Manuba powraca z nowymi projektami [wideo]

Manuba to kolekcja wyjątkowych elementów wyposażenia wnętrz a zarazem marka stworzona przez projektantów i rzemieślników specjalnie na zamówienie festiwalu Gdynia Design Days niosąca za sobą ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła. Debiutowała w ub. roku, a teraz znalazła kontynuację.

Tym razem do współpracy zaproszeni zostali trzej projektanci: Stanisław Czarnocki, Natasza Grześkiewicz oraz Karolina Navus-Wysocka, którzy magię widoku utworzonego przez sztorm połączyli z tradycyjnymi technikami kowalstwa artystycznego, tapicerstwa oraz wyrobów z wosku pszczelego. Kuratorem była Alicja Wianecka.

Pełne ziarno – kosz na chleb z deską do krojenia
Naturalnym sposobem przechowywania chleba jest zawinięcie go w tkaninę. „Pełne ziarno” to zestaw: kosz na chleb oraz deska do krojenia. Komplet, który powstał w pracowni tapicerstwa pozwala realizować kilka potrzeb: od przechowywania chleba, poprzez krojenie, aż po ekspozycję na stole. Krój został zaprojektowany tak, aby szwy pełniły rolę zawiasów. Umożliwia to wywijanie tkaniny zmieniając jego funkcję. Wykończenie tradycyjnym szwem ręcznym czyni produkt unikatowym. Połączenie lnianego kosza na chleb i drewnianej deski to nawiązanie do szycia z materiałów miękkich, jak i stolarki, czyli charakterystyki tapicerstwa.

Projektant: Karolina Navus-Wysocka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Wzornictwo. Posiada również wykształcenie zawodowe jako tapicer. Od 2015 roku jest związana z grupą projektową maradDesign, gdzie zajmuje się projektowaniem produktu oraz grafiki użytkowej. Jej projekty były wystawiane na największych europejskich festiwalach designu oraz w galeriach na całym świecie. W projektowaniu interesują ją granice pomiędzy „gotowym” produktem, a tym co wnoszą w jego formę i funkcję użytkownicy. Poszukuje rozwiązań prostych, harmonijnych, czasem zaskakujących – dających odbiorcom pole do interakcji.

Wykonawca: Henryk Gański. Tapicer z ponad 30-sto letnim doświadczeniem pracujący w zakładzie tapicerskim Econ w Kościerzynie. W jego pracowni uczyło się przeszło 50 uczniów, którzy poznawali tajniki zawodu. W jego ręce trafiają zabytkowe, wymagające meble, którym daje nowe życie. Jest jednym z niewielu specjalistów na Pomorzu, którzy w swojej pracy posiłkują się tradycyjnymi technikami tapicerskimi, aby uzyskać wyjątkowe efekty i możliwie wiernie zachować ducha historycznych kanap i foteli.

Huk – patera / świecznik / podstawki pod garnek
Huk to komplet przedmiotów ukazujących kunszt rzemieślniczy technik kowalskich. Patera ukazuje kontrast. Gładkość, czystość i prostota formy spotyka się w niej z nieregularną, burzliwą strukturą. To również pomysł na podkreślenie i docenienie trudu pracy kowalskiej, gdzie silne, ciężkie ruchy mogą stworzyć plastyczną, wręcz rzeźbiarską strukturę. Świecznik wykonany jest w oparciu o starodawną technikę wytwarzania tzw. przelotki, czyli elementu łączącego bez konieczności spawania. Fragment okrągłego pręta spłaszczany jest do prostokątnej formy, a następnie za pomocą przebijaka wykonywany jest otwór pod świeczkę. Dzięki temu procesowi materiał 'rozpychany’ jest na boki, przez co powstaje zgrubienie wokół centralnej części świecznika. Podstawki pod garnek ukazują uniwersalność stali, a co za tym idzie, w połączeniu z niebanalnymi umiejętnościami kowala, nieograniczoną możliwość jej modelowania oraz kształtowaniaW procesie wytwarzania na początku kwadratowy pręt przekuwany jest w pożądaną, trójkątną formę, a następnie gięty w eliptyczny lub okrągły kształt.

Projektant: Stanisław Czarnocki. W 2013 roku ukończył wydział wzornictwa na Warszawskiej ASP oraz w 2015 roku został absolwentem prestiżowej szwajcarskiej uczelni Ecal (Ecole cantonale d’art de Lausanne) otrzymując dyplom magisterski na wydziale Product Design. Po ukończeniu studiów pracował w Szwecji projektując dla firmy IKEA. Obecnie rozwija własne studio projektowe Umiar w Warszawie. Współpracuje m.in. z Menu AS, Axor, Camper, Scott, Ercol czy z Ikea. W ciągu ostatnich lat jego prace można było zobaczyć na targach Salone del Mobile w Mediolanie, Maison&Objet w Paryżu czy Design Festival w Londynie. Poszukiwanie prostych rozwiązań, redukcja zbędnego ‘nadmiaru’ w przekonaniu, że bezpretensjonalność, prostolinijność, subtelność oraz funkcjonalność jest najwyższą wartością to jedne z cech charakteryzujących projekty Stanisława.

Wykonawcy: Kowale Losu, czyli Wiesław Górski i Jerzy Kamiński. Sukcesorzy zakładu kowalstwa artystycznego istniejącego i nieprzerwanie działającego od 1921 roku. Wielcy pasjonaci i mistrzowie swojego fachu jakich pozostało już bardzo niewielu. Sami wykuwają wszystko nie używając gotowych elementów spod sztancy. Każdy detal, każde zawinięcie wykonują ręcznie na kowadle. W erze seryjnej produkcji takie podejście to ewenement. Kochają metal. Ciężki i twardy, w ich rękach potrafi przemienić się w lekkie formy.

Bee świeczki – świece z wosku pszczelego
Świece wykonane są w 100% z wosku pszczelego najstarszą i najbardziej tradycyjną techniką wytwarzania – metodą zanurzania knota w gorącym wosku. Do ich wytwarzania nie potrzeba formy, ponieważ kształt tworzy się warstwa po warstwie. Metoda tworzenia Bee Świeczek przypomina kształtowanie się linii brzegowej falami morskimi lub wiatrem. Ten efekt podkreślony jest przez kolor. Barwione są naturalnymi pigmentami, a ich knot jest pleciony z najwyższej jakości niebielonej bawełny. W przeciwieństwie do świec parafinowych, nie wytwarzają toksyn, ani szkodliwych substancji.

Projektant: Natasza Grześkiewicz. Absolwentka ASP. Studiowała także w szkole designu ESAD w Porto. Przed ukończeniem studiów wyjechała na staż do biura projektowego Tjep w Amsterdamie, gdzie pierwszy raz zetknęła się z technikami wytwarzania ceramiki. Tam też narodził się pomysł na jej pracę magisterską. Dyplom -porcelanowy serwis był zwieńczeniem trzymiesięcznej Rezydencji w Centrum Ceramiki EKWC w Holandii. Projekt zdobył nagrodę Rosenthal “za kreatywność i nowatorstwo”, co zaowocowało wystawami w Hongkongu, Londynie, Berlinie, Francji i w Polsce, podczas wielu wydarzeń związanych z designem.

Wykonawcy: Jacek i Iwona Krzysztof. Posiadają pasiekę hodowlaną, w której hodują i inseminują pszczoły. Stworzyli nową linię pszczół o nazwie KASZUBKA. Pszczoły to ich pasja. Prowadzą zajęcia edukacyjne związane z pszczelarstwem i produktami pszczelimi (miód, wosk, propolis, pierzga, mleczko pszczele). Jako hodowcy posiadają własną stronę internetową i zajmują się sprzedażą matek pszczelich.

Wszystkie produkty marki Manuba będą dostępne w sprzedaży podczas GDD 2017 od 30 czerwca do 9 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Więcej na: www.manuba.eu, www.gdyniadesignays.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days