Sezamie designu, otwórz się! Zwiedzamy magazyny Muzeum Narodowego w Warszawie

Nigdy nie myślałem, że zobaczę to na własne oczy. Być tu, to jak znaleźć Świętego Graala. Całe polskie wzornictwo w jednym miejscu. Wszystkie ikony na wyciągnięcie ręki. Zwiedzamy magazyny Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie!

– Zgromadziliśmy 25 tysięcy eksponatów – rzuca, wsiadając do samochodu Anna Maga, jedna z kustoszek Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obieramy kierunek Otwock Wielki, gdzie w dawnych odremontowanych pałacowych stajniach, mieszczą się magazyny MNW. Historycy katalogują tu zbiory, opisują je, kontrolują stan zachowania.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-43

Spod Muzeum Narodowego przy Alejach Jerozolimskich to jakieś 40 minut jazdy samochodem. – Często przemierzamy tę trasę, bo cały czas jest tam co robić. Ten magazyn to nasz największy skarb – przekonuje Anna Maga.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-48

To dwukondygnacyjny budynek z niewielkimi pokojami. Jedne pomieszczenia zajmują same krzesła, inne – tkaniny, szkło, ceramika, odzież, zabawki, biżuteria, projekty i prototypy czy nawet drobny sprzęt gospodarstwa domowego. Wszędzie ścisk, ale porządek.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-50
Ikona na ikonie. Meble autorstwa m.in.: Teresy Kruszewskiej, Marii Chomentowskiej, Jana Kurzątkowskiego, Romana Modzelewskiego, Czesława Knothego, Mariana Sigmunda czy współcześnie żyjących projektantów: Oskara Zięty, Tomka Rygalika, Piotra Kuchcińskiego, Renaty Kalarus i Tomasza Augustyniaka. Zestawienie niebanalne. Miłośnicy designu daliby się pokroić już za samą możliwość obcowania z tymi przedmiotami. Znajdziemy tu wszystkie słynne polskie meble powstałe od tzw. Warsztatów Krakowskich po czasy współczesne. Co ważne, kolekcja cały czas jest uzupełniana o nowe przedmioty.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-21

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie powstał w 1978 roku, gdy Wanda Telakowska, założycielka Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przekazała do placówki proukty z wzorcowni, dając podstawę do tworzenia kolekcji polskiego designu.

– Od tamtego czasu zbiory są cały czas uzupełniane. Stworzyliśmy wiele wystaw, ostatnią, która cieszyła się dużym powodzeniem, była ekspozycja „Chcemy być nowocześni” w 2011 roku. Wystawa stworzona przez trio – Anna Maga, Anna Frąckiewicz, Anna Demska – pokazała jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej lat 1955–1968. W niecałe trzy miesiące obejrzało ją 40 tys. odwiedzających – podkreśla Anna Maga.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-1

Na fali tamtej popularności i biorąc pod uwagę fakt, że w magazynie Muzeum Narodowego jest aż 25 tys. eksponatów polskiego designu, instytucja starała się znaleźć w Warszawie przestrzeń ekspozycyjną dla kolekcji polskiego wzornictwa. Ostatecznie, po latach poszukiwań zdecydowano się na otwarcie stałej ekspozycji polskiego designu w murach Muzeum Narodowego. Będzie to pierwsza w historii polskiego wzornictwa stała wystawa designu prezentująca około 500 projektów. Otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2016 roku.

otwock_muzeumnarodowe_designalive-47

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie

Kolekcja polskiego designu powstała w 1978 roku, a jej zalążkiem był zbiór obiektów przekazanych Muzeum Narodowemu w Warszawie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Już w momencie przyjmowania dorobku IWP Hanna Chwierut-Jasicka, organizatorka nowego działu w Muzeum – Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego – chciała rozbudowywać kolekcję, tak by obiekty ilustrowały przekrojowo rozwój polskiego designu na przestrzeni całego XX wieku. Takiego ujęcia nie zastosowano nigdy wcześniej. Więcej na: www.mnw.art.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Niezwykłe parawany polskich artystów w darze dla Muzeum Narodowego

Spragnieni Piękna

Warszawa | 14 marca 2019

Parawany Mood Works i polskich artystów w darze dla muzeum.

Gratka dla miłośników sztuki i designu

Spragnieni piękna

Warszawa | 7 lutego 2018

Gratka dla miłośników sztuki i designu. Licytacja w MNW.