Kalendarium listopad-styczeń

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji. A także odpoczynku, wyciszenia przed energetycznym wejściem w nowy rok. Na zakończenie starego proponujemy kilka wyjątkowych wydarzeń.

LISTOPAD

„Irrational Times”, do 22.11, Kalmar Konstmuseum, Kalmar (Szwecja)
26.11–10.01.2016, Malmo (Szwecja), www.kosmosproject.com, www.petralilija.se

Duet Ewa Bochen i Maciej Jelski, czyli słynny Kosmos Project to współtwórcy polsko–szwedzkiej kooperacji. Wraz ze studiem Petra Lilja Design zaprojektowali obiekty na wystawę designu konceptualnego, która to pokazuje jak na przestrzeni wieków kultura słowiańska i skandynawska wzajemnie na siebie oddziaływała.

irrational

„Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone”, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki do 22 listopada, Warszawa, www.zacheta.art.pl

Pierwsza tak duża wystawa przedstawiająca artyzm Jana Dziaczkowskiego. Mistrz kolażu pozostawił w swoim krótkim, acz intensywnym twórczo życiu wiele dzieł malarskich, rysunkowych i fotograficznych. Część zbiorów nie była pokazywana publiczności nigdy wcześniej, tak więc ekspozycja to niepowtarzalna okazja do bliższego przyjrzenia się materiałom.

06-10-2015  Jan Dziaczkowski  exhibition in Zachêta – National Gallery of Art

„Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”, do 29.11, Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce, www.mnki.pl

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na pierwszą tak obszerną ekspozycję w Polsce. Produkująca od 1838 roku manufaktura porcelany została założona przez hrabiego Małachowskiego herbu Nałęcz. Wystawa obejmuje ćmielowskie realizacje od niemalże dwóch wieków. Dodatkowo znajdziemy tam najstarsze fajansowe naczynia z XIX wieku czy rzadko spotykaną majolikę. Cała kolekcja to ponad 1 400 zabytków, teraz pokazana zostanie jej znaczna część.

porcelana

„Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”, do 21.12.2015, Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, www.muzeumgdynia.pl

Nieprezentowane materiały zdjęciowe i filmowe to główna część tej zorganizowanej w Gdyni ekspozycji. Za spektakularną aranżację odpowiada szkocki architekt Gary Johnson, który umiejętnie zobrazował narodziny tego nadmorskiego miasta. Tożsamość białej Gdyni podkreślana jest do dzisiaj obiektami powstałymi w najtrudniejszych, bo wojennych czasach.

gdynia

„Zaraz po wojnie”, do 10.01.2016, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, www.zacheta.art.pl

Urbaniści, architekci, projektanci – to oni dostali szansę wykreowania wszystkiego od podstaw. Druga wojna światowa pozostawiła po sobie wyłącznie ruiny w każdej postaci. Sztuka lat 1944–1948 poszukiwała odpowiedzi i próbowała wprowadzić ład w tym postapokaliptycznym krajobrazie. Kilkaset obiektów czasów powojennych do obejrzenia w warszawskiej Zachęcie, w tym: prace Marii Chrząszczowej, Tadeusza Kantora, Henryka Tomaszewskiego czy Xawerego Dunikowskiego.

zaraz

„Nicolas Grospierre 50/50”, Teatr Wielki – Opera Narodowa, do 15 stycznia 2016, Warszawa, www.teatrwielki.pl

Przestrzeń Teatru Wielkiego zobrazowana przez wybitnego Nicolasa Grospierre’a. Dokumentalizm artysty w zestawieniu z operowaniem zaskakującymi kadrami zachwyca. Pięćdziesiąta rocznica odbudowy tego wspaniałego gmachu stała się doskonałą okazją do zaprezentowania jego dzieł. Wystawę można podziwiać codziennie godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw.

5050

„Shoes: Pleasure and Pain”, do 31.01.2016, Victoria & Albert Museum, Londyn (Wielka Brytania), www.vam.ac.uk

By być pięknym, trzeba cierpieć. Ponad 200 par różnego rodzaju obuwia pochodzącego z niemal każdego okresu do obejrzenia w Victoria & Albert Museum. Niebotyczne konstrukcje, geometryczne formy, zaskakujące rozwiązania. W programie także historia butów opowiedziana z przymrużeniem oka, m.in. poprzez nawiązania do szukającej pantofelka Kopciuszka czy też rozmowy z najbardziej ekscentrycznymi projektantami.

buty

„Nowy wspaniały świat”, do 25.01.2016, Praga (Czechy), www.dox.cz

W 1932 roku Aldous Huxley napisał swoją najsłynniejszą powieść „Nowy wspaniały świat”. Tę antyutopię na warsztat wzięli twórcy ekspozycji w praskim centrum sztuki współczesnej. Wystawa to weryfikacja zapowiadanym przez pisarza czyhających niebezpieczeństw, a także powód do kolejnych dysput na temat kondycji sztuki i świata.

https://www.youtube.com/watch?v=Zc3gdg8Zz7E

„Alvar Aalto: Second Nature”, do 1.03.2016, Vitra Design Museum, Weil am Rhein, www.design-museum.de

Najbardziej znany fiński architekt, zwolennik modernizmu, a także wielbiciel organicznych form. Teraz niemieckie muzeum designu eksponuje ikoniczne już prace Alvara Aalto powstałe na przestrzeni ponad 50-letniej działalności projektowej.

Alvar Aalto Second Nature

„Design Derby BE/NL 1815-2015”, do 13.03.2016, Design Museum Gent, Gent (Belgia), www.designmuseumgent.be

Ponad 500 projektów wykonanych na przestrzeni ostatnich 200 lat z Belgii i Holandii. Szkło, ceramika, moda, meble, grafika. Wszystko uporządkowane według chronologii. Z krytycznym komentarzem na temat belgijskich i holenderskich produktów.

design_derby

Istanbul Design Week, 14–18.11, Stambuł (Turcja), www.istanbuldesignweek.com

Od 2005 roku do tego najludniejszego w Turcji miasta zjeżdżają zainteresowani różnymi dziedzinami projektowania z całego świata. W czasie trwania warsztatów, konferencji, wystaw, sympozjów miesza się branża biznesowa i projektowa, co pozwala na fuzję myśli oraz doświadczeń.

instanbul

Business of Design Week, 30.11–5.12, Hongkong (Chiny), www.bodw.com, www.hkdesigncentre.org

Barcelona to partner aktualnej odsłony wydarzenia. Organizowane przez Hong Kong Design Centre co roku zrzesza mistrzów projektowania i tuzy biznesu, zapewniając im platformę wymiany pomysłów. Od 2002 roku liczba gości wzrasta, w zeszłym opiewała na ponad 120 tys. osób.

Business of Design Week Hongkong

„Jaime Hayon | Funtastico”, 30.11-30.04.2016, Holon (Izrael), Design Museum Holon, www.dmh.org.il

Ekspozycja prezentująca ponad dziesięcioletnią pracę projektową słynnego hiszpańskiego projektanta. Od początkowych realizacji z 2003 roku, przez te wykonywane dla znanych marek jak np. Magis, po te najbardziej aktualne.

PORTRAIT-JAIME-800x556

GRUDZIEŃ

Art Miami, 1–6.12, Miami (Stany Zjednoczone), www.artmiamifair.com, www.contextartmiami.com

Międzynarodowe targi sztuki współczesnej funkcjonują od 25 lat. Od trzech edycji towarzyszy im Context Art Miami. Główna impreza skierowana jest ku szeroko pojętej sztuce współczesnej, natomiast młodsza siostra ma wspomagać debiutujących artystów.

miami

Art Basel in America, 3–6.12, Miami (Stany Zjednoczone), www.artbasel.com

267 galerii w 31 krajach z Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. 14 edycja to pokazy sztuk, premiery, możliwość porozmawiania z czołowymi kuratorami, kolekcjonerami, krytykami, a nawet dyrektorami placówek kulturalnych.

art_basel

“Kids Design Space”, 11-13 grudnia, Wrocław, www.kidsdesignspace.pl

Efekt pracy najmłodszych z najbardziej uzdolnionymi polskimi twórcami. Koordynatorka Aleksandra Krupa zaprosiła do współpracy m.in. Pracownię Jasiewicz, Oskara Ziętę, Olę Mirecką czy Izabelę Bołoz. Ostatnia z artystek jest jednocześnie kuratorką ekspozycji, w której zobaczymy 14 koncepcji stworzonych właśnie przez dzieciaki w duetach z projektantami.

12010756_950853164976245_2091036148427530402_o

STYCZEŃ

Pitti Uomo, 13-16.1, Florencja (Włochy), www.pittimmagine.com

Międzynarodowe targi mody męskiej. 88 edycja to jak zawsze galeria najlepiej ubranych mężczyzn świata, wyznaczniki trendów na kolejne sezony oraz niesamowita mieszanka dobrze skrojonych ubrań. Pokazy, prezentacje, stoiska.

pitti

Heimtextil, 12-15 stycznia 2016, Frankfurt nad Menem, www.targifrankfurt.pl

Odbywające się we Frankfurcie nad Menem wydarzenie otwiera sezon targów dekoracji i wyposażenia wnętrz. To największa na świecie impreza z ofertą tkanin i tekstyliów dla domu, a zarazem najciekawszą ekspozycją nadchodzących trendów na rok 2016/2017, przygotowanych tym razem przez WGSN group (USA). 2750 wystawców i 68 tys. odwiedzających branżystów.

unnamed

IMM Cologne, 18-24 stycznia, Kolonia (Niemcy), www.imm-cologne.de

Jedno z najważniejszych wydarzeń projektowych na świecie. Niemieckie targi to miejsce otwierające sezon targów meblowych. Własnie w Kolonii znajdziemy najnowsze pomysły, kolekcje i produkty. Jak co roku z pewnością nie zabraknie polskich marek.

imm_10_051_062

Maison&Objet, 23-27 stycznia, Paryż (Francja), www.maison-objet.com

Impreza od kilku lat odbywa się w dwóch edycjach. Po jesiennej, czas na zimową, 21 już, edycję. Architekci wnętrz, projektanci, deweloperzy, miłośnicy sztuki dekoracji – każdy znajdzie tutaj coś ze swojej dziedziny. Paryskie targi bowiem to szyk sam w sobie. Podczas targów wręxczone zostaną nagrody Deisgner of the Year. Tytuł przypadnie w udziale Eugeniowi Quitlletowi. Kataloński twórca uhonorowany zostanie razem z André Fu, Rafael de Cárdenas czy Ilse Crawford.

MAISON_OBJET_designalive06

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mistrz ognia, wody i czasu

Mistrz ognia, wody i czasu

Paryż | 15 listopada 2024

Mathieu Lehanneur to humanista designu, który łączy sztukę, naukę i technologię

Powrót do Kalabrii

Powrót do Kalabrii

Kalabria | 25 sierpnia 2024

Antonio Aricò z humorem inspiruje się starożytnością i kalabryjskim rzemiosłem