Jakie dźwięki wydaje kalarepa?

Trwa ósma edycja Gdynia Design Days. Warsztaty, wystawy, miejskie interakcje i dużo dobrego projektowania zgodnie z hasłem przewodnim złapano w sieć, tworząc kolejne udane święto designu. Jako partner medialny wydarzenia przez 10 lipcowych dni próbujemy wszystkich festiwalowych atrakcji. Jednym z pierwszych wydarzeń, w którym wzięliśmy udział było otwarcie Akademii Pana Technika – interaktywnej wystawy dla dzieci, która w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym gości do 12 lipca. Spotkanie z twórcami wystawy prowadziła Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”.

Akademia Pana Technika ruszyła pod hasłem „Odwróć myślenie, projektuj, programuj, działaj!” Kuratorką wystawy jest Małgorzata Żmijska, dotychczasowa dyrektor programowa Łódź Design Festivalu, która wraz z Emilią Kołowacik zaprosiła do współpracy kreatywnych twórców, projektantów i architektów. Unikalna sieć osób zaangażowanych w kreowanie Akademii powołała do życia dom Pana Technika, będący wizualną opowieścią o elektronicznych i technologicznych eksperymentach, które dotychczas wydawały się być poza naszym zasięgiem. Kolejne pomieszczenia Akademii pozwalają dzieciom i dorosłym zdobyć różne sprawności z dziedziny konstruowania i programowania. Pokazane w nich instalacje motywują do kombinowania, myślenia, kuszą możliwością samodzielnego sprawdzenia i poznawania „jak to działa”. Akademia Pana Technika przede wszystkim doskonali umiejętności analityczne i zachęca do tworzenia, a nie tylko użytkowania technologii. Co ciekawe, niektóre z prezentowanych na wystawie zestawów technicznych trafiły do stałej kolekcji Humble Masterpieces Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, z ich wykorzystaniem stworzono również warsztaty JunioLAB w Berlinie, będące inspiracją polskiej wystawy. Dlaczego produkty o tak niepozornym wyglądzie zainteresowały międzynarodowych kuratorów? Bo w prosty sposób wprowadzają w świat technologii, bo upraszczają skomplikowane procesy i kody, pozwalając wejść w rolę konstruktora bez długoletniego studiowania tematu.

Wernisaż wystawy rozpoczął się od oprowadzenia kuratorskiego, w trakcie którego goście kolejno odkrywali tajniki prezentowanych instalacji. Dowiedzieliśmy się, m.in.: dlaczego ławka na której siadamy zaczyna grać, jakie dźwięki wydać może kalarepa i bakłażan oraz jak zagrać koncert na garnkach. Skonstruowaliśmy jeżdżącego robota, a nawet spróbowaliśmy zaprogramować grę. Specjalnie z okazji weekendowego otwarcia Akademia Pana Technika zaprosiła Ewę Trzcionkę z „Design Alive”, by porozmawiała z twórcami wystawy, projektantami i autorami instalacji. Zebrani goście wzięli udział w krótkiej rozmowie na temat mądrej technologii, edukacji współczesnym projektowaniu.

– W Akademii Pana Technika doświadczycie tego, że niesamowity świat technicznych możliwości jest, w gruncie rzeczy, dostępny dla wszystkich – mówiła Małgorzata Żmijska. – Zobaczcie, dzieci składają tutaj obok nas roboty. Świetnie się bawią i nie mają pojęcia, że również się uczą – dodała Emilia Kołowacik. Stanisław Kempa z grupy Gdyby opowiedział o procesie projektowania Akademii Pana Technika, o tworzeniu domu, który miał się stać miejscem dobrej zabawy i edukacji. Maciej Wojnicki i Sebastian Bednarek zachęcili wszystkich do udziału w warsztatach, w trakcie których konstruowane są Lo Fi Robot oraz programowane instrumenty.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days