Ikony designu: Opływowa pomoc kuchenna


Greenville | MM

24 marca 2011 | Design | Rzeczy |

Jest mistrzem świata w ubijaniu, tarciu, mieleniu, wałkowaniu. Pojawia się w wielu jakże popularnych programach kulinarnych na całym świecie. Choć stoi za nim niemal stuletnia tradycja, jego dyskretny urok wciąż działa, czyniąc go przedmiotem pożądania wśród miłośników gotowania.

Jest mistrzem świata w ubijaniu, tarciu, mieleniu, wałkowaniu. Pojawia się w wielu jakże popularnych programach kulinarnych na całym świecie. Choć stoi za nim niemal stuletnia tradycja, jego dyskretny urok wciąż działa, czyniąc go przedmiotem pożądania wśród miłośników gotowania.

W całości metalowy, solidny i wytrzymały wielofunkcyjny robot kuchenny Artisan firmy KitchenAid to miniatura profesjonalnej maszyny cukierniczej. Stworzono go z myślą o entuzjastach domowego gotowania i wielbicielach pięknych wnętrz, którzy mogą kupić do swojej kuchni mikser w ulubionym kolorze, a do wyboru mają kilkanaście opcji. Co więcej, utrzymany w cieszącej oko stylistyce lat 60. robot z powodzeniem zastępuje kilkanaście urządzeń. Szczególnie doceniają to właściciele niewielkich kuchni. Mikser Artisan specjalizuje się w wyrabianiu ciast drożdżowych, ubijaniu pian, majonezów, a dzięki łatwym w użyciu przystawkom staje się niezastąpionym pomocnikiem w tarciu, mieleniu, przecieraniu, wałkowaniu i innych żmudnych kuchennych czynnościach.

Jego narodziny mają związek z urządzeniem, jakie w pierwszych latach ubiegłego stulecia zaprojektował Herbert Johnson. Był to elektryczny mieszalnik, który miał ułatwić pracę w piekarni. Z czasem powstał mniejszy model o nazwie H-5 przeznaczony do użytku domowego. Wprowadziła go na rynek w 1919 roku amerykańska firma KitchenAid. Jednak było to wciąż bardzo nieporęczne urządzanie, które ważyło 65 kilogramów, na dodatek kosztowało ponad 2 tys. dolarów (według dzisiejszego przelicznika). W połowie lat 30. firma zatrudniła dizajnera Egmonta Ahrensa, który przeprojektował mikser. Wówczas opracowano charakterystyczny, opływowy kształt urządzenia, który cechuje je do dziś. Znacznie obniżone też jego cenę, by stał się bardziej dostępny.

Z biegiem lat miksery KitchenAid zyskały uznanie użytkowników, którzy doceniali ich wszechstronność. Niemal od początku wyposażano je w różnorodne dodatki, pozwalające wykonywać wiele prac kuchennych. Wczesne przystawki ułatwiały m.in. wyciskanie cytrusów i łuskanie grochu. W połowie lat 50. firma wprowadziła nowe kolory, w tym różowy, zielony i żółty.

Dzisiejsze miksery są nadal produkowane są w tej samej fabryce w Greenville, w stanie Ohio, gdzie powstały pierwsze modele z 1919. Obecnie mamy do wyboru ponad dwadzieścia kolorów, ale duch oryginalnych odmian barwnych wprowadzonych w 1955 r. pozostaje bez zmian. Od kilkunastu lat urządzenie to jest sprzedawane także na polskim rynku. Aby stać się jego właścicielem musimy wydać ponad 2 tys. zł.

Więcej: www.kitchenaid.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Człowiek ikona. Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur XX-wiecznej sceny designu

Człowiek ikona

Mediolan | 8 grudnia 2020

Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur sceny designu