„We. Beauty of Diversity” to polsko-litewski cykl wydarzeń zaangażowanych społecznie projektantki szkła Agnieszki Bar i projektantki mody Julija Janulaitytė.
Wystawa, która w dniach 1-3 maja miała miejsce w Wilnie, a od 5 do 14 maja odbywa się w Kłajpedzie w ramach Design Week Lithuania jest przestrzenią do obserwowania tolerancji i społecznych reakcji na różnorodność. Autorki przedstawiają relacje między ubraniami a kształtami ludzkiego ciała, oraz formami unikatowych szklanych przedmiotów a kształtami liści. Bar i Janulaitytė nadają jednakowe znaczenie każdej z form. Różnorodność w przyrodzie oznacza specjalizację i przystosowanie się do środowiska. Wszystko, co pochodzi od natury jest tak samo piękne.
Obie projektantki spotkały się po raz pierwszy i nawiązały współpracę w 2015 roku wdrażając pod marką Julia Janus – Flavour Set i Savor Set – szklane pojemniki na przyprawy. W projekcie „We. Beauty of Diversity” połączyły swoje postawy projektowe w jedną opowieść o tolerancji, o pięknie i zdrowiu kształtów. Porównamy różnorodność bez dokonywania oceny.
Kolekcja przedmiotów stworzona przez projektantkę Agnieszkę Bar powstała w unikatowym procesie. Akcentuje ona wartość pracy ręcznej, która pozostawia odciski palców i emocje, ujawnia ich pochodzenie, ale także przypomina o naturalnych zasobach i rzemiośle. Autorkę nurtują pytania: Czy istnieje piękno w obiektach, jeśli nie towarzyszy im radość wytwarzania?
„We. Beauty of Diversity” odbywa się w ramach największej w historii prezentacji polskiego wzornictwa na Litwie. Podczas Litewskiego Tygodnia Designu mieszkańcy Wilna, Kowna i Kłajpedy mogli obejrzeć aż pięć wystaw prezentujących najciekawszy polski design. – Niezmiernie nam miło, że współorganizatorem aż trzech polskich wystaw odbywających się w ramach Design Week Lithuania jest Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl – mówi Maria Ostrowska, p.o. menedżera Programu Polska Design w IAM. Co warte podkreślenia, polski program obejmuje zarówno wystawy polskiego designu („Polish design in the Middle of…“), jak i projekty prezentujące go w szerszej perspektywie Grupy Wyszehradzkiej „Graduation projects“ oraz regionu Morza Bałtyckiego („Roundabout Baltic“).
Współorganizator: Instytut Adama Mickiewicza. Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, CIOP CIOP, Culture.pl. Wiącej na: www.agnieszkabar.pl , www.juliajanus.com i www.dizainosavaite.lt