Podróż, przygoda, odkrycie nieznanych miejsc, poznanie ciekawych ludzi. Wszystko w ruchu, który inspiruje do działania, dodaje energii, odkrywa przed nami nieznane. Sięgamy po więcej, dalej i mocniej, apetyty rosną wraz z naszą codzienną aktywnością, chcemy zmiany, zwrotu akcji, chwilowego ożywienia. Właśnie dlatego „Ruch” stał się kolejnym bohaterem magazynu „Design Alive” i jemu poświęcamy nasze letnie wydanie.
Zaczynamy od kolażu pochodzącego z wystawy „Proste historie” z tegorocznej Biennale Urbana w Wenecji. PARERGA, czyli Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan i Rafał Śliwa – badają społeczne i przestrzenne aspekty ogródków działkowych w Polsce od XIX do XXI wieku. W efekcie powstał projekt łączący nieraz zupełnie różne konteksty w jedną, spójną opowieść, którą bardzo chcieliśmy wam pokazać na okładce.
A w środku? Dużo rozmów z ludźmi, którzy mamy nadzieję zainspirują was do działania, i którzy właśnie w ruchu dostrzegają pozytywną ewolucję. Gosia Rygalik opowiada o food designie, nocnym gotowaniu i porannej jodze. Emilia Kołowacik i Katarzyna Szota-Eksner przedstawiają ludzi, dla których aktywność fizyczna stała się sposobem na życie, ukształtowała system wartości i pracę – wśród nich między innymi Justyna Turek i Henryk Stawicki z marki Change Pilots. Projektantka Agata Bieleń przedstawia swój codzienny warsztat pracy, rzemiosło i minimalizm formy. Anna Pięta i Magda Korcz z marki HUSH Warsaw jak zawsze rozmawiają o polskiej modzie – tym razem przeczytamy więcej o rozpędzeniu, ważnych decyzjach i… chodzeniu na boso.
Rower pod ręką, deska w plecaku, buty w kosmetyczce… Ruch to również sport, dlatego do współpracy zaprosiliśmy Dorotę Kabałę z We design for physical culture. Projektantka, przedstawia nam tematykę projektowania dla sportu, które coraz częściej ma na celu nie tylko tworzenie rozwiązań, pozwalających na bicie nowych rekordów, ale także produktów, które można bez problemów zabrać z sobą w dowolne miejsce i łatwo przechować.
19. numer „Design Alive” to również wielka podróż. Wojciech Trzcionka zabiera nas do modernistycznych willi w Tel Awiwie, a Dorota Brauntsch do Brazylii, gdzie już za chwilę odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. Katarzyna Andrzejczyk-Briks odkrywa dla nas tajemnice budynku kultowego teatru United Artists Pictures, w którym Mary Pickford i Charlie Chaplin, razem z reżyserem i producentem D.W. Griffithem i Douglasem Fairbanksem, zrealizowali swoje marzenie – budowę „świątyni sztuki.” Podpatrujemy również pracę polskich twórców za granicą i ich wspaniałe osiągnięcia – między innymi wystawę Goshki Macugi w mediolańskiej Fondazione Prada.
Ruszajmy zatem! Dobrego czytania!