Casa Flora. Dom z wizją

Dom w sercu Wenecji. Otwarta przestrzeń, w której możesz pracować, spędzić czas z przyjaciółmi lub na kilka dni poczuć się jak mieszkaniec jednego z najpiękniejszych miejsc świata. Casa Flora zaprojektowana z iście włoskim pietyzmem, zatopiona w najlepszym wzornictwie, łączy wygodę hotelu butikowego ze swobodą prywatnego domu. Staje się ciekawym przykładem turystyki zrównoważonej, ukazuje prawdziwe oblicze słynnego miasta mostów i kanałów, promując jego dziedzictwo na styku sztuki, rękodzieła i projektowania

Urodzony i wychowany w Wenecji Gioele Romanelli jest spadkobiercą hotelu, należącego do jego rodziny już od trzech pokoleń. Wychowywał się w atmosferze włoskiego szyku połączonego z wenecką elegancją, od dziecka obserwując prawdziwe mistrzostwo w sztuce gościnności. Gioele, choć pieczołowicie pielęgnuje domowe tradycje, to jednak jako pierwszy zdecydował się na pewne innowacje w rodzinnym biznesie. Zdał sobie sprawę, że współczesne hotele powinny oferować coś więcej niż tylko „piękną sypialnię z łazienką”, dawać bardziej autentyczne wrażenia. Przy wsparciu żony i siostry postanowił pójść o krok dalej – stworzyć miejsce, w którym goście stają się integralną częścią tętniącego życiem miasta. Przełomowa okazała się przyjaźń z Diego Paccagnellim – przedsiębiorcą, twórcą platformy Design-Apart, która łączy włoskich producentów mebli na zamówienie z klientami z Nowego Jorku. Wspólnie rozpoczęli pracę nad nową ideą, będącą kwintesencją ich wieloletniego doświadczenia zawodowego.

I tak latem 2015 roku sześciu studentów z międzynarodowych szkół architektonicznych (nowojorskiej Parson School of Design, mediolańskiej Domus Academy i weneckiej Università Iuav di Venezia) zostało zaproszonych do Wenecji, aby stworzyć koncept domu pod nadzorem profesorów Matteo Ghidoniego, Diego Paccagnellego i Stefano Micellego. Jako główne założenie przyjęto potrzebę wypracowania przez Wenecję własnego modelu turystyki, tak aby hotele tchnęły nowe życie we współczesne miasto. Casa Flora stała się więc owocem połączenia dwóch światów: gościnności i unikalnego designu. Powstało w ten sposób miejsce, które kwestionuje tradycyjne modele biznesowe i wspiera odpowiedzialną turystykę. Jego zadaniem jest interakcja ze współczesną Wenecją, którą tworzą rzemieślnicy, wytwórcy rękodzieła, projektanci, krawcy, szewcy, szefowie kuchni i artyści. To poprzez ich pracę goście Casa Flora mają poznawać „prawdziwą” tkankę miejską.

Koncepcja aranżacji na nowo wykorzystuje charakterystyczne dla Wenecji symbole i nadaje im współczesną formę. Dom podzielono na dwie części: publiczną, przeznaczoną do spotkań, oraz prywatną, bardziej kameralną. Główne wejście prowadzi bezpośrednio do „piano nobile”, serca domu – salonu, w którym serwowane są kolacje lokalnych szefów kuchni i odbywają się spotkania firmowe. Sypialnie ulokowane z drugiej strony budynku zostały zaprojektowane tak, aby goście mogli cieszyć się pełną prywatnością i swobodą. Casa Flora to przede wszystkim świat przyrody, dlatego twórcy sięgnęli do natury i powierzyli jej kluczową rolę. Duża łazienka, pomyślana jako niewielki ogród, przypomina oranżerię, w której można się w pełni zrelaksować. Do aranżacji najbardziej intymnych przestrzeni wykorzystano charakterystyczne kolory laguny: różowy, zielony, żółty czy niebieski. Tapicerka pełna jest harmonijnych niuansów, a niewielkie stoliki pełnią funkcję oryginalnych wazonów. W każdym pokoju wydzielono SPA z łaźnią turecką, a w toaletach jedna z dwóch umywalek wypełniona jest zawsze roślinami.

Typowe weneckie materiały zyskały nowe życie w ciekawych formach zaprojektowanych przez architekta Matteo Ghidoniego z Salottobuono oraz Laurę Sari, projektantkę wnętrz z mediolańskiego studia Reveria. Wszystkie meble zostały wykonane na zamówienie przez ponad 20 zaangażowanych w ten projekt lokalnych rzemieślników. Toalety wyłożono płytkami palladiana terrazzo – kamiennymi elementami wykorzystywanymi zwykle na podłogach. Blat kuchenny ukazuje szlachetność zielonego kamienia, a jego kolor nasuwa na myśl kanały miasta, ołtarze i fasady historycznych pałaców czy kościołów.

Casa Flora to koncept, który łączy turystykę ze współczesnym projektowaniem i miastem samym w sobie. Pokazuje gościom prawdziwe oblicze Wenecji – od kuchni, przez rękodzieło, sztukę, aż po osobiste spotkanie z twórcami. To zwiedzanie z kontekstem, a nie tylko powierzchowne czytanie przewodnika. Unikalne przedmioty zaprojektowane i wykonane ręcznie przez lokalnych twórców, a wkomponowane w cały dom, można kupić w internetowym concept store. W trakcie wizyty, oprócz podziwiania miasta, właściciele proponują również poznanie lokalnych symboli, zasmakowanie w legendarnym „dolce vita” – do wyboru są warsztaty kulinarne, kursy sommelier, a nawet możliwość zamówienie ręcznie wykonanych włoskich butów.

Więcej na: www.casafloravenezia.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lazurowy błękit

Lazurowy błękit

Cap d’Antibes | 16 listopada 2024

Cap d'Antibes Beach – architektoniczna perła Lazurowego Wybrzeża

Secesja w detalach

Secesja w detalach

Wiedeń | 21 października 2024

AKA Studio przenosi ducha Wiener Werkstätte do współczesnego hotelu

Sztuka wypoczynku

Sztuka wypoczynku

Paryż | 31 sierpnia 2024

Hotelowy luksus w kameralnym wydaniu. Highstay rewolucjonizuje rynek!

Bałtycki azyl

Bałtycki azyl

Wisełka | 30 lipca 2024

Odwiedzamy Hotel Glar na wyspie Wolin projektu Noke Architects