniowiecza, tak więc temat znają na wylot. Organizatorzy przygotowali pięć stref: forum dyskusyjne, Ancient History przedstawiające historię tkanin na przestrzeni dziejów, Hack the Colour omawiające interakcję z drukiem cyfrowym, Blue Drop – przegląd setki nagrodzonych produktów oraz Disruptive Luxury pytające o postrzeganie luksusu wczoraj i dziś.
Sacrum Profanum Festival, 13–19.09, Kraków, www.sacrumprofanum.com
Impreza konsekwentnie niekonsekwentna. Przenikanie się muzyki współczesnej z elektroniczną awangardą i alternatywą kontynuowane przez ostatnie dwa lata, w tym zostaną zamknięte m.in. monograficznymi koncertami Bryce’a Dessnera, Richarda Reeda Parry’ego, Kate Moore i Jóhanna Jóhannssona. W programie również Sō Percussion, Matmos, Ólafur Arnalds, Alice Sara Ott oraz These New Puritans.
International Motor Show, 17–27.09, Frankfurt nad Menem (Niemcy), www.iaa.de
Jedna z najstarszych na świecie imprez motoryzacyjnych zaprasza po raz 66. Jej początki sięgają 1897 roku i od tamtej pory w trybie dwuletnim samochodowi pasjonaci przyjeżdżają podziwiać zarówno najnowsze, jak i jeszcze niewdrożone w produkcję pojazdy. Jednak to nie tylko prezentacja czterech kółek, w programie także: jazdy testowe, specjalistyczne pokazy, czy nawet ubiór, akcesoria oraz fachowa literatura.
London Design Festival, 19–27.09, Londyn (Wielka Brytania), www.londondesignfestival.com
Od 2003 roku zachęca do odwiedzin centralnego miasta Wielkiej Brytanii różnorodnym harmonogramem wydarzeń. Ponad 350 propozycji to szerokie spektrum projektowego świata promujące kreatywność Londynu. Główną instalację pod nazwą A Bullet From a Shooting Star wykona Alex Chinneck. Obiekt stanowi odwołanie do postindustrialnego klimatu dzielnicy Greenwich.
Warsaw Gallery Weekend, 25–27.09, Warszawa, www.warsawgalleryweekend.pl
Ludzie kultury z całego świata w stolicy Polski. Trzydniowa impreza to zachęta do obcowania ze sztuką w prywatnych warszawskich galeriach. Ale nie tylko tam, gdyż twórcy wychodzą z inicjatywami w miejską tkankę. Piąta odsłona to jak zawsze atrakcyjne propozycje, prócz wystaw, pojawią się: koncerty, pokazy filmowe, panele dyskusyjne czy performance.
Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci „Ene Due De”, 26–27.09, Poznań, www.concordiadesign.pl
Zabawki, książki, elementy wyposażenia wnętrz zaprezentowane w formie gry planszowej. To dominanta piątej już edycji organizowanego przez poznańską Concordię Design festiwalu. Wystawę „Let’s Play” przygotowała Ewa Solarz, pokazując na niej najlepsze polskie realizacje wzornictwa dla najmłodszych. Ponadto kiermasze, warsztaty i inne atrakcje.
Vienna Design Week, 26.09–5.10, Wiedeń (Austria), www.viennadesignweek.at
Dziewiąta edycja festiwalu tradycyjnie już dzieje się nie w jednym centrum, lecz rozrzucona jest po różnych lokacjach w całej stolicy. Najmłodszą placówką, w której zagoszczą projektowe wydarzenia, jest oddany niedawno do użytku Dworzec Centralny. Dotychczas honorowymi gośćmi design weeku były takie kraje, jak: Holandia, Szwajcaria, Hiszpania czy Polska, teraz zaproszono Francję.
Salone Internazionale della Ceramica per l’Architettura e dell’Arredobagno, 28.09–2.10, Bolonia (Włochy), www.cersaie.it
Od 1983 roku Edi.Cer we współpracy z Confindustria Cermica i Bologna Fiere organizują międzynarodową wystawę przemysłu ceramicznego. Niemalże tysiąc wystawców, ponad 50 tys. odwiedzających – tak prezentowało się zeszłoroczne wydanie imprezy. Warto dodać, że dotychczas odwiedzili ją goście z każdego zakątka świata, a dokładniej – ze 153 krajów.
PAŹDZIERNIK
Łódź Design Festival, 8–18.10, Łódź, www.lodzdesign.com
Nazywany najważniejszą polską imprezą dotyczącą wzornictwa przemysłowego. Od 2007 roku do Łodzi zjeżdżają się wszyscy z branży i ci nią zainteresowani. Nieodłącznym elementem są: konkurs Make Me! dla młodych projektantów oraz plebiscyt Must Have wyłaniający najlepsze realizacje roku poprzedniego. Ponadto: Edukreacja – strefa dla rodzin i dzieci, liczne wystawy, debaty i spotkania z artystami.
Dutch Design Week, 17–25.10, Eindhoven (Holandia), www.ddw.nl
Po raz 14 do holenderskiej miejscowości, która projektowanie ma wpisane w swoją tkankę, lgnąć będzie cały świat branży kreatywnej. Dziewięciodniowe przedsięwzięcie odbędzie się w 80 lokacjach, zrzeszając ponad 400 wydarzeń, w tym: wystawy, seminaria oraz warsztaty. Nie sposób wrócić bez energii i pomysłów na kolejne miesiące.
Designblok, 22–27.10, Praga (Czechy), www.designblok.cz
Najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej funkcjonuje od 1999 roku. Po raz 17 projektanci z innych krajów odwiedzą czeską stolicę, by skupić się na wolności. Bo właśnie swobodę, jak brzmi oryginalna nazwa, wybrali twórcy na główny temat przedsięwzięć. Nie tylko polityczną czy prywatną, ale i tę w tworzeniu.
Lipski Festiwal Designu – Designer’s Open, 23–25.10, Lipsk (Niemcy), www.targilipskie.pl
Zeszłoroczna odsłona jednego z największych festiwali we wschodnim obszarze Niemiec biła rekordy. Zarówno w ilości wystawców – 260, jak i odwiedzających – 16 tys. 11 edycja bazuje na pięciu obszarach, w tym: architekturze, modzie czy meblach. Z pewnością nie zabraknie kolejnych młodych projektantów z Polski.